В Херсоні руйнуються історичні будівлі

Про старовинні будинки у Херсоні, які наразі в занепаді, можна писати багато і не лише журналістських матеріалів.

На жаль, ситуація кращою поки не стала: історичні будівлі здебільшого продовжують руйнуватись, а подекуди — моторошно занепадають. В якості майданчику для зйомок фільмів жахів вони б підійшли ідеально. Ми пройшлись вулицею Ришельєвською — і одразу знайшли топ 3 «непоганих» локацій для фільмів жахів.

Колишній готель «1 Травня»

Перша назва цієї будівлі — готель «Європейський». Це був найбільший у першій половині ХХ століття готель у Херсоні. Збудований у 1915 році на розі вулиць Катериненської (нині вулиця Соборна) та Ришельєвської.

Колишній ресторан «Херсон»

Проект будівлі належить херсонському архітектору Давиду Бунцельману. Стиль — романтичний модерн. Це одна з найбільш розкішних будівель міста з величними і плавними лініями, яка повертає з однієї вулиці на іншу. Головний фасад будівлі виходить на перехрестя й урочисто завершується куполом, по обидві боки якого грайливо причаїлись амури. Широкі лоджії на другому та третьому поверсі над головним входом додають масивності будівлі. Протягом 50-ти років готель «Європейський» знаходився поза конкуренцією за своїми розмірами та рівнем комфорту проживання.

Під час Першої світової війни в готелі «Європейський» розташовувались евакуйовані представники румунської влади. Пізніше готель назвали «1 Травня», а ресторан у ньому — «Херсон». Наразі будівля в занепаді.

Фалєєвський дім, або Будинок Фалєєва

Трагічна історія цієї будівлі добре проглядається за її нинішнім станом. Це одна з найстаріших будівель у Херсоні, зведена одним із забудовників Херсона і Миколаєва Михайлом Фалєєвим у 1790 році. Фактично у цьому районі міста — на розі вулиць Богородицької та Ришельєвської — починалось розселення мешканців Херсона, а отже, це найстаріша його частина.

За задумом самого Фалєєва, будинок мав слугувати для розвитку судноплавства. Але не судилось: тодішня влада вирішила вчинити інакше, перетворивши його на казначейство. Але фантазія імперців була куди скромнішою у порівнянні з фантазією «совєтів»: більшовики віддали будівлю Фалєєвського дому та прилеглу до нього територію під розміщення безпритульних підлітків. Решту території перетворили на взуттєву фабрику, про моторошну історію якої — далі.

Ось так виглядав будинок Фалєєва колись. Художник Олександр Бережний. Фото з ресурсу «Мой город».

Малюнок Будинку Фалєєва, художник Олександр Бережний

Ось так це місце виглядає зараз:

Будинок Фалєєва, 2019 рік

Сьогодні Будинок Фалєєва — це залишки колишньої величі, які руйнуються і не відновлюються, перетворюючись на моторошні об'єкти.

Колишня взуттєва фабрика

Це продовження будинку Фалєєва. У 1925 році своєрідним продовженням будинку, тільки вже в радянських традиціях, стала взуттєва фабрика.

Колишня взуттєва фабрика

Під час Другої світової війни на території фабрики був німецький концтабір, де було жорстоко закатовано радянських військовополонених. Про це наразі сповіщає меморіальна табличка на колишній фабриці, а весь жах катувань можна побачити за зовнішнім виглядом будівлі.

Меморіальна дошка

У 2011 році, коли фестиваль Terra Futura проходив у Херсоні, саме Будинок Фалєєва, де розташовувалась фабрика, став локацією для митців. Але і тоді ревіталізація будівлі так і не відбулась.

Інсталяція в приміщенні взуттєвої фабрики

Ми лише коротко описали моторошні будівлі вулиці Ришельєвської в Херсоні. За кожною з них насправді — пафосна і трагічна одночасно істория. На жаль, відновлювати їх наразі ніхто не поспішає, а тим часом втрачається ціла епоха в історії та архітектурі міста.

Сподіваємось, що незабаром ці будівлі все ж таки стануть об'єктами для історичних стрічок, а не жахастиків.

Євгенія ВІРЛІЧ
Кавун-City

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон