А от як буде цього року, не відомо. Адже виїзні екскурсії до цілинного степу заборонив Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі)", прийнятий Верховною Радою 7 лютого.
Науковці сподівалися, що недолугий нормативний акт не пропустить Президент, наклавши на нього вето. Але Петро Порошенко таки підписав закон. І заборона степових екскурсій не найбільше зло у ньому.
Закон унеможливив проведення будь-яких біотехнічних заходів на території заповідників: викошування травостою, зокрема, для створення протипожежних смуг, постачання води тваринам, які мешкають на цілині, тощо. А ще за цим документом із заповідних територій мають прибрати всі огорожі, так би мовити, заради наближення до максимально природних умов.
У біосферному заповіднику «Асканія-Нова» 38 км парканів. Що буде з червонокнижними тваринами, якщо зникнуть огорожі, його директор Віктор Гавриленко і уявити боїться. У заповіднику найбільша в Україні колекція коней Пржевальського, у степу живуть бізони, олені — копитні просто розбіжаться...
— Провокація дуже глибока, вона спланована. Перш за все Володимиром Борейком, котрий став позаштатним радником народного депутата Биріва, і тому одночасно було три законопроекти, де вкинуто одне і те ж з однаковими наслідками. Розрахунок такий: один із законопроектів пройде. Цей був зареєстрований ще у квітні 2015-го. Як кажуть, приспали пильність, а коли ми займалися науковими звітами у листопаді-грудні, ніколи було дивитися. Вони пройшли по першому читанню і вкинули його на друге.
Чому юридичне управління Верховної Ради, роблячи висновок на друге читання, не написало, що прийняття цього закону викличе правову колізію, оскільки законопроект не узгоджено з іншими законодавчими актами? Я їм написав: ви зробили, шановні, дуже велику помилку. Її треба виправити і негайно, — зазначив директор «Асканії-Нової», кандидат біологічних наук, член Національної комісії у справах ЮНЕСКО Віктор Гавриленко.
Керівник заповідника наполягає: аби не сталося непоправного, нардепи мають внести поправки у закон. Низку пропозицій він вже відправив до Комітету Верховної Ради, який займається питаннями екології та природних ресурсів.
Зокрема, науковець пропонує розширити поняття регульованої зони заповідного режиму а також вилучити зі скандальної ст. 16 частину про заборону біотехнічних заходів і окремо про заборону механізованого викошування трави. Відповіді з парламенту поки що немає. Тим часом у заповіднику не знають, як виконувати закон, який вступить у дію вже влітку, бо в ньому явні протиріччя.
— Відкриваємо ст. 19 «Про природно-заповідний фонд України». Там написано, що якщо Україна є стороною міжнародних угод, то діє міжнародне законодавство. Великий Чапельський Під зареєстрований офіційно як водно-болотяне угіддя міжнародного значення, яке охороняється Рамсарською конвенцією, і у нас є такий сертифікат. Тому цей закон неможливо виконати.
Прийняття закону ще раз показало негативне ставлення до науки як такої взагалі в країні. І це нас дуже турбує. Бо нас футболять на міжнародному рівні і далі футболитимуть, бо ми плюємо на науку, — підсумовує Віктор Гавриленко.
Марина САВЧЕНКО
"Новий День"