Вандали на хлібній ниві

Вандали на хлібній ниві
13 гектарів озимої пшениці, засіяної іншим власником, задискував підприємець Юрій Телештан.

Шостий рік працює на таврійській землі Михайло Посвістак. Його добре облаштоване обійстя знаходиться за околицею степового села Червона Поляна Чаплинського району. Ще донедавна тут були руїни колишнього колгоспного зернотоку, який дбайливий господар придбав з аукціону. Навів у всьому лад, збудував житло, де тепер мешкає разом з дружиною Оксаною та молодшою донькою Вікою.

Раніше родина займалася вирощуванням овочевих та інших культур. Коли ж у минулому році Михайло одержав у строкове платне користування земельну ділянку нерозподілених земельних часток (паїв) громадян загальною площею 66,13 га, вирішив засіяти її озимою пшеницею. Хвилювався, переживав, бо зерно довелося класти у сухий грунт.

Тож, щоб одержати вагомий урожай, довелося докласти багато зусиль на підживлення рослин, лікування ріллі. Дякуючи Богові, часті травневі дощі зробили своє: пшеничка вдалася на славу. Сьогодні у господарстві готуються до жнив: на лінійці вже вишикувалася відремонтована техніка, колісні трактори, старенький комбайн «Дон», яким повернули друге життя умільці-механізатори.

Несподівано до Червоної Поляни долетіла неприємна звістка: у пшеничному масиві озимої пшениці, яку ще восени засіяв Михайло Посвістак, задисковано 13,3 га добротних посівів. Це обурило односельчан, викликало їхній гнів і невдоволення. Що стало при­чиною такого небувалого зухвальства, хто підняв руку на народне добро? Розповідає заступник голови Чаплинської райдержадміністрації Дмитро Ацеховський:

— Вчора разом з головою районної ради Володимиром Бериславським виїжджали до Червонополянської сільради, на території якої було знищено посіви озимої пшениці. Як з'ясувалося, орендар Юрій Телештан, котрий працює тут разом зі своїм батьком Ярославом Степановичем та братом Сергієм, уклав договори оренди земельних ділянок орієнтовною площею 13 га з трьома громадянами, які ви­требували земельні частки (паї) та оформили право власності на земельні ділянки. Одночасно громадянам необхідно було провести виділення земельних ділянок в натурі з встановленням межових знаків та ініціювати внесення змін до договору оренди не витребуваних паїв, які використовував Михайло Посвістак. Але до цього часу громадяни та орендар Юрій Телештан не звернулися до райдержадміністрації з заявами для внесення змін до договору оренди, а без цих документів неможливо точно визначити площу земель ділянки та внести зміни до договору оренди.

Натомість Юрій Телештан, не дочекавшись, поки визріє урожай, щоб його зібрати, здійснив жорстокий маневр з захоплення земельної ділянки у свого колеги.

Червонополянський сільський голова Олександр Оверчук, директор місцевої школи Жана Гладарьова говорили, що такі конфліктні ситуації мають вирішуватися мирно, шляхом перемовин. Бо сьогодні — сплюндроване пшеничне поле, а завтра можна чекати на що завгодно.

Прості, небайдужі члени громади, працівники ПП «Червона Поляна «Агро-2007», з якими ми зустрічалися з острахом і тривогою у серці говорили про вкрай незадовільний морально-психологічний клімат у колективі, яким керує Ярослав Телештан. Грубе ставлення до працівників, приниження їхньої людської гідності стали вже тут нормою.

Через це, говорять, звільнився Віталій Гришко, інші ж працюють, бо немає де працевлаштуватися. Також було звільнено з роботи авторів листа, які, намагаючись шукати правду, звернулися до санепідемстанції з фактами забруднення навколишнього середовища гноєсховищем свиноферми. Шокував усіх інцидент, в результаті якого нібито Ярослав Телештан з травматичної зброї поранив працівника Володимира Постащука. Не дочекавшись розслідування, яке вже тягнеться майже рік, він подався служити до війська.

Куди б не зверталися потерпілі зі скаргами на протиправні дії Телештана, який, до речі, мешкає у селищі Любимівці Каховського району, ніякої реакції. Завжди він виходив сухим з води. Кажуть люди, що він має високих покровителів у районних та обласних кабінетах влади.

Останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння, образ і знущань, стала наруга і знищення посівів озимої пшениці. Потерпілий підприємець Михайло Посвістак написав заяву до Чаплинського відділення Генічеського відділу поліції. Реакція новопризначеного начальника підполковника Сергія Ященка була миттєвою, на місце події терміново виїхала оперативно-слідча група.

Жахлива картина постала перед очима, коли ми побували на пшеничному полі, де дозріває хороший врожай. Болісно було дивитися, як, притискуючи до мокрого чорнозему метрові стебла пшениці з налитим повнозерним колосом, по ділянці рухався назустріч потужний трактор Т-150 (на фото). Він довершував те, що минулої суботи не змогли зробити 5 МТЗ-80. Побачивши нас, тракторист на якусь мить припинив виконувати злочинний наказ свого керівника: нищити найсвятіше — хліб.

— Мій дід відсидів 10 років у в'язниці за 3 колоски, які зібрав на полі, щоб не померти з голоду, — сказав чоловік, котрий доглядав череду селянських корів, які паслися поруч у лісосмузі. — До речі, 5 хвилин тому від'їхав звідси той, хто дав команду знищувати пшеницю. У жінок, котрі приїхали доїти своїх корів, від побаченого заблищали на очах сльози.

Увечері мені нарешті вдалося зв'язатися по мобільному телефону зі старшим сином Телештана — Сергієм.

— Чим можна пояснити рішення знищити 13 гектарів дорідної пшениці, не дочекавшись збирання врожаю, а потім вже з'ясовувати спірні питання? — запитав я.

— Той чоловік не захотів шукати компроміс, він відмовився заплатити нам 18 тис. грн. за оренду землі.

— Але ж до цих пір ви не змогли надати до райдержадміністрації відповідні документи на користування цією ділянкою? — У відповідь почулися гудки у трубці...

За підрахунками спеціалістів, підприємцю Михайлу Посвістаку завдано майнової шкоди у розмірі 300 тис. грн. Господар розраховував з кожного гектара зібрати понад 5 тонн зерна.

Натомість нашу українську святиню і гордість, символ достатку і добра — знищено на корені, сплюндровано одвічну й найпочеснішу працю хлібороба. Хіба за це, відстоюючи честь і незалежність нашої держави, проливали кров у зоні АТО 139 воїнів з Чаплин­ського району, а Дмитро Жарук з Асканії-Нової і Андрій Шершень з Хлібодарівки віддали своє життя?!

Володимир МЕНИСЕНКО,
спеціальний кореспондент «Нового дня»

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів