Олешки: територія унікальної природи та козацкого духу

олешки, цюрупинск, туризм
Районний центр Херсонської області місто Олешки розташоване в декількох кілометрах від Херсона. Олешки мають унікальне географічне розташування – зовсім поряд знаходяться найбільша пустеля Європи, унікальний рукотворний ліс та ціла низка йодових озер.

Місто має давню та цікаву історію – перша згадка про поселення Олешшя у складі Київської русі датується 1084 роком. На початку XVIII століття поряд з сучасним місто розташовувалась Олешківська Січ. Що подивитися туристам, які завітали до Олешок, читайте нижче.


Дім Поліни Райко

Будинок художниці Поліни Райко можна назвати справжнім неофіційним музеєм. Незважаючи на те, що поки він знаходиться у приватній власності, подивитися на дивовижні художні витвори, що розквітли на стінах старенької хати, приїжджають сотні туристів. На базі будинку планують створити перший в Україні музей наївного мистецтва – одного з напрямів примітивізму.

Дивовижні картини на стінах та стелі створюють неймовірне враження: тут живуть янголи, казкові птахи та чудернацькі квіти. Творчість Поліни Райко, яка пішла з життя у 2004 році, – це віддзеркалення людської душі, що знає, як любити, страждати та вірити в краще. Художниця прожила складне життя й не раз казала знайомим, що її картини – то спосіб знайти спокій і відраду.Олешківський районний краєзнавчий музей починає свою історію в 1962 році. На сьогоднішній день фонд музею налічує понад 1500 унікальних пам`яток історії та культури. Тут ви дізнаєтеся максимально цікаву інформацію про історію Олешківської Січі та на власні очі побачите унікальні знахідки доби козацтва.

Експозиція музею включає предмети побуту, що датуються від часів кочових племен до ХХ століття, а також експонати про виданих людей, які жили й працювали в Олешківському краї. Між іншим, з Олешками тісно пов’язані життя і творчість видатного українського драматурга Миколи Куліша.Справжня пустеля та рукотворний ліс

Зовсім поряд з Олешками розташований один з найдивовижніших ландшафтів на території України. Національний природний парк «Олешківські піски», з назвою, ідентичною назві унікального піщаного масиву, було створено у 2010 році. Ця подія стала великою перемогою екологів та науковців, безцінним внеском у справу охорони природи.

Загальна площа пустелі складає понад 200 тис. га. Олешківські піски — це безкрайні бархани, які формуються під поривами вітрів. Деякі з них досягають величезних розмірів – понад 20 метрів заввишки й більше 40 – у діаметрі. Тут людина справді відчуває себе піщинкою в безмежному Всесвіті. Екскурсія Олешківськими пісками стане незабутнім досвідом у вашому житті!

Пустелю в обійми зелених сосен огортає найбільший рукотворний ліс Європи – улюблене місце відпочинку херсонців і навіть жителів сусіднього Миколаєва. Сюди приїздять, щоб погуляти лісними галявинами, подихати чистим повітрям та за тихим полюванням.

Перші дерева було висаджено тут у 70-80-х роках ХІХ століття, щоб захистити місто від наступу пісків. Крім вічнозелених сосен, на більш плодовитих землях біля міста ростуть акації, дуби, клени та… барбарис. У наш час активісти та небайдужі люди постійно влаштовують акції з висадки молоденьких сосен.


Зелений туризм

Комплекс зеленого туризму «Чумацька криниця» — це чудове місце для відпочинку на лоні природи. На території комплексу організовано «лісову галявину» — територію з альтанками для проведення пікніків, де діє лісовий театр під відкритим небом з посадкою до 450 чоловік, працює готель і банний комплекс.

Межує з Олешківським лісом відомий кінний клуб «Буцефал». Тут можна виконати заповітну мрію всіх любителів коней – навчитися верхової їзди. Окрім традиційних уроків, пропонують пройти курс правильного догляду за благородними тваринами та отримати відповідний сертифікат.

Лісова прогулянка верхи – чудовий спосіб отримати незабутні емоції, зняти стрес та відчути єднання з природою. У клубі також практикують сучасні методики іпотерапії. Крім того, тут можна влаштувати чудову фотосесію з кіньми.


Осередок козацького духу – Олешківська Січ

На східній околиці міста, біля розгалуження річок Чайка та Лазнюк, знаходяться залишки Олешківської Січі. Після руйнування за наказом Петра І Кам’янської Січі запорожці вимушені були відправити посольство до кримсько-татарського хана з проханням дозволити їм оселитися в степовому пониззі Дніпра. Січ отримала свою назву від давньоруського поселення, що раніше існувало неподалік. Оскільки територія знаходилась під протекторатом Османської імперії, козакам не дозволяли мати гармати та будувати укріплення. Нині на місці колишньої Січі встановлений пам’ятний знак – стилізована деревяна арка-дзвіниця, увінчана хрестом. Автор проєкту – скульптор Н.А. Гепард.

Між іншим, у місті чотири роки поспіль проходить фестиваль «Олешківська рок-січ». Фестиваль – це концентрат із якісного року, який грають гурти з Херсонщини та сусідніх областей, і цікавої розважальної програми. Тут яскраві емоції гарантовано!

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів