Наступний Прем’єр України - Петро Порошенко…

Цікаво, чи випадково свою відставку Яценюк приберіг саме на 12 квітня – День космонавтики?Арсеній Петрович вирішив відправитися у «вільний» політ, і тому вибрав для подачі заяви до Парламенту, саме цей день?

Яценюк пішов сам, чи його «пішли»? Судячи з заяви, яку він зробив у неділю на всіх провідних телевізійних каналах України, враховуючи тон і міну на обличчі, він зовсім не складав враження, що це йде посоромлена людина.

Він виступив у ролі обвинувача, який заклеймив позором суспільство та політиків, які, попри всі намагання чинного Прем'єра, змусили його покинути посаду, після того, як він стільки зробив доброго для людей.

«Политический кризис в стране является искусственным. Желание сменить одного человека заслепило политиков, и парализовало их волю к процессу изменений в стране», заявив Яценюк.

Яценюк пішов, але при цьому він не грюкнув дверима, як цього від нього очікували. Яценюк пішов пригрозивши, що поза ним буде гірше.

Якщо перекласти на людську мову те, про що він заявив у «прощальному» слові, то це слід розцінювати як те, що відтепер вся відповідальність лежить виключно на Петрові Порошенко, і Яценюк питатиме з нього, адже фактично відтепер вся повнота влади в Україні сконцентрована у його руках.

Ми неодноразового говорили, на цьому наголошували й західні аналітики – Порошенко намагається будувати тоталітарну країни, і це у нього виходить. От, тільки, чи не надірветься Петро Олексійович? Чи витримає навантаження: міжнародні політичні скандали з одного боку, внутрішня політична криза з іншого?

Спокою не буде ні ззовні, ні зсередини. Годі сподіватися, що життя буде «спокійним» й дасть можливість займатися бажаним – заробляти гроші. Ні, даремно Порошенко сподівається, що відтепер він стане Царем... Яценюк заявив відповідально, що відтепер він буде спостерігати за тим, як працює Уряд і вести власний контроль.

Адже не випадково він сказав, що відтепер у нього значно більш широкі «повноваження». Знаючи як працює Уряд зсередини, йому буде не просто легко, а елементарно, «бити» Уряд за «недоліки», які сам «побудував».

Із заяви Яценюка витікає, що він, звинувативши в усьому країну, президента і людей, – залишається «світлим образом» людини, яка врятувала країну, яка відтепер розраховує на те, що йому будуть «повертати борги». У тому сенсі, що відтепер він стає Месією-політиком, тоді як вчора був Месією-економістом.

Ще один пункт заяви – політичні амбіції. Не випадково він озвучив тезу: «зміна виборчого законодавства». Це слід розуміти: не сьогодні, то завтра Яценюк стане розмовляти із Порошенко мовою ультиматумів.

Одне його слово і фракція не буде голосувати те, що потрібно Порошенко. Виборчий закон – «пропорційна система», за рахунок якої він розраховує увійти у «новий» Парламент. Грошей вистачить.

Як тільки законодавство буде змінено, а для цього, я думаю, знадобиться щонайбільше півроку і Яценюк зробить все можливе, аби сталися дострокові вибори. Саме зараз можна говорити, що дострокові вибори Парламенту, а можливо й Президента, стали як ніколи явними. Скоріш за все навесні наступного року.

Показовими є окремі репліки Яценюка: «Парламентська фракція Блоку Петра Порошенка висунула на посаду глави уряду Володимира Гройсмана (спікер ВР – авт.). Зробивши усе для стабільності і спадкоємності курсу заявляю про рішення передати обов'язки керівника уряду України».

Про що мова? А про те, що Яценюк не збирається співпрацювати з Гройсманом, як Прем'єром, і Порошенко, як Президентом. Кандидатура запропонована не Коаліцією, як цього вимагає законодавство, а саме БПП. І хоча формально він буде висунутий Коаліцією, але де-факто Яценюк відхрестився від цього ще до того, як кандидатуру внесено на розгляд Парламенту.

«Відсьогодні бачу свої завдання ширше, ніж повноваження керівника уряду: нове виборче законодавство, конституційна реформа, судова реформа, коаліційний контроль за курсом нового уряду, міжнародна підтримка України та її членство у ЄС та НАТО – частина моєї програми», - заявив Яценюк.

Ще одна «Програмна» заява політика: все, що буде відбуватися у країні, буде під особистим наглядом Яценюка (т.т. тотальна критика). Скоріш за все, формально, знаходячись у Коаліції, Яценюк буде повторювати дії Тимошенко (критика влади). Тільки зайняти цю нішу буду дуже складно (Тимошенко свого не віддасть й зрадництва не подарує).

Тимошенко формально у більш зручній ситуації: діючий публічний політик, а Яценюк Прем'єр у «відставці». Яценюка від цього тавра не врятує навіть те, якщо буде прийнято рішення (а це одна з умов «добровільної» відставки) – скасування рішення Парламенту про визнання роботи Кабміну незадовільною.

Що повинно мати наслідок: Яценюк добровільно пішов з посади – «білий і пухнастий». Його образили, не почули, не оцінили, і він зробивши широкий жест – не грюкаючи дверима пішов, як «добрий батько», сказавши сурові слова нерозумним дітям, але продовжуючи їх любити, адже вони діти.

«Ми позбулися номенклатурної нерівності, зберегли українську економіку від дефолту, розпочали масштабні структурні зміни і зробили все для незворотності європейського вибору. Попри війну створили умови для економічного відновлення», - похвалив себе Яценюк, говорячи про роботу свого Кабміну. Розіграна славна комбінація. Чи дасть вона результат?

У своїй «проповіді» він заявив, що не відпустить від себе далеко партію і фракцію, і буде тримати їх на короткому ланцюжку. Чи випадкові слова: «рейтинг – справа мінлива», а фракція «Народного фронту» «продемонструвала єдність, відповідальність за слово і здатність приймати найскладніші рішення, діяли чесно і не боролися проти союзників».

Раніше, за справами у КМУ, у Арсенія Петровича не вистачало часу для ВРУ, тепер його «тінь» буде маячити там щодня. Хтось із його соратників повинен стати його ротом, який буде проголошувати із трибуни ВРУ те, чого не буде мати можливість говорити сам Арсеній (поки він позбавлений права виходити на трибуну). Те що він не покинув думок щодо повернення у велику політику – чітко зрозуміло.

Цікавий момент: Андрія Парубія (НФ) планують зробити спікером ВРУ, що дасть Яценюку необмежені можливі. Не дуже здивуюся, якщо Яценюк формально стане «радником» Парубія, а фактично тим, хто буде керувати ВРУ (такий собі «сірий кардинал», або «смотрящий» за Радою).

У ситуації, що склалася є кілька підводних течій. Можу припустити, що тут є певні домовленості з деякими політичними силами, про які не прийнято говорити у голос. Ті, хто зацікавлені у певних результатах, завжди допоможуть відстояти інтереси один одного, не дивлячись на публічне політичне «табу».

Саме як узгоджена дія звучить заява, яку зробили у «Опозиційному блоці» (одразу після того, як прозвучала заява Яценюка): "Заява Яценюка – наслідок провалу влади, про який ще в лютому заявив парламент, визнавши роботу уряду незадовільною.

Спроба перетасувати колоду тієї ж коаліції, тільки з меншою кількістю фракцій, нічого не дасть. Потрібне повне перезавантаження». Це ще раз підтверджує мою тезу про те, що дострокові вибори не такі вже й далекі. Як тільки у Яценюка зрозуміють як себе вести – почнуть діяти.

Я думаю, що через півтора – два місяці «НФ» почне широкий наступ на КМУ Гройсмана (фактично на Порошенко). Яценюк вважає, що він йде з «міцних» для себе позицій (інакше він би цього не зробив). Хто, як не він знає точно через скільки все почне «валитися»: коли чекати обвалу гривні, коли перестануть працювати соціальні програми, коли перестануть виплачувати пенсію...

Він знає все, адже, на відміну від інших, володіє реальною ситуацією. Коли все почне валитися – він почне шлях відродження. Чи випадково у його «прощальній промові» прозвучали слова: «рейтинг – справа мінлива»?

Коли Гройсман-Порошенко завалять все, що сьогодні ще якось та дихає (точніше почнуть спрацьовувати пастки Яценюка), тоді він прийде і скаже: «Я вас попереджав! Дивіться, – як було при мені, і як погано зараз». В Українців дуже коротка пам'ять, нажаль... Саме тоді людина, яка вважає себе реальним володарем країни – Петро Порошенко буде змушений оголосити дострокові вибори... Диктаторські замашки зіграють з ним дурну шутку.

Його опоненти далеко не діти, і вони знають, що у політиці не існує слова «ніколи». Я не виключаю, що восени можна чекати нової конфігурації «опозиції», коли у «екстазі політичної ненависті» один до одного зіллються «Батьківщина» та «Народний фронт» маючи загального «ворога» «Солідарності».

А поки Цар святкує перемогу... Ну, що ж «курчат по осені рахують»...

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон