Проблеми захисту біженців на Херсонщині

Проблеми захисту прав біженців є досить актуальними для багатьох держав світу, в тому числі, і для України.

Це пов'язано з існуванням в деяких державах міжетнічних конфліктів і громадянських війн, нестабільності політичних режимів, голодом, стихійним лихом тощо.

Україна є однією з перших країн на пострадянському просторі, яка прийняла в 1993 році Закон України «Про біженців» та розпочала створення належної інфраструктури для розміщення шукачів захисту та біженців з інших країн.

Біженцями називаються особи, які не є громадянами України і внаслідок обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебувають за межами своєї країни та не можуть або не бажають користуватися її захистом внаслідок таких побоювань, або, не маючи громадянства (підданства) і перебуваючи за межами країни свого попереднього постійного проживання, не можуть чи не бажають повернутися до неї внаслідок зазначених побоювань.

У 2002 році наша країна приєдналася до Конвенції про статус біженців і тим самим взяла на себе міжнародні зобов'язання перед світовим співтовариством щодо піклування про біженців, запровадження ефективних та справедливих умов доступу до процедури визначення статусу біженця, а також створення належних умов їх розміщення, зокрема у відповідних закладах.

Починаючи з 2001 року розпочав свою діяльність перший в Україні пункт тимчасового розміщення біженців у м. Одеса, розрахований на проживання 200 осіб. У 2004 році введено в експлуатацію пункт тимчасового розміщення біженців у Закарпатській області на 120 місць.

Цього ж року рішенням Уряду розпочато реконструкцію аналогічного пункту у м. Яготин Київської області, який заплановано ввести в експлуатацію в першому півріччі 2016. У пункті планується розміщення найбільш вразливих категорій біженців, які потребують державної підтримки, а саме - діти без супроводу, сім'ї з дітьми, особи, які постраждали від насилля. Також на базі пункту планується створення інтеграційного центру з вивчення української мови, історії, культури тощо.

Особа, яка має намір бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, перетнула державний кордон України в порядку, встановленому законодавством України, повинна протягом п'яти робочих днів звернутися із відповідною заявою до відділу міграційної служби за місцем прибуття.

У разі визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, вона користується тими самими правами і свободами, а також має такі самі обов'язки, як і громадяни України, крім випадків, установлених Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

В зв'язку з подіями, які сьогодні відбуваються в нашій державі, досить часто тих, хто виїжджає зі Сходу України, або Автономної Республіки Крим, називають біженцями, що є невірним визначенням.

Вказана категорія громадян України називається внутрішньо переміщеними особами, тобто особами, які змушені раптово тікати зі своїх будинків в результаті збройного конфлікту, внутрішньої ворожнечі, систематичних порушень прав людини або стихійних лих і знаходяться на території власної країни.

Іоанна ЄВИЧ
Головний спеціаліст по зв'язкам з громадськістю та ЗМІ
УДМС України в Херсонській області

P.S. За офіційними даними, сьогодні на території Херсонської області кількість внутрішньо переміщених осіб становить понад 14 тисяч осіб, біженців в регіоні - 2.

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон