Херсонська виборча комiсiя затримує видачу депутатського мандату

Стаття 38 Конституції України чітко закріплює право громадян України щодо обрання до органів державної влади та органів місцевого самоврядування:«Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування». Але у Херсоні цю статтю трактують, м'яко кажучи, по-своєму: вже понад рік Юлія Єременко виборює своє законне право бути депутаткою Херсонської міської ради.

Життя триває

4 жовтня 2018 року помер депутат Херсонської міської ради Олександр Васильєв (фракція «РПЛ»). Звісно, це неймовірне горе і дуже сумна подія, особливо враховуючи тривалу боротьбу із хворобою. Проте життя триває — і за Законом депутатське крісло мала посісти наступна за списком партії на виборах 2015 року Юлія Єременко. Проте попри численні спроби добитися від Херсонської міської виборчої комісії дій щодо визнання Юлії депутаткою, виборча комісія вже понад рік чинить бездіяльність та не дає змогу Юлії реалізовувати свої законні депутатські повноваження. Саме так озвучує свою позицію Юлія і додає:

«Я вже понад рік не можу реалізовувати свої депутатські повноваження. Фактично створилась така ситуація, коли всі можливі юридичні інструменти вичерпані — і Херсонська міська виборча комісія може самостійно свавільно вирішувати, коли визнавати депутатами у разі смерті, відмов від мандатів, або в інших випадках кандидатів в депутати Херсонської міської ради зі списку черговості. Ані власні звернення до Херсонської міської виборчої комісії, ані звернення Херсонської міської ради до Херсонської міської виборчої комісії, ані мої власні звернення до суду не дають наразі результату. Тому необхідно законне втручання народного депутата України або інші важелі у вирішення даного питання та створення подальшої позитивної практики, що може підвищити ефективність роботи органу місцевого самоврядування».

29 жовтня 2018 року про факт смерті депутата Васильєва Олександра Миколайовича було повідомлено Херсонська міську виборчу комісію листом Херсонської міської ради відповідно до якого була надана інформація про припинення повноважень депутата Херсонської міської ради Васильєва Олександра Миколайовича депутатською комісією у зв'язку з фактом смерті депутата, що підтверджується копією свідоцтва про смерть.

21 грудня 2018 року Юлія Єременко отримала лист з відмовою про задоволення її вимог та винесення постанови про визнання її депутаткою Херсонської міської ради у зв'язку з тим, що надана нею копія свідоцтва про смерть депутата Васильєва Олександра Миколайовича була не завірена нотаріально. А далі почалось найцікавіше...

«Візьми гроші — сходи купи собі шмоток»

Хронологію справи ми представимо далі, а зараз — коротко за суттю. Справа дійшла до суду, адже переписка із Херсонською виборчою комісією (далі — Комісія) тривала доволі довго.

5 серпня 2019 року Херсонський окружний адміністративний суд виніс рішення у справі 766/6399/19, яким відмовив в задоволенні вимог Юлії Єременко щодо визнання протиправною бездіяльність Херсонської міської виборчої комісії та зобов'язання Херсонської міської виборчої комісії винесення постанови про визнання мене депутаткою. Так, суд у своєму рішенні зазначає, що Херсонська міська рада не обмежена у можливості отримати офіційні документи, які підтверджують наявність підстав дострокового припинення повноважень депутата Васильєва Олександра Миколайовича та прийняття Комісією рішення про визнання обраним та реєстрацію депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації партії.

Апеляційна інстанція також 24 жовтня 2019 року залишила рішення Херсонського міського суду в силі. Тобто фактично може йтись про те, що міська рада мала всі повноваження для прийняття документів про смерть Олександра Васильєва і достроково припинити його повноваження як депутата. Так само Комісія мала всі підстави визнати обраною Юлію Єременко, але наразі не судилось.

Наразі точиться переписка Юлії з Комісією. Остання, у свою чергу, повідомляє, що не отримувала додатків до документів, поданих Юлією, хоча, як стверджує Юлія, додатки були і навіть є телефонна розмова, в якій голова Комісії підтвердила наявність додатків.

Найбільш цинічне у цій історії інше. Точаться інтриги всередині організації партії, яка висувала Юлію кандидатом в депутати. Один із наступних за списком партії після Юлії пропонував їй взяти гроші та відмовитись від претензій на мандат зі словами: «Та візьми гроші — поїдь на «Фабрику», купи собі шмоток».

Подібні закиди Юлія та експерти, до яких вона зверталась, вважають проявами неприхованого сексизму та зневаги до жінки як політикині:

«Я тепер вже принципово буду відстоювати своє право бути обраною. Ці сексистські закиди лише зробили мене сильнішою. Я прошу розголосу і допомоги зараз, коли фактично вичерпала стандартний законний механізм. Тепер маю скаржитись до Центральної виборчої комісії на дії та бездіяльність Херсонської Комісії».

Правильність ходу думок підтвердили і херсонські експерти Комітету виборців України Володимир Молчанов та Дементій Білий. Під час прес-конференції 12 грудня 2019 року вони наголосили, що Юлія має боротись за своє право обиратись і бути обраною. Зокрема Дементій Білий запропонував:

«Я вважаю, що Юлія все робить вірно, а головне — вона вже принципово бореться. Я пропоную їй обов'язково звернутись до спільнот жінок у політиці, адже ми маємо прецедент не лише перешкоджання її потраплянню до депутатського корпусу, але й відверті прояви сексизму в її бік. Це має отримати розголос на всіх рівнях».

Хронологія подій

Представляємо більш повну хронологію подій.

10 жовтня 2018 року Юлії Єременко стало відомо про смерть депутата Херсонської міської ради Васильєва Олександра Миколайовича, про що Юлією було додатково сповіщено заявою Херсонську міську виборчу комісію, згідно з якою Юлія надала свою згоду на отримання депутатського мандату, у зв'язку з тим, що відповідно до результатів виборів та черговості кандидатів я є наступною в списку.

18 січня 2019 року під час позачергової сесії Херсонської міської ради VII скликання міський голова Миколаєнко Володимир Васильович зачитав звернення депутата міської ради, голови Херсонської міської організації «Радикальна партія Олега Ляшка», оголосивши про дострокове припинення повноважень депутата міської ради від даної партії Васильєва Олександра Миколайовича у зв'язку зі смертю, що було додатково доведено до Херсонської міської виборчої комісії.

07 березня 2019 року на адвокатський запит до Корабельного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області Юлія отримала лист про підтвердження смерті депутата Васильєва Олександра Миколайовича та підтвердження цього факту актовим записом № 725 від 04.10.2018 року, а також відмову в наданні копії свідоцтва про смерть у зв'язку з відсутністю родових відносин.

09 квітня 2019 року до Херсонської міської виборчої комісії Юлією був направлений черговий лист із проханням визнати її депутаткою Херсонської міської ради, куди вона додала відповідь з Корабельного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 07.03.2019 року.

13 травня 2019 року Юлія отримала копію постанови Херсонської міської виборчої комісії, якою знову було відмовлено у визнанні її депутаткою, знову на підставі ненадання засвідченого нотаріально свідоцтва про смерть депутата Васильєва Олександра Миколайовича. Водночас в постанові Херсонської міської виборчої комісії відсутня інформація, що комісія зверталась або збирається звертатися Корабельного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області за підтвердженням факту смерті депутата Васильєва Олександра Миколайовича.

23 серпня 2019 року Юлія звернулась до Херсонської міської ради щодо ініціювання процесу отримання свідоцтва про смерть Васильєва Олександра до Корабельного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області та наступного звернення з даними документами до Херсонської міської виборчої комісії

09 вересня 2019 року за ініціативою Юлії Херсонська міська рада звернулась до Корабельного ВДРАЦС у Херсонській області для копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть Васильєва Олександра Миколайовича (актовий запис № 725 від 04.10.2018 року).

21 жовтня 2019 року також за ініціативою Юлії Херсонська міська рада звернулась до Херсонської міської виборчої комісії щодо визнання її депутаткою Херсонської міської ради з додаванням копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть Васильєва Олександра Миколайовича (актовий запис № 725 від 04.10.2018 року).

04 грудня.2019 року Юлія звернулась до Херсонської міської ради з проханням повідомити її про відповідь Херсонської міської територіальної виборчої комісії на направлені документи.

05 грудня 2019 року Юлія отримала копію відповіді Голови ТВК, в якій повідомляється про те, що лист який направила Херсонська міська рада, не містив будь-яких додатків та комісія не отримала повний витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть Васильєва О.М. та копії листів Херсонської міської ради.

Таким чином, можна зробити висновок, що забезпечення виборчого процесу законодавцем повністю покладений на відповідну виборчу комісію, в даному випадку на Херсонську міську виборчу комісію, яка зобов'язана забезпечити у відповідності до законодавства заміщення депутата Херсонської міської ради. Наразі справа фактично віддана на відкуп одній комісії.

Порядком ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007р. №1064, у пункті 16 визначено, що на безоплатне отримання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян мають право суди (судді), органи досудового розслідування, нотаріуси та інші органи державної влади (посадові особи, органи місцевого самоврядування (посадові особи), якщо запит зроблено у зв'язку із здійсненням ними повноважень, визначених актами законодавства.

Таким чином, смерть фізичної особи має бути підтверджена свідоцтвом про смерть або витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Ці ж документи підтверджують і наявність підстави для дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради.

Відповідно саме вказані документи можуть бути підставами для прийняття територіальною виборчою комісією рішення про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації партії.

Кавун-Сity

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів