Імпортують людський капітал

Щоб талановита молодь не тікала до вишів у мегаполісах, а залишалася вчитися та працювати вдома, на Херсонщині започаткували поки що унікальну для України програму "Розвиток людського капіталу".

Вона передбачає оплату абітурієнтам навчання у вишах краю в обмін на зобов'язання працювати у рідному селі чи районі.

Торік на таких умовах до місцевих університетів допомогли вступити 308 юнакам і дівчатам.

Та на цьому розробники програми (серед них, до речі, народний депутат України Олександр Співаковський) не зупинилися. Другим етапом став... імпорт "людського капіталу" з інших регіонів!

"Далеко не кожному студентові чи його родині нині по кишені оплачувати навчання у виші, навіть коли перший-другий курси вже позаду. Тож надіслали до всіх профільних альма-матер України пропозицію таким студентам: місцеві громади профінансують їм із своїх бюджетів завершення студій.

А натомість вони підпишуть контракти про роботу у конкретному населеному пункті терміном не менш як на три роки. Шестеро студентів на це вже пристали, тож незабаром громади матимуть п'ятьох дипломованих лікарів і одного анестезіолога. Їх значно менше, ніж потрібно, але з чогось починати треба", - розповідає начальник Департаменту освіти, науки і молоді Херсонської облдержадміністрації Євген Криницький.

Контракт майбутніх медиків із громадами не є кабальним. За бажанням, від нього згодом можна відмовитися, але обов'язково повернувши кошти, витрачені на студента - або добровільно, або через суд. Та в селах готують для майбутніх медиків стільки "смаколиків", що вони й самі не захочуть йти. Тут і житло на пільгових умовах, і доплати, й інші соціальні пільги.

А наймудріші голови ОТГ пішли ще далі. Вони заздалегідь з'ясовують смаки та вподобання одиноких студентів, шукають їм пару серед місцевих, і тишком-нишком заздалегідь готують знайомство під зручну нагоду. Міркують по-селянськи практично: створивши родину із коханою людиною, для якої село рідне, молодий спеціаліст уже напевне нікуди звідси не поїде і після того, як термін контракту закінчиться.

Сергій ЯНОВСЬКИЙ
Голос України

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів