Директор херсонського театру Олександр Книга: право на відповідь

Бути публічною людиною – це непроста, і зазвичай, невдячна справа. Я це завжди знав...

...І коли у 30 років очолив Херсонський музично-драматичний театр (він тоді ще не був академічним і не носив ім'я видатного українського драматурга Миколи Куліша) і навіть тоді, коли я став депутатом Херсонської обласної ради.

Звісно, багато років плідної праці пішло і на те, щоб майже 20 років поспіль організовувати великий, міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії». Згадуючи ті роки, навіть стає смішно, як ми це все починали, будучи недосвідченими, молодими і амбітними.

Пам’ятаю, коли ми вперше вийшли на театральну ходу мене викликав губернатор до себе, бо він подумав, що вийшли ми на мітинг чи пікет. Тепер такі моменти згадуємо з посмішкою, адже за ці роки, як місто так і Україна, вже не уявляють мапу театральних подій без фестивалю… А колись він був просто моєю ідеєю, вигадкою, мрією.

Я доклав дуже багато зусиль, щоб фестиваль жив. Тепер же, чути закиди на свою адресу про те, що фестиваль інструмент заробляння грошей – прикро. А на закид, що фестиваль моя власність з радістю відповім. Так, це була моя ідея, яку мені допомогло втілити багато людей.

А у 2006-му році мені довелось зробити свідоцтво на інтелектуальну власність, адже без цього документа Міністерство культури не виділяло кошти. Чомусь нам важко уявити європейця, який не патентує свої винаходи.

А якщо це зробив українець, та ще якщо потім він став депутатом, то це чомусь викликає масовий ажіотаж та осуд. Я переконаний, що фестиваль буде жити і після мене, але він має зберегти ключові речі, які були закладені під час його створення.

Олександр Книга: право на відповідь

Я ніколи не був директором «Фестивального центру»
Коли ми побачили, що фестиваль «Мельпомена Таврії» починає розростатись та набирати обертів – зрозуміли, що вже не справляємось. Адже для того, щоб його організовувати, на міжнародному рівні, потрібно ним займатись протягом року.

Тож, разом з колегами у 2003-му році (а не в 2004-му, як зазначено в публікації «Схемы Карабаса…») виникла ідея заснувати фестивальний центр, який буде займатись виключно справами фестивалю. Однак, директором я там ніколи не був. З 25 березня 2003 року його очолювали: Мудра О. В. (дівоче прізвище Федкевич), з 01 лютого 2012 року Мудрий А.А., а з 6 березня 2017 року і по сьогоднішній день директором є Могилевський О. О.
Олександр Книга: право на відповідь
Читаючи статтю молодого чоловіка (спеціально не називаю його імені, щоб зайвий раз не піарити), що фестивальний центр та театр мають однакові КВЕДи мене це дивує.

Адже, кожна людина, яка володіє навіть на елементарному рівні логікою, може побачити, що вони різняться, а найголовніше – у них різні основні види діяльності. У театру головна діяльність - театральна та концертна (КВЕД «90.01»), а у ТОВ «Фестивальний центр» - діяльність із підтримання театральних і концертних заходів (КВЕД «90.02»).

До того ж у фестивального центру дуже багато інших функцій, що не притаманні театру та не всі з них чомусь зазначені у вищезгаданій публікації:
«82.30» Організування конгресів і торговельних виставок;
«93.29» Організування інших видів відпочинку та розваг
«63.99» Надання інших інформаційних послуг
«71.21» Діяльність у сфері зв’язків з громадськістю
«73.11» Рекламні агенства.

Якщо розшифровувати людською мовою – основні завдання, які ставить перед собою театр – це постановки вистав, виконання репертуарних планів, святкові концерти приурочені держаним святам. Театр не зобов’язаний виступати організатором фестивалів, оскільки держава цю функцію на нього не покладає.

Також театр не може займатись рекламою з такою потужністю, яка необхідна для розкрутки заходу такого масштабу. Постає проблема, як же організувати фестивалі? Адже фестивальний центр проводить і інші фестивалі. Хто буде писати сценарій, займатись випуском поліграфічної продукції, хто буде наймати сцену, звук, світло?

Адже, якщо працівники театру будуть постійно займатись організацією фестивалів, то навряд зможуть радувати глядачів новими постановками.

Крім того, за всі роки роботи фестивального центру, я жодного разу не отримував дивідентів, як засновник.
Олександр Книга: право на відповідь
Дійсно, офіс ТОВ «Фестивальний центр» знаходиться в будівлі театру. Адже, в зв’язку з тим, що між театром та фестивальним центром у 2008-му році налагодились тісні ділові стосунки, ми підписали договір про співпрацю.

До того ж, з дозволу обласної ради, з 2004-го року офіс фестивального центру знаходиться в театрі на правах оренди (подаю копію першого та крайнього договорів оренди, а також рішення обласної ради).

Олександр Книга: право на відповідь

Олександр Книга: право на відповідь

Олександр Книга: право на відповідь

Олександр Книга: право на відповідь

Олександр Книга: право на відповідь

Олександр Книга: право на відповідь

Олександр Книга: право на відповідь

Олександр Книга: право на відповідь

Олександр Книга: право на відповідь

Олександр Книга: право на відповідь

Олександр Книга: право на відповідь

Олександр Книга: право на відповідь

Олександр Книга: право на відповідь

Олександр Книга: право на відповідь

У статті «Схемы Карабаса» також вказано, що ТОВ «Фестивальний центр» почав отримувати кошти з управління культури та інших державних закладів з 2015 року. Цільове бюджетне фінансування від міського управління культури, за організацію різних фестивалів, ТОВ «Фестивальний центр» отримує з 2006 року, ще коли я не був депутатом облради.

Наприклад, у 2006-му році вони отримали 15873 грн., у 2008-му – 70000, а у 2013-му – 290 800 тисяч гривень. Кожного року сума коливалась, адже це залежало від того, якого масштабу заходи замовляло управління культури та чи спроможний був фестивальний центр їх організувати. Таким чином «багатотисячне» фінансування ТОВ отримує з 2006 року, адже ціни ростуть і вже захід високого рівня за 5 тисяч гривень не організуєш.

Щодо конфлікту інтересів... Не дивлячись на партнерські стосунки між театром і ТОВ «Фестивальний центр», я не приймаю безпосередньої участі в оперативному управлінні цього товариства. Як було зазначено раніше, ТОВ «Фестивальний центр» не є конкурентом Херсонському театру ім. Миколи Куліша, оскільки забирає на себе функції, які безпосередньо не може виконувати театр, не маючи відповідного кадрового ресурсу.

Щодо фестивалю «Мельпомена Таврії», який з кожним роком збільшує свої масштаби, жодного року він не проводився без спонсорської підтримки. Зусиллями багатьох людей ми робимо цей фестиваль для міста, для того, щоб про Херсон чули і за кордоном. На фестиваль приїздить дуже багато людей, які ходять на екскурсії до музеїв, харчуються в херсонських закладах, живуть в готелях та інше.

Це все наповнює міський бюджет. Так чи інакше, а цей фестиваль став візитівкою Херсону, тому я дуже вдячний за те, що місто і область ніколи не були байдужими і завжди допомагали. Однак, нажаль, наша держава рідко фінансує культурні заходи в повному обсязі, принаймні за 19 років я такого не пригадую.

До речі, до редакції сайту «Херсон.citi» була направлена вимога про спростування недостовірної інформації, що порочить честь і ділову репутацію (вимога додається), але вони її не опублікували.

Наостанок хочу зауважити, що завжди був відкритий до спілкування з пресою, яку у нас в театрі радо вітають і запрошують на вистави. Тож, ті у кого є питання – їх ставлять і я готовий на них відповідати. Запрошую в театр усіх бажаючих!

Олександр КНИГА

Директор Херсонського академічного музично-драматичного театру

імені Миколи Куліша

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів