На Херсонщині є дім, де зігріваються серця

Теплі спогади залишив по собі рік, що минув, для маленьких вихованців та персоналу інтернатного комунального закладу "Херсонський обласний будинок дитини".

Хоч і важко змиритися з тим, які непрості життєві випробування випали на долю діток, котрі тут перебувають, однак приємно, що саме тут вони оточені затишком, теплом і увагою, перебу­вають у безпечних комфортних умовах.

А ще знаходяться добрі небайдужі люди, яким завжди є діло до малечі. Завдяки справжнім друзям будинку дитини тут щороку покра­щуються умови перебування дітлахів, їхнього дозвілля, з'являються нові іграшки та смаколики, які покращують їхній настрій та фізичний розвиток.

Звісно, держава турбується про такі заклади, однак без допомоги меценатів та спонсорів тут просто не обійтися.

У передноворіччя в будинку дитини пройшов яскравий та незабутній для малят святковий ранок. До нього ретельно готувалися і діти, і персонал. Чого варті з любов'ю по-казковому прикрашений зал, яскраво оздоблені ялинки, неперевершені костюми героїв, ласкаві Дід Мороз та Снігуронька і, звісно ж, весела концертно-розважальна програма з музикою, іграми, пісеньками та танцями.

— У нашому закладі перебувають діти з усієї області — сироти та позбавлені батьківського піклування, а також тимчасово влаштовані за заявою батьків у зв'язку зі скрутними матеріально-побутовими умовами сім'ї та діти-інваліди віком до 4 років, — розповідає головний лікар Тетяна Карчевич.

— Обласний будинок дитини розташовується в типовому приміщенні до­шкільного закладу, якому понад півстоліття, і розрахований він після проведеної реконструкції на 50 місць. Станом на кінець року в будинку дитини перебувало 69 вихованців. Діяльність закладу, стан його фінансування, надання медичної допомоги перебувають на постійному контролі департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації, якому він підпорядковується.

Якщо проаналізувати минулий рік, то збільшено фінансування закладу з обласного бюджету з 6,9 млн. грн. до 7,8 млн. грн. Для покращення умов перебування вихованців залучається спонсорська, гуманітарна допомога, налагоджується взаємодія з благодійними організаціями, представниками соціально відповідального бізнесу. Так, в останні дні 2016 року на 14,2 тисячі гривень порадувало малечу інтернатного закладу дитячими молочними продуктами ПАТ «Яготинський маслосирзавод «Яготинське — для дітей».

Зі слів Тетяни Євгенівни, за минулий рік було залучено позабюджетних надходжень на суму до півмільйона гривень, з них 168,3 тис. грн. — грошової допомоги. Завдяки цьому вдалося здійснити ремонти в приміщеннях, замінити постільну білизну, подушки та матраци. За рахунок наданої допомоги середня вартість одного ліжко-дня на харчування склала 32,45 грн. та 8,36 грн. — на медикаменти.

До структури закладу входять групи для дітей грудного віку — від народження до року (найменшій дитині 3 місяці), молодшого віку (корекційна) — від 1 до 2 років, старшого віку (реабі­літаційна) — від 2 до 3 років. Також є спеціа­лізована група для діток з особливими потребами (з ураженням центральної нервової системи), карантинна група та ізолятор. У розпорядженні вихованців музична зала, фізіопроцедурний та маніпуляційний кабінети, профілактичних щеплень, харчоблок.

— Кожна група відокремлена, складається з гральні-їдальні, спальні, роздягальні, кухонної та санітарної кімнат, — розповідає головний лікар. — У нас організовано п'ятиразове харчування малечі з дотриманням добових норм. Найменші малята повною мірою отримують дитячі суміші, кисломолочну продукцію та дитяче харчування. У закладі працює цілодобовий лікарський пост. Тепло та затишок у приміщеннях забезпечується системою автономного теплопостачання.

Протягом минулого року сюди влаштовано 65 дітей віком до 3 років, з них 41 дитина — до року та 5 — з особливими потребами. Якщо аналізувати подальшу долю цих діток, то переважає національне усиновлення. З вибулих 57 дітей 15 усиновлені громадянами України, у тому числі дитина-інвалід, 26 — влаштовані до закладів сімейних форм виховання та 12 — повернуті в біологічні родини. До інтернатного за­кладу департаменту соцзахисту населення ОДА переведено 4 дитини з особливими потребами. Для влаштування до закладів сімейних форм тут практикують дні «відкритих дверей» з потенційними усиновлювачами.

Стан здоров'я малят постійно контролюють, крім того, двічі на рік всім дітям проводиться поглиблений профілактичний огляд вузькопрофільними спеціалістами КЗ «Херсонська дитяча обласна клінічна лікарня». Реабілітацією займаються штатні педагогічні та медичні працівники на основі сучасних методик. Психолого-педагогічну допомогу тут надають 2 логопеди, 2 дефектологи, медичний психолог та вихователі.

— У нас організовано ефективну співпрацю з кафедрою психології Херсонського держуніверситету, укладено угоду про співробітництво для всебічного розвитку вихованців (емоційно-естетичного, психологічного), проводяться практичні заняття з курсу «Адаптація дітей до умов навчальних закладів». Також підписано угоду про співробітництво з обласною психолого-педагогічною консультацією щодо додаткового діагностичного обстеження дітей, покращення їх реабілітації, надання консультативної, методичної та навчальної допомоги.

Торік для покращення умов перебування вихованців тут продовжили ремонт кімнат в корекційній групі та харчоблоці, облаштували майданчик для грудничків та утеплили перекриття даху. Забезпечені і лікарськими препаратами, дезінфікуючими засобами, інвентарем. Для профілактики грипу та ГРВІ закуплено майже сотню доз вакцини. У році, що настав, у будинку дитини сподіваються на збереження доброго наставництва і на нових небайдужих друзів, яким тут невимовно раді, насамперед малеча!

Олена НЕЧИПУРЕНКО
"Новий День"

© 2023 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архівТеатр Куліша, Херсон