До ювілею відомого сина Херсонщини

Завтра, 27 липня, виповнюється 70 років екс-губернатору Херсонської області Анатолію Юрченко.

Анатолій Петрович Юрченко - Державний службовець першого рангу, політичний та громадський діяч, народний депутат України (1990 – 1992), кандидат сільськогосподарських наук, очолював Херсонську область з 21.05. 2002 по 05.07. 2004 рік.

Талановитий організатор, досвідчений керівник та висококваліфікований фахівець Анатолій Петрович Юрченко працює на Херсонщині майже 45 років (з 1973 року). Саме тут він пройшов шлях від рядового спеціаліста до авторитетного керівника області.

Ще працюючи головним зоотехніком в радгоспі імені Покришева Голопристанського району, він у 1974 році ініціював підписання Угоди з Московською ветеринарною академією ім. Скрябіна на виконання низки наукових досліджень, результати яких найшли широке практичне застосування при відгодівлі тварин (наукові аспекти цієї важливої теми були покладені в основу його кандидатської дисертації). Досвід тваринників радгоспу став об'єктом вивчення на Всесоюзній нараді заступників голів облвиконкомів України та південного регіону Російської Федерації, яка проходила на базі радгоспу імені Покришева.

У 1985 році, після обрання головою Голопристанського виконкому, особливу увагу зосередив на питаннях газифікації Голої Пристані та району, розвитку соціальної інфраструктури села, завдяки чому в 1988 році в райцентрі запалав блакитний вогонь. Під газ було переобладнано 6 котелень. В 2004 році завершили першу чергу газопроводу високого тиску «Костогризово - Залізний Порт».

За цей час було ведено в експлуатацію п'ятиповерховий корпус Центральної районної лікарні, хлібокомбінат, районний будинок культури, центральна районна аптека, п'ять нових шкіл, п'ять дитячих дошкільних закладів та чотири сільських будинки культури.

Впроваджуючи передові технології, нові форми організації виробництва та оплати праці, господарства району у 1989-1991 роках отримували найвищі за всю історію району обсяги валового виробництва зерна, м'яса, молока, овочів.

У 1990 році Анатолія Петровича було обрано народним депутатом України першого скликання від Скадовського виборчого округу № 402 Херсонської області. Працював він членом Комісії Верховної Ради України з питань агропромислового комплексу. Брав участь у розробці законів України "Про землю та земельні відносини", "Про пріоритетний розвиток села".

У червні 1992 році склав депутатські повноваження у зв'язку з призначенням на посаду представника Президента України у Голопристанському районі Херсонської області.

З 1994 р. – працював головою правління ВАТ "Херсоноблагропостач", директором Херсонської філії "Брокбізнесбанку". У 2001 році став заступником, а згодом першим заступником голови Херсонської облдержадміністрації. В 2002 році обраний головою Херсонської обласної ради. 21 травня 2002 року Указом Президента України Анатолій Петрович Юрченко призначений головою Херсонської обласної державної адміністрації.

В ці роки новоявлені олігархи з Печерських пагорбів за мовчазної згоди і підтримки керівництва країни вели нещадну боротьбу за отримання у власність промислових підприємств. На Херсонщині особливому тиску піддавалися комбайновий завод та бавовняний комбінат. Лише зусиллями трудових колективів та рішенням судів вдавалось стримувати шалений натиск дикої «прихватизації».

У пошуках виходу області з кризової ситуації за ініціативи Анатолія Петровича в 2004 році делегація у складі керівників провідних промислових підприємств області на чолі з губернатором відвідали з робочим візитом Казахстан.

За дорученням Президента України та за підтримки Президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва були відпрацьовані напрямки співпраці Херсонщини з державними та бізнесовими структурами Казахської Республіки в галузі суднобудування, створення об'єктів інфраструктури нафто- та газовидобувного комплексу в Казахській акваторії Каспійського моря, спільного виробництва зернових комбайнів, відновлення роботи ХБК, нафтопереробного заводу, розвитку структури Скадовського морпорту. Перспектива такої співпраці передбачала інвестиції в розвиток промисловості області до 100 млн. доларів на рік, а портфель замовлень для об'єктів морської інфраструктури був розрахований на 25 років.

На жаль, політичні події в країні (вибори Президента) та безвідповідальні, недалекоглядні амбіції тодішнього керівництва країни не дали можливості приступити до реалізації такого перспективного інвестиційного проекту, завдяки якому область сьогодні мала б інший економічний та соціальний статус.

У 2004 р. Анатолій Юрченко був призначений Надзвичайним і Повноважним Послом України в Азербайджанській Республіці, де пропрацював до 2005 року. Дипломатичний ранг – Надзвичайний і Повноважний Посол. За період роботи в Азербайджані при ньому були вирішені питання щодо виділення земельних ділянок під будівництво нової будівлі Посольства України в Республіці Азербайджан та встановлення пам'ятника Тарасу Григоровичу Шевченку в м. Баку.

З 2012 року Анатолій Петрович Юрченко працює директором Чорноморського біосферного заповідника Національної академії наук України, який являється найбільшим морським заповідником в Європі, входить до складу ЮНЕСКО та всесвітньої мережі біосферних резерватів.

Вчені заповідника приймають участь в міжнародних наукових дослідженнях за програмою "Людина і біосфера" (МАБ), являються членами низки міжнародних наукових товариств. Природні комплекси заповідника занесені до переліку наукових об'єктів, що становлять національне надбання України. Сьогодні очолюваний ним колектив зберігає ці заповідні місця для майбутніх поколінь.

Анатолій Петрович Юрченко народився 27 липня 1948 року в с. Горошків Тетіївського району Київської області в селянській родині.

Батько – Петро Іванович, 1929 р.н., працював шахтарем, з 1956 року механізатором в колгоспі, пенсіонер. Мати – Марія Платонівна (1930-1968). Дружина Віра Романівна (1951-2012). Доньки: Марина (1978) – лікар, Вікторія (1990) – старший інспектор Херсонської митниці.

З 1966 р. по 1971 р. навчався в Українській сільськогосподарській академії за спеціальністю "зоотехнія". За фахом – вчений-зоотехнік.

У 1988 році закінчив Вищу партійну школу при ЦК Компартії України.

У 1971-1973 рр. Анатолій Юрченко – командир взводу, командир мотострілецької роти в ГРВН, полковник запасу.

На Херсонщині працював головним зоотехніком радгоспу імені Покришева Голопристанського району Херсонської області, головним зоотехніком Херсонського тресту виноградарських та виноробних радгоспів, інструктором відділу сільського господарства та харчової промисловості Херсонського обкому Компартії України, головою виконкому Голопристанської районної ради народних депутатів, першим секретарем Голопристанського райкому Компартії України, головою Голопристанської районної ради та виконкому, представником Президента України в Голопристанському районі.

За роки роботи в області обирався депутатом Херсонської обласної ради п'яти скликань. Працював головою постійні комісії обласної ради з питань бюджету та фінансів, агропромислового розвитку, земельних відносин та соціального розвитку села. Очолював Херсонську обласну організацію Аграрної партії України

Нагороджений медаллю "За трудовую доблесть", Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, відзнакою НАН України "За професійні здобутки".

Юрій АНІСІМОВ, Заслужений журналіст України

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів