На Херсонщині поселилися фламінго

Орнітологічною сенсацією назвали любителі природи на науковці подію в Азово-Сиваському національному парку на Херсонщині.

Тут уперше за всю його історію з'явилася колонія фламінго! Більше десяти екзотичних птахів обрали для життя острів Чурюк із мілководною лагуною, де їм легко добувати поживу (дрібних безхребетних у донних відкладеннях).

Там вони збудували свої гнізда характерної конусовидної форми, і навіть вивели трьох пташенят, котрі зараз готуються стати на крило. За подіями у новій пташиній колонії здаля спостерігали співробітники нацпарку.

Але новину широкій громадськості не повідомляли, аж доки не закінчився курортний сезон - побоювалися, що натовпи цікавих не дадуть фламінго спокою, і вони змушені будуть покинути острів у Азовському морі.

То звідки ж до нас завітали пернаті красені і чи є в першої української колонії фламінго майбутнє? На це запитання відповів завідувач лабораторії Азово-Чорноморської орнітологічної станції, кандидат біологічних наук Юрій Андрющенко.

- Достеменно невідомо, з яких країв та що саме привело до нас фламінго. Вони могли дістатися до Азовського узбережжя з Туреччини чи Греції, навіть із далекого озера Тенгіз у Казахстані. До перельоту їх могла спонукати нестача їжі або ж фактор неспокою, - каже Юрій Олексійович.

- На острові Чурюк та в його околицях їжі для цього виду пернатих удосталь. Питання лише в тому, аби люди їх не турбували. І не тільки відпочивальники. На острові нерідко з'являються цілі бригади браконьєрів, які добувають з дна яйця артемії та рачків гамарусів на продаж. Охороні парку треба випроваджувати звідси непроханих гостей задля безпеки нової колонії.

ФАКТ. Це вже не перший випадок, коли Херсонщину обирають для життя небачені тут раніше пернаті. Зокрема, з 1975 році у Чорноморському біосферному заповіднику з'явилася колонія арктичних гаг. У перші роки вони гніздилися тільки на острові Круглому, а тепер поширилися також і на островах Бабин, Смалений, Орлов. У різні роки їх нараховують від 500 до 800 пар, причому частина не відлітає, а залишається тут зимувати.

До сьогодні фламінго на Херсонщині бували - але тільки перелітні. Хіба що четверо цих рожевих птахів живуть у заповіднику "Асканія-Нова". Влітку вони милують погляди екскурсантів на ставку, але холоди перечікують у закритому приміщенні. Адже фламінго дуже теплолюбні, і температура нижче десяти градусів Цельсія - вже загроза для їхнього здоров'я. Тож і крилаті мешканці острова Чурюк із холодами відлетять у теплі краї. А навесні чекатимемо їх знову - і, можливо, вже у більшій кількості.

Сергій ЯНОВСЬКИЙ

"Голос України"

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів