Херсонська обласна філармонія: шанс на порятунок чи марна надія?

Активна культурно-просвітницька позиція, участь у різноманітних конкурсах і фестивалях, понад 350 підготовлених концертів на рік...

Саме завдяки такій діяльності Херсонська обласна філармонія здобула славу центру музичної культури краю.

Втім, це не все, чим відзначилися. Зокрема, в Україні саме наша філармонія чи не єдина не має власного приміщення.

Її артистам доводиться шукати прихисток в невеличких кімнатах, репетиції проводити мало не у підвалі, а інвентар і костюми зберігати разом у тісній комірчині. Такі умови навряд чи можна назвати сприятливими для розвитку творчого потенціалу.

— Нам навіть для виступів постійно доводиться просити собі майданчики у інших закладів, — переймається директор філармонії Юрій Іваненко. — Для прикладу, часто демонструємо глядачам свої здобутки у залі музичного училища. Добре, що там йдуть назустріч, але все одно доводиться підлаштовуватися під розклад навчального закладу.

Керівництво філармонії розуміє: якщо й далі так триватиме, то є величезний ризик втратити значну частину артистів. Тож, як за рятівну соломину, хапаються за будь-яку можливість покращити умови роботи. Тим паче, що нині активно обговорюють можливість реконструкції будівлі обласного палацу культури, більш відомої як будинок офіцерів. Там дійсно є глядацька зала з хорошою акустикою.

Свого часу вона приймала мистецьких корифеїв з усієї країни. Щоправда, зараз приміщення на вулиці Перекопській перебуває в жахливому стані. Повноцінно функціонують лише декілька кабінетів, в яких у чотири зміни проводять репетиції 27 колективів. А це — понад сім сотень учасників.

До слова, відновити споруду планували вже декілька разів. Зокрема, голова громадської ради при ОДА Валерій Гурківський нагадав, що в 2012 році з аукціону обласна влада продала колишній кінотеатр «Україна». Аби заспокоїти громадськість, отримані від цієї операції кошти обіцяли направити на реконструкцію будинку офіцерів. Але не судилося, бо запалу можновладців тоді вистачило лише на заміну вікон з боку Перекопської та перекриття даху.

Фактично ж на роботи витратили трохи більше 3 млн. гривень, тоді як від продажу кінотеатру до бюджету надійшло понад 11 млн. грн. Чиновники, присутні під час своєрідної екскурсії руїнами споруди, яка має статус пам'ятки культури та архітектури й відповідно охороняється державою, не змогли розказати, куди пішли не використані на відновлення будинку офіцерів гроші. Так само вони не знають про долю відповідної документації. Наразі її немає ні в управлінні культури обл­держадміністрації, ні в інших установах, які мали відношення до запланованої реконструкції.

Натомість прокоментувати ситуацію «Новому дню» погодився Ігор Шепелєв, бо саме він під час епопеї з продажем «України» та початком реконструкції будинку офіцерів був начальником управління фінансів ОДА: «Будь-якого документального підтвердження того, що гроші від продажу «України» мають бути спрямовані на реконструкцію обласного палацу культури, немає. Скоріш за все, це було на рівні домовленості. Кошти були зараховані до бюджету, а далі вже рішення про їх використання приймали депутати облради того скликання».

Ігор Олександрович також розповів, що гроші від продажу кінотеатру депутати обласної ради VI скликання своїм рішенням «Про внесення змін до рішення обласної ради VI скликання від 29 грудня 2011 року № 386 «Про обласний бюджет на 2012 рік» направили на реконструкцію адмінбудівлі на проспекті Ушакова, 47 (4678,2 тис. грн.), капітальний ремонт покрівлі ККЗ «Ювілейний» (846,3 тис. грн.), капітальний ремонт фойє лівого крила першого поверху адмін­будівлі на площі Свободи, 1 (264 тис. грн.), виготовлення проектно-кошторисної документації з реконструкції акушерсько-гінекологічного корпусу під перинатальний центр (270 тис. грн.), капітальний ремонт приміщень 4-го поверху будівлі на площі Свободи, 1.

Є в переліку й реконструкція та реставра­ційно-відновлювальні роботи обласного палацу культури. На відповідні роботи народні обранці запланували й про­фінансували 2759, 6 тис. грн. Очевидно, саме їх і витратили для встановлення вікон та перекриття даху споруди.

Символічно, що на «оглядини» обласного палацу культури запросили й представників міської ради. Адже, незважаючи на те, що будівля належить до комунального майна облради, відвідують її здебільшого мешканці міста. Втім, міські чиновники не знайшли часу на подібні заходи.

Як би там не було, швидкого вирішення питання очікувати не доводиться, бо сума, необхідна для відновлення споруди, настільки велика, що сподіватися на її виділення з обласного бюджету — марна справа. Наразі є пропозиція збирати «хто скільки може», але навіть якщо гроші назбирають негайно, на ремонтні роботи піде не менше 3 років. Як весь цей час виживати обласній філармонії та численним учасникам колективів художньої самодіяльності, ніхто не знає.

Ольга ЮЩЕНКО
"Новий День"

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів