Що треба знати херсонцям про третій тиждень Великого посту

У третю неділю Великого посту слідом за Всеношною, після Великого славослів'я виноситься Святий Хрест і пропонується для поклоніння віруючим.

Церква виставляє у середині чотиридесятниці віруючим Хрест для того, щоб нагадуванням про страждання і смерть Господа надихнути і зміцнити тих, хто поститься до продовження подвигу посту.

Святий Хрест залишається для поклоніння протягом тижня до п'ятниці, коли він після «часів», перед Службою Божою вноситься назад у вівтар. Тому третя неділя і четверта седмиця Великого посту називаються «хрестопоклонними».

Церковний устав третьої седмиці Великого посту повністю аналогічний Другий седмиці посту

Субота 3-ї седмиці – день поминання покійних.

Хрестопоклонний тиждень Великого посту припадає на його середину. За кожним з тижнів Великого посту закріпилося особлива назва, що нагадує ту чи іншу подію, пов'язану зі святими великомучениками, митрополитами, чудотворцями, самими Ісусом Христом, Богородицею і Святою Трійцею.

Назва «Хрестопоклонна» з'явилася через те, що цей тиждень служби у церкві супроводжуються поклонами священному хресту, на якому нібито було розп'ято Сина Божого («нібито» означає, що на кожному з хрестів в усіх церквах Ісус розп'ятий не був).

Дана дія – уклін після читання молитви, відбувається чотири рази, починаючи з неділі, яка носить назву Хрестопоклонна, а далі у понеділок, середу і п'ятницю.

Поклони означають данину поваги подвигу Христа, бажання слідувати за ним, а також прийняття своєї власної ноші, своєї долі, яка проявляється щодня у будні, такими здавалося б маленькими нестатками у вигляді зменшеної порції їжі і повної відмови від мирських розваг.

Значення Хрестопоклонного тижня лежить на поверхні. У народі є вираз «нести свій хрест», воно має пряме відношення до пояснення.

Під час Великого посту кожен християнин намагається нести ту ношу, яка лежала на плечах Ісуса у дні сорокаденного утримання.

Кожен відчуває власні спокуси, виходячи з «слабких» місць. Це означає, що на середині Великого посту християнин вже пізнав «свій хрест», цілком відчув всі спокуси, які супроводжують утримання, на боротьбу з якими підняв він свій дух. Це є певний акт визнання своєї ноші добровільною, бажаною.

Також хрест є символом нагадування про смерть Христа і кінцем усього посту, після якого настає священне воскресіння. Таким чином, в Хрестопоклонну неділю кожен може випробувати наснагу продовжити свій пост, усвідомлюючи, в ім'я якої мети і якого підсумку тримає свою волю у кулаці.

Хрестопоклонний тиждень Великого посту в 2017 році випадає на 19 березня.

Через 2 тижні після початку посту всі, хто несерйозно до нього ставилися, повернулися до своєї звичайної їжі, способу мислення і життя. Не дивно, адже випробування відмовою від «пустощів», до яких можна дотягнутися рукою – одне з найскладніших.

Однак для тих, хто зумів впоратися з собою, Хрестопоклонний тиждень служить маяком, який показує прокладений шлях до очищення і великої радості Воскресіння.

Але знати свою, хай і велику мету, буває мало, необхідно усвідомлювати помічників, які завжди у нашому розпорядженні, всередині нас. Вони допомагають долати перші, найважчі дні посту, ведуть нас у наступні тижні і не дозволяють нам піддаватися спокусам і послабленням. Йдеться ось про що:

Перший помічник у пост, і особливо у Хрестопоклонну неділю – це молитва. Вона надихає і очищає, вона існує всередині нас і зовні одночасно.

Другий помічник – це терпіння. Терплячим потрібно бути і до себе, і до інших. Час посту вважається особливим. Він несе радість духу, але тільки після подолання перешкод, що постають на шляху.

Третій помічник – це лагідність, беззаперечне прийняття волі Бога. Якими б не були сильнішим за нас думки про несправедливість або неправильності, що відбувається, не наша справа судити про це.

Четвертий помічник – твердість духу. Іноді необхідно проявити відсутність будь-якої думки, покладаючись лише на твердість духу, дотримуючись прийнятого рішення. Тільки так ми можемо пройти до кінця і хрест служить нам про те нагадуванням.

Особливості харчування. Хрестопоклонний тиждень немає особливостей у плані прийому їжі. Звичайні люди, які не відносяться до ченців, можуть харчуватися двічі і тричі на день. Слід обмежити вживання олії, спецій і кількості спожитої їжі в цілому.

Бажаними для прийому їжі залишаються: відварені овочі, крупи, овочеві супи, різні салати без солінь і заправок. З напоїв: вода, компот, відвар ромашки, м'яти або інший заспокійливої трави.

У вихідні можна додати в їжу трохи єлею, приправ і випити небагато кагору.

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів