Днопоглиблення на річці Прип'ять може призвести до загрози поширення радіації по усій акваторії Дніпра

Прип'ять, Дніпро, Чорнобиль, радіація
Національна екологічна рада України вкрай стурбована роботами з днопоглиблення, що почалися згідно розпорядження Міністерства інфраструктури на річці Прип'ять. Це може призвести до смертельної загрози поширення радіації по усій акваторії Дніпра вважають фахівці. Натомість у Міністерстві інфраструктури України готуються до запуску туристичного маршруту водним транспортом Київ-Мозир-Київ.

Заражена територія, яка у 1986 році прийняла на себе основний удар при вибуху 4 енергоблоку нікуди не поділася, і радіація там буде зберігатися ще довгі роки. Чорнобильська катастрофа страшна тим, що вибух нагадував дуже потужну «брудну бомбу» - основним вражаючим фактором стало радіоактивне забруднення. Аварія розцінюється як найбільша у своєму роді за всю історію атомної енергетики. Найсильніше постраждали області, що знаходяться в безпосередній близькості від ЧАЕС: північні райони Київської і Житомирської областей України, Гомельська область Білорусі. Забрудненню піддалося більше 200 тисяч км², а найбільшому території поблизу самого реактору річка Прип’ять та Київське водосховище. В результаті аварії стався викид в навколишнє середовище радіоактивних речовин, в тому числі ізотопів урану, плутонію, йоду-131, цезію-134, цезію-137, стронцію-90.

Якщо зараз фон дещо послабився, це зовсім не означає, що там стало безпечно. Просто з часом, трав'яний покрив, а на річці Прип'ять донні відкладення закрили собою радіоактивні речовини, але вони нікуди не поділися. І зараз роботи з днопоглиблення русла річки Прип'ять, призведуть до того, що весь цей радіоактивний коктейль піде вниз за течією в Київське водосховище, а з нього далі по каскаду Дніпровських водосховищ, аж до Чорного моря.

При цьому слід згадати, що з басейну річки Дніпро бере питну воду 2/3 населення країни. У світі на даний момент не існує очисних споруд, здатних очистити воду від радіоактивного забруднення. Так само дніпровська вода використовується для поливу сільгоспугідь. Поля опиняться під загрозою радіаційного забруднення. Вітри перенесуть верхній шар ґрунту на багато сотень кілометрів. З локальної тридцяти кілометрової зони відчуження можемо перетворити всю країну в "Чорнобиль". А якщо ми орієнтуємо економіку в аграрний сектор, то нікому в світі не потрібна буде "забруднена" пшениця і радіоактивна соняшникова олія.

Природоохоронна громадськість вважає неприпустимим необдумані рішення чиновників які намагаються перетворити чорнобильську трагедію в розважальне шоу.

Споруда водного туристичного маршруту між Україною і Білоруссю можливо має місце. Але не за рахунок здоров'я нації і порушення екологічного стану всієї країни.

Такі проекти можуть здійснюватися тільки минаючи постраждалі після Чорнобильської катастрофи території. У цьому може допомогти досвід Нідерландів, в яких функціонують тисячі рукотворних судноплавних каналів.

Закликаємо уряд негайно відреагувати на цей кричущий факт і припинити роботи пов'язані з днопоглибленням річки Прип'ять.

Прес-служба Національної екологічної ради України
© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: i-atanasov@bigmir.net, контактиархівТеатр Куліша - Херсон