Реквієм пам’яті жертв Холокосту ромів

2 серпня в Херсоні відбулися меморіальні заходи щодо вшанування пам'яті жертв Холокосту ромів.

72 роки тому у ніч з 2 на 3 серпня, в концтаборі Аушвіц-Біркенау в газових камерах нацисти знищили 2897 циган.

Загалом в цьому таборі загинуло понад 20 тисяч циган з 14 країн світу.

У багатьох державах Європи 2 серпня традиційно відзначається на офіційному рівні. З 2004 до відзначення цієї дати долучилась і Україна (постанова Верховної Ради України № 2085-IV від 8 жовтня 2004 року).

В квітні 2015 року в Європарламенті відбулись слухання за підсумкам яких прийняте рішення про визнання 2 серпня Загальноєвропейським днем пам'яті жертв геноциду ромів.

З нагоди роковин в Херсоні, в антикризовому медіа центрі відбулася прес конференція за участю лідера ромської громади регіону та МГО "КЕТАНЕ" Юрія Іваненко, директора Херсонського обласного Єврейського Благодійно-общинного центру „Хесед Шмуель" Олександра Вайнера, одного з лідерів кримських татар області Амбеджита Сулейманова, активіста молодіжного крила ромської громади Артура Іваненко, заступника директора департаменту внутрішньої та інформаційної політики Херсонської обласної державної адміністрації Павла Гавриша, кандидата історичних наук, доцента Херсонського державного університету Юрій Капоруліна, а також інших громадських діячів.

«...Така масштабна акція проводиться в Херсоні вже другий рік за підтримки міжнародного фонду „Відродження". Холокост торкнувся багатьох народів і нацисти часто за формальними етнічними зовнішніми ознаками катували всіх, хто за їх оцінкою був ідентифікований як єврей або ром, тому в нас виникла ідея, щоб саме роми, євреї та кримські татари склали ядро ініціативної групи проведення цього меморіального заходу...» – відзначив Юрій Іваненко.

У вечері цього ж дня в Херсонському музичному училищі відбувся меморіальний концерт - реквієм та виставка, на якій були представлені документи з фондів Херсонського обласного державного архіву, що стосуються ромської трагедії.

На меморіальному концерті виступили народна артистка України Наталія Лелека та заслужена артистка України Тетяна Григор'єва. Концерт відкрився гімном циган. В залу внесли скрипку – музичний символ, улюблений інструмент ромів та євреїв, який уособлює їх високу та вишукану музичну культуру.

Юрій Іваненко прочитав вірш, присвячений „циганській ночі" – жахливій трагедії, яка відбулася в нацистському концтаборі Аушвіц-Біркенау. Глядачі ознайомилися із презентацією „Роми в мистецтві". Олександр Вайнер декламував вірш про Бабій яр - місце жахливих подій Холокосту євреїв в Києві. На івриті прозвучала біблейська молитва, присвячена жертвам Холокосту.

Також, на меморіальному концерті у виконанні камерного оркестру „Гілея" Хероснької обласної філармонії (диригент Владислав Білявський) пролунала й чудова оркестрова п'єса - твір кримськотатарського композитора Ф.Саледінова.

Ромська молодь Херсонщини виконала циганський романс, присвячений історичним подіям, коли під час Другої світової війни, жінка вивела табір з нацистського полону, в умовах коли вже всіх чоловіків було страчено.

Незважаючи на нестерпну жару, яка панувала у Херсоні 02 серпня та відсутність кондиціонерів, велика зала музичного училища була вщент заповнена публікою - небайдужими херсонцями, які прийшли в цей день вшанувати пам'ять жертв Холокосту. Захід відвідали також німці, поляки, греки, представники інших етнічних організацій регіону.

Концерт було завершено гімном ромів. Херсонці взялися за руки на знак солідарності вшанування ромської трагедії, на знак міжетнічної взаємоповаги та дружби. Херсонці висловили вдячність організаторам бурхливими оплесками та висловили сподівання почути незабаром в в Херсоні вечір класичного циганського романсу.

Георгій БЯНОВ

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон