Повод более чем прост и понятен – городские депутаты не намерены наблюдать за бездействием Министерства инфраструктуры Украины, которое приводит к явно пессимистических прогнозам будущей судьбы Херсонского морского торгового порта. Мало того, что фактически игнорируется, подготовленный по инициативе города, специалистами Литвы и Украины проект реализации модели государственно-частного партнерства по модернизации объектов портовой инфраструктуры Херсонского морского торгового порта (проект официально внесен на рассмотрение Министерства 8 ноября 2017 года и должен был быть рассмотрен в течении трех месяцев – ред.), так и еще начинают озвучивать планы продажи порта.
Как прокомментировал ситуацию один из инициаторов принятия данного обращения, депутат городского совета Евгений Назарян: "...в киевских кабинетах власти много говорят о децентрализации, о необходимости стимулирования регионов, предоставлении возможностей эффективно развиваться, а что на выходе?
Проект по порту, который подготовили по нашей просьбе специалисты Литвы и Украины, предполагает стимулирование развития целого ряда смежных проектов в разных сферах.
В Киеве должны наконец-то понять, что Херсонщина находится в зоне риска, граничит с оккупированным Крымом. Херсон всего в 100 км. от Крыма. Что наша безопасность – это эффективно развивающаяся экономика города и области.
Мы очень надеемся, что первые лица государства приедут в Херсон, чтобы глаза в глаза провести с нашим участием выездное заседание Кабинета министров. Давно пора понять, что Херсон – это Украина, которая не продается.
Из 4-х морских портов в Херсонской области, фактически остался только Херсонский, грузооборот которого продолжает падать. Можно говорить много всего и очень долго – но для себя мы выбрали путь не разговоров, а конкретных дел.
Мы, вмести с нашими литовскими друзьями, сделали работу вместо Министерства, в соответствии с действующими нормами Закона Украины "О государственно-частном партнерстве", опираясь на права и обязанности, прописанные законом "О местном самоуправлении".
Мы уже не однократно писали о ситуации вокруг Херсонского морского торгового порта, о проблемах, аргументированные решения которых направляются в киевские кабинеты власти из Херсона. Об одних из самых высоких тарифов на железнодорожные перевозки, до ст.Херсон, на что неоднократно акцентировал внимание депутат Станислав Трошин. Услышат ли в Киеве херсонских депутатов? Снизойдут ли до низовья Днепра? Узнаем в ближайшее время...
Евгений СТАНИСЛАВОВ
P.S. А пока, для полного понимания сложившейся ситуации, публикуем полный текст принятого обращения депутатов Херсонского городского совета:
Президентові України
П.О. Порошенку
Прем'єр-міністрові України
В.Б. Гройсману
Вельмишановний Петре Олексійовичу!
Вельмишановний Володимире Борисовичу!
Депутати Херсонської міської ради обурені фактами порушення Міністерством інфраструктури України (далі – Міністерство) норм чинного законодавства України та нехтуванням ключового завдання оголошеної реформи децентралізації – створення умов для динамічного розвитку регіонів. Це може мати суттєві негативні наслідки для соціально-економічного розвитку міста Херсона та системно дискредитує оголошений Президентом України та Кабінетом Міністрів України курс на реформи, та запровадження Європейських стандартів, зокрема, передбачених підписаною угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
Підтримуючи оголошену реформу децентралізації, беручи до уваги наявні загрози існуванню одного із містоутворюючих підприємств – державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" (далі – ДП ХМТП), річний вантажообіг якого з 2013 року зменшився у 2,5 разу, Херсонська міська влада наприкінці 2014 року звернулася до фахівців Литовської Республіки за допомогою у підготовці проекту реконструкції та розвитку ДП ХМТП із розробкою оптимальної моделі державно-приватного партнерства. Підставою для цього рішення став наявний у Литовської Республіки досвід ефективного реформування Клайпедського морського порту.
Підготовлений фахівцями Литовської Республіки та України детальний проект, який передбачає використання моделі державно-приватного партнерства із модернізації об'єктів портової інфраструктури ДП ХМТП та підвищення ефективності їхнього використання (далі – Проект), після відкритого та всебічного його обговорення, за участі фахівців портової галузі різних країн, 08.11.2017 офіційно внесено для розгляду Міністерством інфраструктури України. Херсонська міська рада не заперечувала щодо підготовки та включення до нього Скадовського морського торговельного порту.
Проект для розгляду Міністерством внесено товариством з обмеженою відповідальністю групою компаній "Содружество", відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про державно-приватне партнерство" (далі – Закон). Це результат тривалої роботи Херсонської міської ради та її виконавчих органів, спрямованої на збереження та розвиток ДП ХМТП, пошук підприємств, готових взяти участь у проекті. Приватного партнера, для реалізації внесеного для розгляду Проекту, відповідно до Закону, Міністерство мало визначити шляхом проведення відкритого конкурсу.
Беручи до уваги Проект та обґрунтовано очікуючи на визначені Законом дії Міністерства у визначені Законом терміни, депутати Херсонської міської ради продовжували системну роботу із відпрацювання суміжних проектів, спрямованих на реформування та розвиток у різних галузях господарства та таких, що забезпечують соціально-економічний розвиток міста Херсона та області, реалізацію спільних економічних проектів, залучення іноземних інвестицій.
Ігноруючи вимоги статті 13 Закону, відповідно до якого Міністерство зобов'язане протягом трьох календарних місяців за результатами розгляду внесеної пропозиції прийняти рішення про здійснення державно-приватного партнерства (до 08.11.2018), Міністерство направило Проект для розгляду Мінекономрозвитку лише 14.05.2018, у відповідності до Порядку проведення аналізу ефективності здійснення державно-приватного партнерства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2011 №384 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 №815).
Висловлюючи обурення щодо намірів Кабінету Міністрів України до 2020 року приватизувати державну стивідорну компанію ХМТП, маючи негативний досвід приватизації Херсонського річкового порту (АСК "Укррічфлот"), захищаючи інтереси Херсонської міської територіальної громади, депутати Херсонської міської ради виступають категорично проти приватизації Херсонського морського торговельного порту та заявляють, що Херсон не продається.
Зазначені наміри Кабінету Міністрів України та злочинна бездіяльність Міністерства інфраструктури України:
- ставить під сумнів подальше існування ДП ХМТП та його конкурентоспроможність;
- несе загрози реалізації ініційованого та підтриманого країнами-партнерами нового транспортного коридору: Клайпеда-Білорусь-Херсон-Трабзон-Грузія-Баку. Наносить суттєвий удар міжнародному іміджу України (зона відповідальності віце-прем'єр-міністра України з питань Європейської та Євроатлантичної інтеграції України та Міністра закордонних справ України);
- несе загрозу реалізації ініційованих спільних економічних проектів між підприємствами країн-партнерів, очікуваним іноземним інвестиціям в економіку міста та області (зона відповідальності Першого віце-прем'єр-міністра України – Міністра економічного розвитку та торгівлі);
- несе загрозу ініційованому до створення "шовковому шляху в освіті", відповідно до якого підписано угоди про співпрацю між вищими навчальними закладами (далі – ВНЗ) міст Вільнюса та Херсона, розпочато роботу із приєднання ВНЗ міст Клайпеди та Трабзона. Відпрацьовується модель спільного навчання студентів для підготовки фахівців, спроможних ефективно працювати в транспортно-логістичній галузі у країнах-ініціаторах нового транспортного коридора (зона відповідальності Міністра освіти та науки);
- нівелює напрацювання, спрямовані на укріплення економічної безпеки області, яка межує з окупованою Автономною Республікою Крим, та забезпечення поясу стабільності й економічного успіху, спрямованого на сприяння поверненню окупованих територій Україні (зона відповідальності Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Міністра оборони України, Міністра внутрішніх справ України, Міністра соціальної політики України).
Враховуючи вищезазначене, просимо Вас ініціювати та провести в місті Херсоні виїзне засідання Кабінету Міністрів України за участі Президента України, представників Херсонської міської ради та Послів в Україні: Литовської Республіки, Республіки Білорусь, Турецької Республіки, Республіки Грузії та Республіки Азербайджан.
Під час засідання розглянути питання:
- виключення державної стивідорної компанії Херсонський морський торговельний порт з переліку підприємств, що підлягають приватизації;
- спроможності Міністра інфраструктури України виконувати свої обов'язки та його злочинної бездіяльності як фактора протидії укріпленню економічної стабільності та безпеки в області, яка межує з окупованою Автономною Республікою Крим;
- визначення плану дій, спрямованих на виконання норм Закону України "Про державно-приватне партнерство" та забезпечення, в максимально стислі терміни, підготовки та проведення відкритого та прозорого конкурсу із визначення приватного партнера для реалізації внесеного 08.11.2017 для розгляду Міністерством Проекту;
- прийняття заходів, спрямованих на підтримку та ефективну реалізацію суміжних Проектів (новий транспортний коридор, "шовковий шлях в освіті" тощо).
Прийнято на пленарному
засіданні ХХІ сесії
Херсонської міської ради
VII скликання
05 червня 2018 року