Децентралізація на Херсонщині: Встигнути до осені

"Децентралізаційний марафон", ініційований Асоціацією міст України, в Херсонській області помітно прискорився в серпні.

Інформаційні зустрічі регіональних консультантів АМУ в рамках марафону відбувалися здебільшого на запрошення громад, де процес об'єднання уві­йшов у завершальну фазу.

Після такого спілкування люди, як правило, приймають рішення об'єднуватися і поспішають встигнути оформити всі документи, отримати позитивні висновки облдержадміністрації щодо відповідності цих рішень діючому законодавству, дотриматися решти процедур, щоб нарешті восени ЦВК призначила вибори у новоствореній об'єднаній територіальній громаді.

В такому випадку з 1 січня вони житимуть вже у новому статусі, отримавши гарантовані державою преференції та повноваження, сформувавши свій новий бюджет та розробивши проекти розвитку.

Зелений Під стане адмінцентром

Зеленопідська територіальна громада увійшла в фінальну стадію створення ОТГ з адмінцентром у селищі Зелений Під (Червоний Перекоп) Каховського району. Хоч таке об'єднання й передбачало внесення змін до Перспективного плану формування територій громад області, для досягнення мети тут дотримали всіх процедур. Громада отримала позитивний висновок облдержадміністрації про відповідність прийнятих рішень про об'єднання законодавству України.

Адмінцентр ОТГ має розвинену осучаснену інфраструктуру, яка стрімко розвивається і є взірцем для багатьох в області. В селищну раду сьогодні входять селище Зелена Рубанівка, села Петропавлівка, Кали­нівка, Подівка та Просторе.

Зелений Під відділяє 30 км від Каховки, тож при об'єднанні з сусідніми Слобідською та Дмитрівською сільрадами люди сподіваються на те, що основні послуги населенню стануть максимально наближені. Селище має для їх надання всі можливості, свого часу піднявши на високий рівень не лише добробут головної садиби, а й сіл, що входять до її складу.

Принаймні депутати з Архангельської Слободи, що увійде в ОТГ, покладають великі надії на успіх об'єднання, адже на сьогодні у них головна проблема — відсутність водозабезпечення, навіть технічною водою.

На відміну від них, у Зеленому Поді вода на обійстя своїх людей подається з артезіанських свердловин, розповідає селищний голова Галина Лобунько. Жодних проблем з налагодженням водопостачання в усіх населених пунктах, що увійдуть до ОТГ, вона не бачить. Як ефективний менеджер ніколи не сподівається на сторонню допомогу, а все прагне вирішувати за рахунок нарощування надходжень до місцевого бюджету.

Завдяки цьому всі села мають оформлені генеральні плани, узгоджені питання власності на об'єкти нерухомості, доглянуту інфраструктуру, проводиться освітлення вулиць, ремонт доріг, встановлюються дитячі майданчики, знаходять кошти й на оснащення шкіл, сільської медицини, осередків культури.

Мрія здійснилася

Сучасне затишне село Тавричанка з величезним потенціалом у Кахов­ському районі нарешті вибороло право створити разом з сусідами спроможну об'єднану територіальну громаду. Коли створювався проект Перспективного плану, Тавричанська ОТГ була в нього включена, однак через певні неузгодження не потрапила до затвердженого КМУ варіанту цього документа.

Попри це, тут повернулися до теми створення ОТГ з центром у Тавричанці — таким був добровільний вибір та ухвалене рішення навколишніх громад. У зазначену сільраду наразі входять 4 села з населенням 2700 осіб. Адмінцентром Тавричанку обрано не випадково, тут розташоване відоме держпідприємство — «Дослідне господарство «Асканійське».

Зі слів сільського голови Ніни Хоменко, завдяки його колишньому керівникові Герою України Вірі Найдьоновій у селі створена сучасна інфраструктура, яка забезпечує високий рівень надання соціальних, освітніх, медичних, оздоровчих та культурних послуг, розвиток дозвілля та спорту, демонструє відповідний рівень культури населеного пункту.

Оскільки ОТГ вже отримала позитивний висновок облдержадміністрації, то вже сьогодні, не гаючи часу, належить впорядкувати питання власності, подбати про проекти соціально-економічного розвитку, цільові програми. Прискіпливо необхідно підійти і до питання ефективного використання та збереження освітньої мережі, підкреслює сільський голова Заозерного Олександра Пшенична.

Зазначена рада об'єднує два села, де в цілому налічується близько тисячі населення. Тож обговорено питання матеріально-технічного стану навчальних закладів та варіанти підвезення учнів. Також непокоїть стан забезпечення спеціалістами для виконання принципово нових повноважень. Сільські голови вже сьогодні міркують, де створять робочі місця для фахівців, щоб було зручно і їм, і населенню отримувати послуги.

Головними ж проблемами всіх населених пунктів, погоджуються сільські голови, є водозабезпечення, стан доріг, необхідність перекриття дахів шкіл та садочків. Вже знає, як залагодити цілу низку проблем, сільський голова Дудчинської сільради Ашир Гусейнов. Він має величезний досвід співпраці з донорськими організаціями та ДФРР, завдяки яким вдалося реалізувати велику кількість проектів, у т. ч. на умовах співфінансування. Останні з них — «Питна вода», освітлення населених пунктів із застосуванням сонячних батарей.

Чорнянська ОТГ плекає далекоглядні плани

Процес об'єднання Чорнянської та Новокам'янської сільських рад Каховського району передбачає внесення змін до Перспективного плану. Обидві ради отримали позитивний висновок ОДА.

Тепер у громадах сподіваються на те, що вже найближчим часом подальші процедурні питання будуть дотримані, у новоствореній ОТГ пройдуть вибори, і всі вони заживуть новим життям — на благо її розвитку, нарощування внутрішніх резервів і зміцнення самодостатності.

Турбують людей сьогодні питання щодо подальшого фінансування та долі мережі освітніх закладів, чи ви­стачить коштів освітньої субвенції на покриття всіх витрат, аби впоратися самостійно з дорогим опаленням шкіл тощо. Зараз виникла необхідність прийняття ефективного рішення громадою щодо створення НВК на базі триповерхової Чорнянської школи, потужності якої наразі повністю не використовуються.

Адже велике село не має дитячого садочка, хоча відчуває гостру потребу в ньому — на здобуття дошкільної освіти тут чекають 300 дітлахів. Хвилює місцевих жителів і перспектива підвезення ново­кам'янських учнів до опорної школи в умовах напівзнищених місцевих доріг.

Сільському голові Чорнянки Ірині Хомі доведеться завчасно аналізувати дані та прорахувати надходження, які очікуються, аби вдумливо розподілити видатки, адже з початком діяльності ОТГ з'явиться цілий пласт роботи та повноважень, які доведеться виконувати, беручи на себе підвищену відповідальність за велику об'єднану громаду. Окремо слід приділити увагу питанням розпорядження землями територіальної громади та об'єктами нерухомості, подбати про напрацювання статуту ОТГ.

Таврійськ об'єднується з Кам'янкою

Зустріч з представниками громади, депутатського корпусу села Кам'янки Каховського району оголила чимало непростих внутрішніх взаємостосунків. До сільської ради сьогодні входять 4 населені пункти, де проживають понад 2,6 тисячі мешканців. Доволі самодостатня громада з заможним, упорядкованим адмінцентром довго вирішувала, в якій конфігурації об'єднатися з сусідами.

На цьому акцентувалося під час зібрання в сільському будинку культури. Дискусія, з ким краще житиметься однією громадою, видалася доволі жвавою: селяни, депутати висловлювали власні думки та побажання, чого вони очікують від об'єднання. Точки зору різних верств населення подеколи видавалися діаметрально протилежними.

Голова сільради Алла Федай ви­знала, що при обговоренні виникає щоразу чимало суперечок щодо майбутнього громади. Так, не увінчалися успіхом пошуки компромісів щодо об'єднання в рамках Перспективного плану з громадами сіл Роздольного, Чорнянки, Новокам'янки. Зрештою, з пропозицією створити ОТГ до Кам'янки звернулося місто Таврійськ. Зі слів сільського голови, це — не гірший варіант, який дасть можливість стати сильною і самодостатньою громадою.

Присутній на зібранні міський голова Таврійська Микола Різак запевнив, що місто готове надати всі необхідні умови для праці, навчання, відпочинку, оздоровлення, лікування селян. А державні преференції для ОТГ створять надійний заділ для розвитку та подальшого безбідного життя і селян, і городян.

Сьогодні в Тав­рійську працює понад 20 під­­приєм­ств, де створено майже 5 тисяч робочих місць. Увесь обсяг податку на доходи фізичних осіб, а це 13 млн. грн., йде в держбюджет, хоч міг би в левовій частці залишатися на місці в розпорядженні ОТГ, аргументував Різак.

Висновок напрошується один: потрібно йти до сильних і перспективних, туди, де людям житиметься краще, розмірковували виступаючі. Таврійська ОТГ, до складу якої увійшла Кам'янка, отримала позитивний ви­сновок облдержадміністрації.

Нова Маячка з Ювілейним

Територіальні громади, які ухвалили рішення увійти до майбутньої Новомаячківської ОТГ Олешківського району, з нетерпінням очікують на висновок облдержадміністрації щодо відповідності їх рішень законодавству України, зазначив під час зустрічі селищний голова Нової Маячки Валентин Кос.

Згідно з Перспективним планом до об'єднання мало б увійти 3 сільради. Разом з самодостатньою, спроможною Новою Маячкою, що стане адмінцентром, жити однією громадою мали б ще Ювілейненська та Щасливська сільради.

Однак остання категорично відмовляється йти на об'єднання. Сьогодні обидві громади вболівають, аби встигнути до­тримати всіх процедур, якнайшвидше вийти на вибори і вже з 1 січня гос­подарювати в статусі ОТГ. У ній налічуватиметься близько 9300 осіб населення, а тому належить максимально подбати про мережу соціально-культурних закладів, якість надання ключових послуг, у тому числі адміністративних.

Уже сьогодні два сільські голови замислюються над тим, де брати спеціалістів, як спільно вирішуватимуть питання благоустрою, водозабезпечення, боротьби з підтопленням, охорони правопорядку та пожежної безпеки, що робитимуть з соціальною мережею, аби максимально захистити інтереси громади та заощадити на дорогому опаленні. На сьогодні 2 сільради мають 7 об'єктів освіти: 3 школи і 4 садочки плюс позашкільні заклади, які є доволі затребуваними в громадах. Тож практичні поради від консультантів АМУ з юридичних та бюджетних питань, як розумно зберегти та примножити надбання майбутньої ОТГ, уважно люди слухали та занотовували.

Горностаївка досі «марить» повернути Каїри

Тобто будь-що прагне об'єднуватися за принципом «один район — одна громада». Принаймні так було передбачено Перспективним планом. І все б нічого, якби убік не відійшла заможна Каїрська сільська рада з 3-тисячним населенням.

Вона не просто зруйнувала плани району, адже надумала увійти в добровільне об'єднання територіальних громад сусіднього Каховського району — з адмінцентром у Любимівці. Каїри таким чином вийшли з-під впливу свого району і стали своєрідним каменем спотикання — саме на них і тамтешнього селищного голову тепер спи­сують нинішню інертність у просуванні децентралізаційної реформи на теренах решти району.

Красномовно про це засвідчили у своїх виступах учасники інформаційної зустрічі в Горностаївці, на яку зібралися керівники району та селища, представники органів місцевої влади, керівники структурних підрозділів, депутати райради, сільські голови. Вочевидь, настрої об'єднуватися тут є, і вони залишаються одностайними — щоб ОТГ справді охопила повністю межі району, без подрібнення. Тож ставили запитання стосовно переваг децентралізації, ситуації з об'єднанням громад в області, преференцій, формування бюджету ОТГ.

На запитання, чи ініціювала Горностаївка об'єднання в запланованому форматі, голова районної ради Сергій Карпеченко запевнив, що об'їхали всі громади. Усі, окрім Каїрів, зголосилися на створення ОТГ у рамках району. Та й у Каїрах, зі слів місцевих жителів, не всі депутати райради схвалюють рішення увійти до громади іншого району: мовляв, пікетують, бойкотують, скарги пишуть, звернення, а їх не чують.

Натомість райрада вже сьогодні спільно з виконавчою владою здійснює перші підготовчі кроки — намагається оптимізувати освітню мережу, готуючись до створення ОТГ. Закладів не закривають навіть там, де вчителів виявляється більше, ніж учнів. Навпаки, створюють на їхній базі НВК, аби задовольнити потребу в дошкільній освіті. Намагаються також підготувати дороги між сільрадами для ефективного сполучення в освітньому окрузі, аби підвозити дітей до опорних шкіл відремонтованими шляхами.

У серпні розпорядженням голови облдержадміністрації позитивні висновки отримали: Чаплинська ОТГ (до неї з центром у Чаплинці увійшли Кучерявоволодимирівська, Магдали­нівська, Першокостянтинівська, Скадовська, Червонополянська та Балтазарівська сільради), Чорнянська ОТГ та Тавричанська ОТГ Каховського ра­йону, Таврійська ОТГ (Таврійськ, що входить до Новокаховської міськради, об'єднався з Кам'янською сільрадою Каховського району), Любимівська ОТГ (об'єдналися Любимівська селищна та Василівська сільська ради Каховського району з Каїрською сільрадою — Горностаївського), Гладківська ОТГ (об'єдналися Гладківська та Таврійська сільради Голопристан­ського району), Мирненська ОТГ (Мирненська селищна рада об'єдналася з Преображенською сільською радою —колишньою Червоночабанською — Каланчацького району). Раніше пройшли шлях створення ОТГ Музиківська, Рубанівська, Хрестівська, Зеленопідська (Червоноперекопська), Асканіє-Новська, Каланчацька об'єднані територіальні громади.

Олена НЕЧИПУРЕНКО
"Новий День"

P.S. Херсонська облдержадміністрація звернулася до ЦВК щодо призначення виборів у створених об'єднаних територіальних громадах, на що Центрвиборчком відповів, що на організацію цих виборів немає коштів — вони були витрачені на довибори народних депутатів.

Через це представники утворених ОТГ вирішили підготувати звернення до Кабінету Міністрів та Бюджетного комітету Верховної Ради про порушення законних прав громад. Неможливість призначити вибори в створених ОТГ через відсутність коштів збурила об'єднані громади по всій державі, на що уряд мусив реагувати.

І вже минулого тижня кошти на вибори в щойно створених ОТГ були виділені. Тож до кінця року наша область матиме нові об'єднані громади.

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон