На забудовників в Херсоні має бути управа

Незаконне будівництво або з грубими порушеннями норм на вулицях обласного центру викликає закономірний шквал невдоволення городян.

Обурення виливається в акції протесту, публічне руйнування парканів та блокування роботи будівельної техніки. Щоразу воно виникає там, де зухвалість забудовників переходить межу здорового глузду.

Забудова примітивними халабудами парків, спотворення історичного цент­ру міста, спорудження генделиків посеред дитячих майданчиків та на пішохідних зонах стали вже не винятком з правил, а нормою. Наскільки законним є будів­ництво, докопатися вдається через раз, обурюються громадські активісти. А тому вирішили створити своєрідний дорадчий орган, який би контролював забудови.

Обговорити за круглим столом питання його створення для взаємодії громадськості та органів виконавчої влади з питань дотримання законодавства в архітектурно-будівельній сфері мали на меті його організатори — громадські ради при ОДА та при херсонському міському голові.

До діалогу запросили представників управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області, управління містобудування та архітектури облдержадміністрації, управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю, а також департаменту містобудування та землекористування міськради, представників депутатського корпусу, аби встановити дієвий контроль за найбільш соціально значущими об'єктами будівництва з дотримання будівельних норм та правил, запобігти шкоді оточуючому містобудівному середовищу, заборонити забудову паркових зон та історичного центру, розміщення об'єктів архітектури в охоронних зонах інженерних мереж, знищення зелених зон МАФами та ринковими містечками, а ще звернути увагу на жахливий стан території, прилеглої до торговельного цент­ру (після банкрутства господарів тепер належить банкові), що на вул. Суворова. Через критичний рівень просадки грунтів виникає необхідність витрати бюджетних коштів на відновлення благоустрою.

Зі слів голови громадської ради при ОДА Валерія Гурківського, серед проблемних питань містобудування — затяжне будівництво на місці кінотеатру «Україна». Вже зараз виникають питання щодо ймовірного транспортного перенавантаження прилеглих ділянок центральних вулиць Ушакова, Потьомкінської та бульвару Мирного з введенням об'єкта в експлуатацію. Цікавить, чи передбачені тут заходи на випадок пожежної небезпеки та інших надзвичайних ситуацій? Інший об'єкт, до якого прикута увага, — забудова в охоронній зоні пам'ятки «ЮНЕСКО» пам'ятника Джону Говарду.

— Всупереч заявам, що на цьому місці не ведеться будівництво, а згідно з декларацією нібито триває лише реконструкція будівлі, городян цікавить кінцеве призначення споруди (торговий центр чи багатоповерхівка), яка фактично дедалі розростається, — зазначає Гурків­ський. — Крім того, в місті давно рекламується продаж квартир у «Говард-плазі». Навіть примітивний вагончик-прорабську на зазначеному будмайданчику перетворили на... офіс з продажу нерухомості. Після численних скарг і збурення громадськості, чи насправді був виданий припис про призупинення робіт і чи виконується цей припис та ким контролюється? Адже управління ДБК почало реагувати на незаконне будівництво лише після втручання громад­ськості. Також херсонців цікавить, чи відповідає споруда елементарним будівельним нормам та проектним рішенням?

На перехресті вулиці Миру та Берислав­ського шосе триває забудова зеленої зони, де замість обумовленої автостоянки на 15 місць будується чи то мотель, чи то супермаркет. Вражає жахливим станом так і не демонтована незаконно збудована посеред Центрального ринку з виходом на вул. Потьомкінську п'ятиповерхова споруда без виділення земельної ділянки та дозвільних документів на будівництво. Окрема болюча тема — майновий комплекс пляж «Лілея»: чи погоджувалася проектна документація та чи приймався він у експлуатацію? Сьогодні через відсутність відповідної документації комплекс нібито підлягає знесенню.

Відповіді на деякі питання намагався дати начальник управління з питань державного архітектурно-будівельного нагляду міськради Рос­тислав Маршак, який назвав колосальні суми накладених штрафів на незаконних забудовників, однак сплачена їх лише незначна частина. А також поскаржився на те, що нинішнє лібералізоване законодавство дає численні поблажки недобросовісним забудовникам. Серед больових точок назвав, зокрема, незаконну забудову МАФами вул. Миру. Обіцяв розібратися і з засиллям ларків біля головного входу до обласної лікарні, які затуляють фасад цієї історичної будівлі.

Олена НЕЧИПУРЕНКО
"Новий День"

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів