Турки Херсонщини: Ми гостинний та миролюбний народ

На Херсонщині багато хто знає, що у селі Красному Горностаївського району живуть турки-месхетинці.

А от які вони, ці люди, як живуть, що сповідують, чесно кажучи, мало хто й уявляє. Звісно, окрім їх односельців.

Нещодавно випала нагода поспілкуватися з духовним наставником цієї громади. Імам мусульман Мікаіл Мєхралієв - неординарна людина, з якою мене познайомив відомий у районі волонтер, пакистанець за походженням Фазел Манан.

Мікаіл Мєхралієв цікавий співбесідник. Він отримав спеціальну освіту в Херсонському українському ісламському університеті. Ми говорили про все: хто вони, турки-месхетинці, які їхні традиції, спосіб життя, віросповідання. Та найбільше чоловік наголошував, що його співвітчизники цілковито підтримують політику мирного співіснування і взаєморозуміння з місцевим населенням Червоноблагодатненської громади, мешканців району та всієї країни.

Турки-месхетинці, які живуть уже понад чверть століття у селі Красному, трудолюбиві люди - ніхто без діла не сидить. Працюють переважно на землі, займаються овочівництвом. Діти ходять до Червоноблагодатненської школи разом з місцевими школярами. Вивчають у школі українську мову.

Спілкуються з односельчанами українською, а вдома – мовою своєї національності. Сповідують іслам, читають Коран і вірять у пророчі одкровення Пророка Мухаммада.

"Ми, мусульмани, гостинний і миролюбний народ, сповідуємо іслам, - сказав Мікаєл. – Але ми не терористи, як дехто вважає. Терористи прикриваються мусульманством і чинять багато зла. То все політика і бізнес, коли на жаль гинуть невинні люди".

Шановний імам Мікаіл підкреслив, що іслам – це релігія добра і справедливості. Зауважив, що всі мусульмани, які проживають на Херсонщині, працюють на благо України, і всі вони намагаються робити найнеобхідніше для згуртування суспільства нашої держави.

Духовний наставник мусульманської громади району наголосив, що імам Херсонської області шейх Казим спрямовує мусульман бути добрими та щедрими до всіх людей, як того вчить Пророк Мухаммад. Тож у нелегкий для України час мусульмани підтримують українців і разом з ними долають життєві негаразди, переймаються проблемами миру і цілісності нашої держави.

Національні свята, мусульманські обряди, традиції та звичаї поряд з місцевою етнокультурною стали частиною повсякденного життя турків-месхетинців. Все ж іслам, як релігія, у них займає одне з важливих місць.

Коли я запитала в імама Мікеіла, які у них свята, він відразу ж відповів: "У нас багато свят, але й кожна п'ятниця для нас свято. Адже це особливий день для мусульман, коли ми здійснюємо обов'язковий намаз, молимося нашому Пророку. Після чого читаємо повчальні лекції, як себе поводити, діяти в тих чи інших ситуаціях, даємо практичні життєві поради. У нас проводяться уроки з ісламу. А іслам – це покірність єдиному Богу, це релігія всіх ангелів, включаючи Ісуса Пророка.

Ми дотримуємося принципів: те, що дозволив Пророк Мухаммад - нам дозволено, що Бог заборонив – нам заборонено. Пророк сказав: «Мусульманин, де б він не був, повинен бути як дощ» – тобто, від нього має бути завжди користь, як від дощу. І ми бажаємо, щоб у нас було багато друзів, і щоб вони нас, мусульман розуміли. Тому хочемо їм розповідати про нашу релігію, іслам, але більше – про добросусідські відносини, про взаємоповагу один до одного, незалежно від віросповідання".

Любов РУДЯ

Історична довідка. Перше масштабне вигнання турків-месхетинців з батьківщини – Месхетії, розташованої на території Південної Грузії в області Месхет-Джавахет, датується 1944 роком. Саме тоді за наказом Й. Сталіна було депортувати «неугодних» в особі турків-месхетинців, кримських татар чеченців, греків, німців.

Саме в цей період більш 90 000 месхетинців вирушили до Узбецької, Казахської та Киргизької РСР. А переїхали до Херсонщини 1989 року - через загострення міжетнічного конфлікту вони цілими родинами змушені були знову покинути свої домівки й податися світ за очі.

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів