На Херсонщині знизився показник захворюваності на туберкульоз

24 березня 2017 року Україна та весь світ відзначатимуть Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом.

З нагоди цього дня Департамент охорони здоров'я обласної державної адміністрації проводить круглий стіл та прес-конференцію для засобів масової інформації.

Мета: підвищення рівня обізнаності людей про симптоми цього захворювання, його діагностику та лікування, про важливість встановлення ефективного контролю за поширенням туберкульозу, пошук можливостей зміцнення політичної і соціальної рішучості для подальшого прогресу у боротьбі із туберкульозом.

Туберкульоз в усьому світі, як і раніше, входить до числа інфекційних хвороб, що забирають найбільше число життів. Згідно з оцінками ВООЗ, у світі кількість хворих на туберкульоз у 2015 р. склала 10,4 млн. осіб. 1,8 млн. чоловік померли від цієї хвороби, в тому числі 400 000 осіб через ВІЛ-інфекцію+туберкульоз. Попри те, що більшій частині смертей від туберкульозу можна запобігти, показники смертності від цієї хвороби продовжують залишатися на неприпустимо високому рівні.

В рамках більш ширшої перспективи ВООЗ розробила глобальну стратегію боротьби з туберкульозом на період після 2015 р. (Стратегія «Покласти кінець епідемії ТБ»), яка була прийнята всіма державами-членами на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я в травні 2014 року.

Загальна мета стратегії полягає в тому, щоб покласти кінець глобальній епідемії ТБ, передбачаючи досягнення до 2035 р. цільових показників зниження смертності від туберкульозу на 95,0% і захворюваності туберкульозом на 90,0% (порівняно з 2015 р.). Ця стратегія також передбачає ліквідацію випадків катастрофічних витрат сімей, порушених проблемою туберкульозу, до 2020 року.

В Україні епідемію туберкульозу оголошено у 1995 році, втім зараз ця хвороба продовжує становити значну небезпеку життю і здоров'ю українців.

Туберкульоз – це важке і поширене захворювання, яке в разі пізнього звернення до лікаря загрожує смертю чи інвалідністю. Викликається специфічним збудником (мікобактерією туберкульозу) і характеризується переважним ураженням легень, але можливе ураження інших органів людини. Туберкульоз - інфекційне захворювання, яким можна заразитися від хворого на туберкульоз легенів повітряно-крапельним шляхом, вдихаючи заражене повітря. В умовах епідемії ТБ ризик зараження значно зростає.

За оцінками ВООЗ близько 2 млрд людей є носіями латентної туберкульозної інфекції – це третина людей у всьому світі. Вважають, що один хворий за рік може інфікувати 10-15 осіб.

Жодній країні світу поки не вдалося знищити туберкульоз. Кількість нових випадків туберкульозу зменшується в світі менше, ніж на 2% на рік. Якщо темпи подолання захворювання не прискоряться, людству знадобиться щонайменше 200 років, щоб подолати туберкульоз.

10% всіх випадків резистентного туберкульозу стійкі до майже всіх протитуберкульозних препаратів, а тому світ потребує нові ефективні ліки.

Україна відноситься до країн з високим тягарем мультирезистентного туберкульозу та посідає третє місце в Європі за тягарем поєднаної інфекції туберкульоз/ВІЛ.

Питання боротьби із туберкульозом є вкрай важливим та актуальним в Україні і на Херсонщині. Фтизіатрична служба області протягом 20 років працює в стані епідемічної обстановки з туберкульозу, проте щороку відмічається подальша позитивна тенденція щодо зниження усіх епідеміологічних показників.

В цілому за час дії Обласної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012-2016 роки показник захворюваності знизився на 30% (з 107,9 до 75,3 випадків на 100 тис.населення), а показник смертності - на 31% (з 20,0 до 13,8 випадків на 100 тис.населення). Збільшилася ефективність лікування хворих на чутливий туберкульоз із 67% до 80% та мультирезистентного з 35% до 65%.

Наші успіхи у напрямку подолання епідемії туберкульозу пов'язані з широкою санітарно-просвітницькою роботою, підвищенням кваліфікації медичних працівників закладів охорони здоров'я області, проведенням профілактичних заходів, централізованим забезпеченням області протитуберкульозними препаратами в повному обсязі, співпрацею з міжнародними неурядовими організаціями, виконанням комплексних заходів щодо контролю за туберкульозом, які вцілому відповідають національній нормативно-правовій базі.

Для зниження захворюваності приділяється значна увага ранньому виявленню туберкульозу. З цією метою в області протягом багатьох років здійснюються рентгенологічні профілактичні обстеження дорослого та підліткового населення, проводиться туберкулінодіагностика у дітей із метою своєчасного виявлення як активного туберкульозу, так і латентної туберкульозної інфекції. В осіб, які кашляють більше 2-3 тижнів, обстежується мокротиння на виявлення мікобактерій туберкульозу.

Збудник хвороби довго зберігає свої властивості при висиханні, замерзанні, але гине під дією прямого сонячного проміння та ультрафіолетового випромінення. Мікобактерії, які проникли в організм людини, не обов'язково спричиняють захворювання. Багато з них гине, а деякі зберігаються в організмі та при зниженні захисних сил організму активізуються і викликають хворобу.

Найчастішими ознаками туберкульозу є тривалий кашель (понад 2 тижні), немотивована слабкість та втрата ваги, нічна пітливість, незначне підвищення температури тіла, швидка втомлюваність, болі в грудній клітці. Але на перших стадіях свого розвитку дане захворювання себе не проявляє і тільки при рентгенологічному обстеженні можна запідозрити патологію в легенях.

Для запобігання туберкульозу необхідно зміцнювати своє здоров'я, вести здоровий спосіб життя, відмовитись від шкідливих звичок, дотримуватись особистої гігієни, регулярно займатись фізичними вправами, загартовуватись.

Флюорографію грудної клітки необхідно проводити дорослим 1 раз на 2 роки, схильним до захворювань - щорічно.

Туберкульоз виліковний, але повне одужання можливе за умови раннього виявлення та початку лікування, суворого дотримання режиму і рекомендацій лікаря. Збудник туберкульозу здатний видозмінюватися та пристосовуватися до тих препаратів, які раніше на нього згубно впливали. Категорично забороняється переривати курс лікування, оскільки це призводить до розвитку мутантних форм туберкульозу.

Прес-центр "Медицина"

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів