На Херсонщині "саркофаги" з отрутою течуть

Офіційний початок робіт з контейнеризації та перезатарення непридатних та заборонених до використання пестицидів і отрутохімікатів, наведення відносного порядку в зберіганні їх на складах сільгосппідприємств Херсонщини припало на 2000—2001 роки.

За час, що минув, створено 3 сховища, на яких зберігаються перезатарені в залізобетонні контейнери хімічні засоби захисту рослин: 160 тонн (56 контейнерів) — на території колишнього Генічеського райагрохіму в смт. Партизани, майже 133 тонни (64 контейнери) — на території Каланча­цького райагрохіму в смт. Мирному, понад 159 тонн (50 контейнерів) — на території роз'їзду «504 км» (Білозерський райагрохім).

Внаслідок низької якості виконання робіт, безконтрольності спочатку з боку держуправління екології, а потім — департаменту екології ОДА та екологічної інспекції, відсторонення від нагляду за цим процесом з боку санітарно-епідеміологічних служб, природоохоронної прокуратури майже третина контейнерів потекла, зазначив під час прес-конференції депутат облради Ігор Дроговоз. Він підкреслив: ця проблема поглиблюється і за­грожує перерости в екологічну катастрофу.

Доповнив картину поточного стану отруто­зберігаючих складів голова Херсонської обласної організації Партії Зелених України Володимир Шелудько: «Склади, не маючи господаря, розтрощені та пограбовані, охорона відсутня. Земля на цих територіях забруднена, отрута з опадами проникає у водоносний горизонт. Кошти ж на обеззараження та рекультивацію цих земель забрано і потрачено».

Зі слів Шелудька, результати, які з різних причин не публікуються і не беруться до уваги державними відповідальними структурами на підставі аналізу відібраних проб, виконаного фахівцями обласної СЕС та обласного державного проектного технологічного центру охорони родючості грунтів та якості продукції, наступні: на складі роз'їзду «504 км» на території накопичувача непридатні пестициди групи ДДТ (дуст) виявлено у концентраціях, що перевищують ГДК у 136—235 разів (!), а по пестицидах, що містять ртуть — у 28 разів.

У водозабірник грунтових та вод з опадів без знезараження була скинута вся металева тара, що призвело до забруднення території площею 225 кв. м на глибині понад 2 метри.

На базі в Мирному проба грунту показала перевищення ГДК по пестицидах групи ДДТ у 68 разів. Кожної зими внаслідок дії морозів значно погіршується якість зберігання непридатних отрутохімікатів: 21 контейнер з 50 розміщених на майдан­чику поблизу села Сонячного (2 км від села та 7 км — від Херсона) розмерзся, і отрута виливається на землю. Сморід навкруги — нестерпний. Повідомлення про екологічне лихо було оприлюднене навіть центральними ЗМІ. Попри це, ніяких заходів з припинення потрапляння отрути в довкілля екологічними, силовими чи адміністративно-управлінськими органами області не вжито.

Сьогодні ділки розібрали до цурки централізовані склади отрутохімікатів та добрив поблизу с. Сонячного, а будівельні матеріали, просякнуті отруйною речовиною, продали мешканцям області для забудови. Подібна доля спіткала й склади у Партизанах та Мирному. 99,9% всіх непридатних отрутохімікатів, які зберігаються у нас, не мають господаря.

Наприкінці 2006 року з Скадовського та Цюрупинського районів за погодженням з Мінприроди та на підставі прямих угод, укладених держуправлінням екології у Херсонській області, було вивезено в Кривий Ріг 65 т непридатної отрути начебто для відпрацювання дослідної техно­логії її утилізації у печах цементного виробництва. За все це держава з природоохоронного фонду сплатила 840 тис. гривень.

Але ніякої утилізації не відбулося, а увесь обсяг отрути був вивалений на території однієї з автобаз Кривого Рогу. Через рік СБУ порушила карну справу за фактом розкрадання державних коштів. Винних так і не знайшли, а отрутохімікати тишком-нишком перевезли спочатку до Нововоронцовки, пізніше, за домовленістю з керівництвом арофірми «Радгосп «Білозерський», ці хімікати перевезли до його складу. Там вони зберігаються й досі. На вимоги керів­ництва господарства звільнити склади від небезпечного вантажу ніхто не реагує.

За ці роки кількість безгоспної отрути значно зменшилася за рахунок протікання її у землю, воду, випаровування, крадіжки. Остання її інвентаризація відбувалася в 2013-му. Ніхто з чиновників ні з кого не спитав і не взяв на себе відповідальності. Натомість, щоб унеможливити негативний вплив стійких органічних забруднювачів на здоров'я людини і навколишнє середовище, в 2001 році була прийнята Стокгольм­ська конвенція, яку Україна ратифікувала 2007 року.

Однак на Херсонщині й досі не корис­туються її перевагами. Хоча саме положення цієї конвенції можуть сприяти отриманню доступу до значних додаткових фінансових ресурсів, зокрема Глобального екологічного фонду, і позбутися нарешті цієї бомби уповільненої дії.

Натомість екологічні відомства області легких шляхів не шукають. Як стверджує директор департаменту екології та природних ресурсів ОДА Юрій Попутько, утилізація тільки однієї тонни отрутохімікатів коштує 42 тис. грн., а обсяг їх в області перевищує 1087 тонн. Тож сума, мовляв, випливає непідйомна. Керівництво екоінспекції продемонструвало кілька томів «виплеканої» за ці роки документації з вирішення долі непридатних отрутохімікатів. Утім, більшість з кіпи паперів — приписи.

Олена НЕЧИПУРЕНКО
"Новий День"

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів