Херсонців будуть перевіряти за субсидію

Пам'ятаєте, як попередній Уряд Яценюка рекламуючи субсидіарну систему гарантував, що все буде прозоро, що будь-яка людина має право на субсидію,і що для того аби її отримувати не треба ні яких зайвих довідок і стояння у чергах?

Гройсман, рік тому вступаючи на посаду, розповідаючи про свої майбутні досягнення переконував – все буде «ок», всім – дамо без будь яких перевірок...

Минув рік. Все змінилося. Влада готує проект закону який дасть можливість проводити тотальні перевірки кожного, хто отримує або тільки претендує на отримання субсидій.

Саме зараз у Гройсмана розробляють нові законодавчі норми, які будуть давати право інспекторам - перевіряючим не тільки приходити до вас в оселю і заглядати у холодильник, але й збирати про вас інформацію серед друзів, близьких, знайомих і навіть сусідів.

Інспектори не будуть глушаться будь-яких джерел і будь-яких повідомлень. Їх буде зацікавити не тільки те, чи не працюєте ви «наліво», але й те що ви їсте, з ким живете і від кого у вас діти... І все це заради того, аби «перевіряти реальні доходи одержувачів державної соціальної допомоги».

Для цього буде утворено нову структуру, яка займеться тим, що буде нишпорити по вашому приватному життю. Називати перевіряючих хочуть «соціальні інспектори».

Їх головне завдання не тільки перевірка ваших доходів і видатків, але й вивчення «стилю» вашого приватного життя. Уявляєте, що про вас розкаже ваша сусідка, з якою ви посварилися минулого літа на лавочці біля під'їзду?

Хто і коли буде перевіряти?

Свою частину роботи Уряд вже виконав – минулого тижня там завершили роботи над проектом. Вважається, що відомство почне «життя» з 1 січня наступного року, хоча фахівці говорять, що фактичні перевірки установа зможе почати не раніше 1 січня 2019. Т.т. рік піде на утворення структурних підрозділів, навчання і т.і.

Фактично у продовж цілого року люди, які почнуть там працювати, будуть отримувати державну зарплату нічого не роблячи. Цікавий підхід до «цільового і економічного використання» державних кошів, чи не так?

Спочатку обіцяють перевіряти тих, хто працює, а з 2020 року візьмуться і за пенсіонерів.

Повноваження у інспекторів будуть вкрай широкі, вони матимуть право збирати, обробляти і зберігати інформацію про людину і її приватне життя. У них буде доступ до всіх баз даних у яких навіть теоретично може бути інформація про тих, хто тільки збирається отримувати субсидію (т.т. «здобувача»).

Виходить, що ще до того як ви будете отримувати субсидію і тільки подасте документи на її оформлення, інспектори будуть вже мати право займатися вашою перевіркою.

Як вже було сказано, інспектори матимуть право завітати до вас додому, і ви не матимете права відмовити їм у доступі до приватної оселі. Перевіряючі вивчатимуть те як ви живете, чи маєте або чи можете мати додаткові джерела фінансування про які можливо умовчали. Тільки після цього вони прийматимуть рішення чи насправді ви потребуєте соціальної допомоги та якою може бути її розмір.

Будуть перевіряти і ваш стиль життя. Що це? Те, що неможливо перевірити тільки читаючи ваші декларації та довідки про майновий стан. Це те, що можна перевірити тільки оглянувши вашу оселю і зібравши про вас додаткові відомості.

Що будуть шукати?

Джерела фінансування – доходи. І напрямки витрат – видатки. Інспектори будуть ретельно відстежувати – куди і на що ви витрачаєте кошти, які у вас є.

Для цього, переконують юристи, будуть залучати ще одну структуру КМУ – Мінфін, який за результатами перевірки буде готувати рекомендації для Мінсоцпраці, а вже воно буде перевіряти чи законно вам призначено ті чи інші соцвиплати.

Мінфін матиме право перевіряти операції по банківських рахунках які має особа. Як це співвідноситься із тим, що банки не мають право надавати таку інформацію, адже існує таке поняття як «банківська таємниця»?

Юристи наголошують, що Мінфін може використовувати її в узагальненому вигляді, мотивуючи це тим, що на вашому рахунку є суми, які не вказані у документах на оформлення субсидії.

Мінсоцполітики, матиме можливість відстежувати через систему запитів чи проводив «здобувач» якісь реєстраційні дії щодо нерухомості, земельної ділянки, автівки тощо. Це дасть відповідь на питання чи робила людина великі витрати на суму понад 50 тис. грн.

Не відкидають фахівці і такий варіант: інспектори-перевіряючі будуть звертатися до податкової у якої вимагатимуть інформацію про доходні і витратні операції, які будуть перевищувати суму понад 50 тис.

Тут знову немає відповіді на питання, яке звучало і раніше: сума повинна бути одноразовою чи сумарною? Поки у міністерстві цього ніяк не коментують. Але вже зараз зрозуміло, що такі перевірки будуть вимагати багато часу і людських сил, а, отже, процес надання самої субсидії може розтягнутися у часі та просторі на невизначений період.

Немає поки відповіді і на питання чи буде перевірка обов'язковою умовою для нарахування субсидії, чи її будуть проводити вибірково і вже після того, як почнуть виплачувати? А що буде якщо людина десь помилилася? Відповіді так само немає.

Поки за помилку настає відповідальність. Саме це стримує частину людей, особливо літнього віку, звертатися за нарахуванням субсидій. Т.т. люди бояться, що у разі виявлення помилки їм доведеться не тільки повертати всю нараховану суму, але й платити штраф (у подвійному розмірі від нарахованого).

Сімейні стосунки і родичі за кордоном

Юристи переконують, що «неофіційна» робота це одне з порушень яке будуть шукати у першу чергу. Т.т. ви працюєте неофіційно і отримуєте гроші, але про це, звісно, не повідомляєте при заповненні анкети на субсидію.

Але, ваші сусіди знають про це... Не виключено, що цією цінною інформацією вони неодмінно поділяться із тим, хто збиратиме про вас дані. Уявіть, що буде коли інспектор просто почує, що у вас є неофіційний прибуток у вигляді не задекларованої зарплати?

Будуть проблеми і у тих, хто проживає у незареєстрованому цивільному шлюбі.
Люди живуть разом, мають спільних дітей, але шлюб не брали – їх право. Жінка юридично – мати-одиначка, а отже має право на отримання субсидії.

Але «добрі» сусіди про все знають, і обов'язково все розкажуть інспектору. Результат? «Мати-одиначку» позбавляють права на субсидію, і вона платитиме штраф.

Лихо чекає і того, хто ні де офіційно не працює, а сам потихесеньку вискочив за кордон і підробляє собі десь у Польщі (за неофіційною інформацією там працює до 1,5 млн. українців) чи тій самій Росії (тут і зовсім жахливі цифри – до 5 млн. наших громадян, більшість з яких нелегали).

Ось тут знову роздолля для інспекторів у бесідах із сусідами, що пильнують – вони все розкажуть. Результат той самий – відмова, штраф.

Або інший варіант: ваша повнолітня дитина працює за кордоном. У інспектора виникає просте питання: чи отримуєте ви від дитини гроші, і чи не є це вашим додатковим джерелом фінансування, яке ви не вказали?

Ваша дитина навчається за кордоном? А за які гроші ви її навчаєте, якщо претендуєте на субсидію? Відповіді на ці питання інспектори будуть шукати ретельно, і, можливо знайдуть, вам на горе...

Оренда майна

Це, як стверджують фахівці, дуже ласий шматок, який держава дуже хоче контролювати, але законно поки не знає як саме.

Ваші сусіди обов'язково розкажуть інспекторам, що у вашій квартирі живе якась стороння особа – квартирант, що ви за це берете з неї гроші, але податків не платите, а самі проживаєте на дачі чи у іншій квартирі.

Якщо таке з'ясується, то у субсидії вам можуть відмовити. Довести, що у вас живе подруга, яку ви приютили, чи племінник троюрідної тітки, подруги вашої прабабусиної зовиці, і ви за це не отримуєте гроші, інспектор скоріш за все до уваги не прийме.

Хоча, відповідно до чинного законодавства все, що не доведено трактується на користь людини... Хто його знає як буде у цьому випадку.

Що у вас у холодильнику?

Чи можуть туди зазирнути? Цілком, адже проект закону містить таке поняття як перевірка «стилю життя». Тут одразу приходить на згадку громадянин Корейко з «Золотого теля», пам'ятаєте?

Чи матиме право інспектор нишпорити по ваших шафах і шухлядах? Юристи переконують: це не обшук, а тому приймати рішення будете ви, адже така дія як «Обстеження майново-житлових умов» повинна відбуватися лише за згодою заявника.

Хоча, за інспектором залишають право подивитися і у шафу, і у холодильник. Якщо у шафці два норкових манто, а у холодильнику лобстери чи живі омари, то скоріш за все субсидії вам не побачити (звичайно ж якщо ви терміново їх не приготуєте і не запросите інспектора на обід – жарт).

Питань до вас може бути безліч. Чому? Справи у держави зовсім кепські – грошей хронічно не вистачає, економіка розвалена, зовнішні позичальники дають все менше грошей, а крадійські апетити зростають. Уряд намагається скоротити базу виплати субсидій.

З цією метою піднято мінімальні зарплати, «піднімають» розмір пенсій – це дасть можливість перекрити мінімум, який дає право на оформлення субсидії.

З одного боку держава вголос декларує свою лояльність до громадянина і обіцяє його захищати, тоді як з іншого робить все можливе, аби такі витрати мінімізувати.

Пам'ятайте, якщо ви навіть просто надумаєте звернутися за субсидією, то одразу опинитеся під пильним наглядом держави, яка, скоріш за все, докладе максимум зусиль для того, аби знайти у вашій поведінці будь-які ознаки порушення, що призведе або до відмови, або до покарання.

Бережіть себе!

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів