В Україні закінчився перший етап електронного декларування

Завершився перший етап електронного декларування, до якого були залучені чиновники, які займають вищі щаблі влади в Україні: керівники держави, уряду, депутати ВРУ, прокурори, міністри, судді, голови адміністрацій...

На момент «закриття» прийому декларацій система нарахувала 118 тисяч 173 комплектів декларацій.

У реєстрі, присутні декларації, які подали Президент, Прем'єр, Голова ВРУ.

Нагадаю, що декларування розпочалося з 1 вересня 2016 року і тривало (відповідно до Закону «Про запобігання корупції», який входить до так званого пакету «безвізового режиму», який від України вимагала прийнято Європа) 60 днів. Декларування розпочалося із затримкою на два тижні (Порошенко анонсував, що все розпочнеться з 15 серпня, але система не запрацювала).

Втім і після того, як її «запустили» у ній постійно відбувалися збої. Через технічні причини систему доводилося оновлювати, а тим чиновникам, які встигли подати звіти довелося починати все з самого початку. Крім систему декілька разів атакували хакери.

І от все позаду. Залишилося тільки провести аналіз і дати громадянам відповідь на питання: хто в державі «найбідніший» (оглядовий матеріал дивитися тут).

За дуже попередніми даними виявляється, що наші чиновники мають на руках та банківських рахунках такі суми грошей, що країна може безбідно прожити щонайменше один повний фінансовий рік.

Тільки у народних депутатів сума грошей дорівнює 9,2 млрд грн. (з яких 6,7 млрд – готівка).

Так наприклад депутати від БПП брати Дубневичі задекларували більше 715 млн гривень готівкою.

Що вже говорити про об'єкти рухомого й нерухомого майна. Знову таки тільки депутатський корпус має у своїй власності десятки тисяч майнових об'єктів.

Крім того чисельна армія чиновників володіє сотнями тисяч гектарів української землі (хтось показав її як власну, хтось як орендовану).

Декларування принесло несподіваний сюрприз – визначено «найбагатшу» людини України, яка входить у топ-20 найбагатших людей світу.

Так колишній командир т.з. батальйону «Айдар», а нині народний депутат Сергій Мельничук (депутатська група «Воля народу») задекларував ОДИН ТРИЛЬОН гривень, і все це готівкою. При цьому як минулого року у формі зарплати він отримав 73 500 гривень.

Для того, аби уявити скільки це грошей у об'ємі, давайте порахуємо: 1 мільйон гривень у банкнотах по 500 гривень важить приблизно 2,3 кілограми. Отже 1 трильйон це – 2 300 тон (або е потяг з 38 вагонів по 60 тон кожен)! Де можна зберігати такі гроші? З іншого боку це 25 трильйонів доларів, або два річних бюджети України!(?)

Кажуть, що так нардеп пошуткував, і показав тим, що все одно ніякої відповідальності за недостовірну інформацію декларанти нести не будуть, адже перевіряти правдивість їх даних ні хто не візьметься. За недостовірну інформацію можна отримати до 2 років позбавлення волі. Зрозуміло що нардепа до такої відповідальності ні хто не притягне, а дарма.

Звітність показує, що тільки на даний час в Києві проживає понад 170 офіційних доларових мільйонерів. Над ким сміємося?

Втім, звітували перед державою далеко не всі, хто мав би. Поки можна сказати, що система дозволила відслідкувати, що серед порушників закону виявилося одразу 7 народних депутатів.

Декларацію не подали: В'ячеслав Богуслаєв, Анатолій Гіршфельд, Олександр Онищенко («Воля народу»), Ігор Шкіря («Відродження») Юрій Шухевич (Радикальної партії Олега Ляшка), Сергій Клюєв (фракція "Опозиційний блок"). Декларацію не подала сестра головного військового прокурора Анатолія Матіоса – Марія Матіос («Блок Петра Порошенка»).

А що ж у тих, хто звітував. Дуже узагальнений огляд можна прочитати тут.

Звичайно найцікавішою є декларація першої особи держави – Петра Порошенка.

На банківських рахунках Президент зберігає близько $27 млн. Він володіє 104 компаніями, частина з яких знаходиться у Росії, Іспанії, Нідерландах, Угорщині, Литві, Китаї, Польщі на Кіпрі і Британських Віргінських островах.

Серед його власності: «Завод «Ленінська кузня», «Міжнародний Інвестиційний банк» (у якому він зберігає $26,3 млн, €14,4 тис. і 540,5 тис. грн), «Севастопольський морський завод», телерадіокомпанії НБМ, Експрес-Інформ, ТРТ-ТБ, Автор ТБ, компанії корпорації «Укрпромінвест», а також корпорація «Рошен».

За 2015 рік Порошенко мав більш як 60 млн грн доходів. Дома Президент тримає готівкою: 900 тис. грн і $60 тис.

Він є власником 3 автомобілів: «Mercedes-benz Vito 116 CDI» 2010 року, «BMW F02/750Li xDrive» 2011 року, «Range Rover SALLMAM» 2011 року.

Президент володіє будинком, площа якого перевищує 1331 м2 (вартість на момент придбання 30 млн грн.). Також Порошенко задекларував 5 земельних ділянок загальною вартістю більше 45 млн грн, дві квартири в Києві і одну в Вінниці.

У декларації вказані: колекція картин українських і російських майстрів XIX-XX ст. (65 одиниць); колекція картин старих майстрів (15 одиниць); колекція картин сучасних художників-імпресіоністів і реалістів (4 одиниці); колекція скульптур XIX-XX ст. (6 одиниць); скульптура Гугліельмо Пуги «Хлопчик-рибалка».

Також Порошенко задекларував з майна, вартість якого перевищує 100 мінімальних зарплат: 6 наручних годинників (Hublot, Breguet, Patek Phillipе), 12 одиниць ювелірних виробів, 4 одиниці одягу, 3 сумки, 4 меблевих і 4 кухонних гарнітури, 3 камінних набори (годинник і свічники), настільний годинник, комплект бра з 14 штук, 2 люстри, 2 телевізори і проектор, рояль і 2 килима (яке коштує як мінімум понад 6 млн грн.).

Минулого року Президент зайняв третім особам $3,9 млн і 1,1 млн грн.

Крім цього, відзначається, що він отримав 45,9 млн грн і 2,7 млн грн при погашенні 2 серій облігацій і заробив 984 тис. грн. інвестиційного прибутку від погашення ОВДП. Ще 12,4 млн грн отримав у вигляді відсотків.

А от «скромний» Київський прокурор Київської прокуратури № 7 Микита Ільїн є власником 34 земельних ділянок, які займають площу понад 152 тис. м², у нього три квартири в Києві, загальною площею 536 м².

При цьому минулого року прокурор заробив 78,9 тис. грн та отримав 140 тис. грн доходу від відчуження рухомого майна. У декларації також вказано, що він отримав подарунок вартістю більше 1 млн грн. На рахунках в банках у «скромного» прокурора грошей катма, а от готівкою він зберігає одразу 2 млн грн.

Дуже скромно живе пані Тимошенко, у неї 318 тис. грн готівки, у її чоловіка – $270 тис. і €163 тис., і він є власником 9 компаній. Власного будинку у Глави фракції «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» у Верховній Раді немає.

Лідер "Батьківщини" зазначила у декларації дві земельні ділянки площею 1,5 та 1,8 тис м².

Також Юлія Тимошенко задекларувала ювелірні вироби: 3 пари сережок з перлами і дрібним коштовним камінням, кільце з дрібним дорогоцінним каменем, підвіску з дорогоцінним камінням, 2 намиста з перлами, кільце з перлами і дрібним дорогоцінним камінням, а також набір з сережок і кільця з дорогоцінним камінням. Її чоловік володіє двома автомобілями: Mercedes-Benz GL-350 CDI 2014 року і ГАЗ 14 1983 року випуску.

Олександр Тимошенко задекларував загальний дохід у сумі 3 204 000 грн.

Так і залишилося загадкою чим володіє колишній Прем'єр Яценюк.

Виявилося, що і сам Арсеній Петрович, і всі його міністри та їх заступники, які були звільнені до 1 вересня 2016 року, повинні будуть подати електронні декларації до 1 квітня 2017 року. Чому саме таке рішення було прийнято у Національному агентстві з питань запобігання корупції пояснень ні хто не дав.

Детальний аналіз попереду.

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів