Варварський закон підписано

Минулоріч біосферний заповідник "Асканія-Нова" прийняв понад мільйон туристів. І не лише з України. Це рекорд.

А от як буде цього року, не відомо. Адже виїзні екскурсії до цілинного степу заборонив Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі)", прийнятий Верховною Радою 7 лютого.

Науковці сподівалися, що недолугий нормативний акт не пропустить Президент, наклавши на нього вето. Але Петро Порошенко таки підписав закон. І заборона степових екскурсій не найбільше зло у ньому.

Закон унеможливив проведення будь-яких біотехнічних заходів на території заповідників: викошування травостою, зокрема, для створення протипожежних смуг, постачання води тваринам, які мешкають на цілині, тощо. А ще за цим документом із заповідних територій мають прибрати всі огорожі, так би мовити, заради наближення до максимально природних умов.

У біо­сферному заповіднику «Асканія-Нова» 38 км парканів. Що буде з червоно­книжними тваринами, якщо зникнуть огорожі, його директор Віктор Гавриленко і уявити боїться. У заповіднику найбільша в Україні колекція коней Пржевальського, у степу живуть бізони, олені — копитні просто розбіжаться...

— Провокація дуже глибока, вона спланована. Перш за все Володимиром Борейком, котрий став поза­штатним радником народного депутата Биріва, і тому одночасно було три законопроекти, де вкинуто одне і те ж з однаковими наслідками. Розрахунок такий: один із законопроектів пройде. Цей був зареєстрований ще у квітні 2015-го. Як кажуть, приспали пиль­ність, а коли ми займалися науковими звітами у листопаді-грудні, ніколи було дивитися. Вони пройшли по першому читанню і вкинули його на друге.

Чому юридичне управління Верховної Ради, роблячи висновок на друге читання, не написало, що при­йняття цього закону викличе правову колізію, оскільки законопроект не узгоджено з іншими законодавчими актами? Я їм написав: ви зробили, шановні, дуже велику помилку. Її треба виправити і негайно, — зазначив директор «Асканії-Нової», кандидат біологічних наук, член Національної комісії у справах ЮНЕСКО Віктор Гавриленко.

Керівник заповідника наполягає: аби не сталося непоправного, нар­депи мають внести поправки у закон. Низку пропозицій він вже відправив до Комітету Верховної Ради, який за­ймається питаннями екології та природних ресурсів.

Зо­крема, науковець пропонує розширити поняття ре­гульованої зони заповідного режиму а також вилучити зі скандальної ст. 16 час­тину про заборону біотехнічних заходів і окремо про заборону механізованого викошування трави. Відповіді з парламенту поки що немає. Тим часом у заповіднику не знають, як викону­вати закон, який вступить у дію вже влітку, бо в ньому явні протиріччя.

— Відкриваємо ст. 19 «Про природно-заповідний фонд України». Там написано, що якщо Україна є стороною міжнародних угод, то діє міжнародне законодавство. Великий Чапельський Під зареєстрований офі­ційно як водно-болотяне угіддя між­на­родного значення, яке охороняється Рамсарською конвенцією, і у нас є такий сертифікат. Тому цей закон неможливо виконати.

Прийняття закону ще раз показало негативне ставлення до науки як такої взагалі в країні. І це нас дуже турбує. Бо нас футболять на міжнародному рівні і далі футболитимуть, бо ми плюємо на науку, — підсумовує Віктор Гавриленко.

Марина САВЧЕНКО
"Новий День"

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів