Хто тепер займатиметься переселенцями?

Херсонські чиновники відрапортували про завершення останнього етапу проекту підтримки тимчасово переміщених осіб, який тривав два роки і фінансувався Євросоюзом. Чи означає це, що тепер переселенці надані самі собі і чи такою вже незамінною була допомога іноземних партнерів? Тож про все по черзі.

Березень 2014-го. Одразу після анексії Криму Херсонщина стає першим регіоном України, який приймає біженців з півострова (статусу ''тимчасово переміщені особи'' у законодавстві тоді ще немає), а вже за кілька місяців в обласному центрі і районах починають з'являтися мешканці Донеччини та Луганщини, які втікають від війни.

Таким чином, вже на кінець року лише в Херсоні офі­ційно зареєструвалися 3200 тимчасово переміщених осіб. Люди, котрі опинилися в чужому місті, без даху над головою і роботи, почали звертатися до влади, благаючи бодай про якусь допомогу.

— Тоді ми чітко усвідомлювали — у бюджеті немає коштів, щоб забезпечити необхідним хоча б частину переселенців, і треба було шукати фінансування з інших джерел. Так, у жовтні 2014-го управлінням со­ціальної політики Херсон­ської міської ради спільно з центром соціальних служб для сім'ї та молоді та партнерами — Центром суспільних програм і Фундацією сприяння громадянській активності було прийнято рішення взяти участь у проекті, оголошеному представництвом ЄС в Україні, — розповідає керівник Херсонського міського центру соціальних служб для сім'ї та молоді Антон Єфанов.

Проект, запропонований Херсоном, знайшов під­трим­ку іноземних партнерів, адже, кажуть, був грамотно написаний. 31 травня 2015 року сторони підписали угоду про співробітництво. Свою роботу розпочав міський гуманітарний центр по роботі з внутрішньо переміщеними особами. Приміщення й необхідне оснащення для нього надала Херсонська міськрада. На конкурсній основі до новоспеченої установи набрали 41 соціального працівника, 15 з яких самі мали статус внутрішньо переміщених осіб.

У перші дні роботи центру йому допомагали прості херсонці: люди самі телефонували й запитували, що потрібно — одяг, продукти чи миючі засоби, — і везли до офісу. Згодом вже за­працював проект, основним партнером з гуманітарної допомоги в якому стала Угорська екуменічна служба допомоги. За два роки організацією надано понад 50 т гуманітарки. Також проектом було передбачено освітню програму для переселенців: 120 осіб отри­мали спеціальність ''ме­неджмент торговельної діяльності'' з дипломом держаного зразка, затвердженим Міністерством освіти України.

Основним же завданням став ремонт гуртожитків. Розглядаючи питання со­ціального житла, хай і тимчасового, виконавці проекту зіштовхнулися з великою проблемою — у міській комунальній власності не виявилося вільних квадратних метрів, бо, як відомо, гуртожитки передавалися на баланс громади з колиш­нього відомчого фонду підприємств, і, зрозуміло, що в них жили люди. Тож довелося деяких мешканців переселяти, аби можна було розпочати роботи на окремих поверхах будинків.

Загальна кількість приміщень, які підлягали ремонту, — понад 3 тис. кв. метрів, а саме 112 кімнат. Усі гуртожитки довелося переобладнувати під душові кабіни, всюди замінено внутрішні комунікації, встановлено прилади обліку, водонагрівачі, електроплити.

Ну і, зрозуміло, — нові меблі: для кожної кімнати придбали ліжка, тумби, столи. Першим здали четвертий поверх у гуртожит­ку по вул. Комкова, 76 б, з 40 кімнатами, потім — другий поверх у цьому ж будинку, це ще 18 кімнат. Наступними стали четвертий поверх у сусідньому гуртожитку на Комкова, 76 в, — 38 кімнат і гуртожиток за адресою Поповича, 15, (пер­ший і частково другий поверхи — 16 кімнат).

Таким чином, соціальне житло отримали 500 родин, хоча частина з них уже виїхала з міста, і до кімнат заселилися інші представники цієї ж категорії населення. У центрі соціальних служб для сім'ї та молоді, якому був підпорядкований гуманітарний центр, не приховують: доки тривав ремонт, довелося розробляти власну схему першочерговості розподілу житла для переселенців.

— Найперше житло надавалося багатодітним родинам, таких ми забезпечили квадратними метрами на 100%, а вже потім — решті. Зараз принципом, за яким ми розподіляли житло серед переселенців, цікавляться у Дніпрі, у містах центральної України. Недавно ми зустрічалися з представниками Львівської міської ради, у них також є певні житлові площі, і вони готові йти цим шляхом, але дуже схвильовані якраз процесом розподілу кімнат, тому ми для них готуємо окрему папку, — визнає Андрій Єфанов.

Також в рамках проекту були видані понад тисячу гігієнічних наборів з найнеобхіднішим — від постільної білизни до зубної пасти з щіткою та посудом. Тобто, людина, яка опинилася в чужому місті зовсім без нічого, могла заселитися в кімнату й жити.

Ну а з пральними машинами та холодильниками, не передбаченими проектом, допомогла громад­ська організація ''Крим-SOS'', завдяки її перемовинам з представництвом УВКБ ООН вже через місяць прибула перша побутова тех­ніка, яку встановили у відремонтованому гуртожитку, кошти на решту оснащення виділила Херсонська міськ­­рада.

Загалом плановий бюджет проекту становив понад 800 тис. євро, за пайової участі міськради 10%. Але завдання вдалося виконати, залучивши всього 600 тис. євро. Звісно, у кошторис проекту не враховується 400 тис. гривень з міської ради на водопровідну мережу, яку довелося замінити, оскільки стара за час ремонтних робіт просто ''посипалася'' і відновленню не підлягала, але гроші європейців Херсон зекономив.

За два роки соціальними послугами скористалися 5 тис. переселенців. А ще за результатами проекту Агенція ООН у справах біженців нагородила Херсон відзнакою ''Місто солідарності''. Таку вручили лише Києву і Маріуполю, який прийняв 100 тис. переселенців. Але...

Проект закінчився, людей, які в ньому працювали, звільнили. Хто тепер займатиметься цією категорією громадян? У міськ­виконкомі не приховують — ще кілька місяців тому зверталися до депутатів міськради з тим, щоб подальше фінансування центру гуманітарної допомоги взяв на себе місцевий бюджет, та марно.

— Ми порушували це питання на депутатських ко­місіях. Але, на жаль, нас не підтримали. За поперед­німи даними необхідно близь­ко 2 млн. гривень на рік, — розповіла начальник управління соціальної по­літики Херсонської міської ради Олена Рузгіс.

А от херсонський мі­сь­кий голова Володимир Миколаєнко переконаний — цього разу депкорпус почує про безвихідь, у якій опинилися переселенці:

— Я думаю, що всі люди, які були залучені у цьому проекті, повинні й надалі працювати з даною категорією громадян. Ми зараз подивимося пропозиції нашого управління соціального захисту і будемо вже інформувати депутатів. Бо яку б там відзнаку не отримало місто, а повної соціалізації переселенців немає, і тому треба зберегти цих працівників.

За даними міськвиконкому на сьогодні у Херсоні мешкають 7657 тимчасово переміщених осіб.

Марина САВЧЕНКО
"Новий День"

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон