Яким буде громадський бюджет Херсона у цьому році

бюджет, голосування, громадськість, міськрада, проекти
Хочете збудувати інклюзивний майданчик? Або креативний простір під відкритим небом? Може у Вас є інші ідеї, як зробити Херсон красивішим — для цього у 2020-му році можна подати проєкт і його реалізують коштом громадського бюджету. Як це зробити? Давайте подивимось.

Що таке громадський бюджет?

Громадський бюджет, або бюджет участі – це частина бюджету громади, спрямована на реалізацію проєктів мешканців даної громади. В Херсоні у 2019 році громадський бюджет складав 10 млн. гривень. Більшість проєктів реалізують у 2020-му. Але три реалізували вже минулоріч — в якості пілотних, для того, аби показати, що це дієво. Це наступні проєкти:

1️⃣ «Вільне дихання — вільне життя». Придбали нове обладнання для діагностики ЛОР-захворювань у дитячу поліклініку №1 лікарні імені Тропіних.

2️⃣ «Хай народна музика лунає — Україну окриляє». Закупили нові музичні інструментів для оркестру народної творчості Палацу дитячої та юнацької творчості.

3️⃣ «Дитсадок, мій дім — буде затишно в нім». Оносили м'який інвентар (килими, матраци, тюлі тощо) в дитячому садку № 18.


Принцип громадського бюджету полягає в наступному: херсонці подають проєкти, за них голосують інші херсонці — ті проєкти, які набрали необхідну кількість голосів реалізує Херсонська міська рада коштом міського бюджету. Автор проєкту фактично лишається виключно автором і має право контролювати хід реалізації проєкту.

Для того, аби проєкт потрапив до переліку для реалізації, необхідно набрати щонайменше 300 для малих проєктів (до 200 тисяч гривень) і не менше 500 для великих проєктів (до 1,5 мільйонів гривень).

Ось так подавали проєкти мешканці Херсона у 2019 році.


Графіка Євгенії Вірлич

Коли подавати проєкти

Оголошення конкурсу має відбутись орієнтовно у березні 2020 року. Про це напишуть на сайті Херсонської міської ради. Також повідомимо і ми на нашому ресурсі. Минулого року проводили тренінги з написання, надавали консультації для всіх охочих. Інформація щодо заявок буде оприлюднена у відповідному розділі на Офіційному сайті Херсонської міської ради. Там зазначатимуть строки подання, нададуть форму заявки та іншу інформацію.

Подання проєктів минулого року відбувалось до 29 травня включно: заявки подавали до Херсонської міської ради (проспект Ушакова, 37), а також у сканованому вигляді електронною поштою. Цьогоріч строки приблизно ті самі: їх поточнять у березні.

Далі триває експертна оцінка відповідним департаментом або управлінням: тим, яке в разі перемоги буде оцінювати проєкти. Така оцінка триває 45 днів. Далі проєкти розміщують на спеціальній платформі для подальшого голосування.

Голосування триває 16 днів. Минулоріч це був період з 2 до 16 вересня. Для того, щоб проголосувати, необхідно мати електронний цифровий підпис (голосування на сайті) або прийти до ЦНАП Херсонської міської ради (проспект Ушакова, 37).

Яким буде громадський бюджет цього року

Нагадаємо, що цього року передбачені кошти на реалізацію проєктів-переможців минулого року. Також мають ухвалити рішення Про внесення змін до рішення міської ради від 28.08.2018 № 1593 «Про затвердження Положення про громадський бюджет у місті Херсоні та Міської цільової програми «Громадський бюджет у місті Херсоні на 2018 – 2022 роки» та встановити суму проєктів, передбачену на реалізацію проєктів 2020 року. У проєкті рішення це 15 мільйонів гривень. Отже, на цю суму мають обрати переможців.

Які були проєкти у 2019 році

Якщо оцінити 77 поданих у 2019 році проєктів бюджету участі у Херсоні, то це здебільшого інфраструктурні: вони включають ремонт або встановлення спортивних майданчиків у школах, придбання та виконання робіт у дитячих садках, кілька ідей загальної інфраструктури тощо. Малу частку складають «м’які проєкти» – фестивалі.

Серед переможців левова частка – проєкти саме освітньої інфраструктури (ремонти, придбання, капітальні ремонти). Це яскраво демонструє потребу херсонців, перш за все, в облаштуванні закладів освіти.

Найчастіші запитання

А тепер відповімо на типові запитання, які зазвичай виникають у потенційних авторів проєктів.

1. Скільки проєктів можна подавати?

Кількість проєктів від одного автора не обмежена, але варто зауважити: проголосувати можна лише за шість проєктів: три малих і три великих. Отже, якщо Ви подасте, наприклад, 7 проєктів, то Вам необхідно додатково попрацювати над аудиторією, аби зібрати голоси. Минулоріч кілька авторів подали по 2 — 3 проєкти.

2. Коли реалізують проєкти?

Якщо проєкт передбачає швидке виконання — наприклад, закупівлю, то його можуть реалізувати цьогоріч. Основна ж кількість проєктів реалізується наступного року після перемоги. Тобто проєкти, які переможуть цьогоріч, мають бути втілені 2021 року.

3. Чи можуть голосувати мешканці інших громад, наприклад, Білозерки?

Ні. Голосувати можуть виключно ті, хто має херсонську реєстрацію. Це відбувається автоматично під час голосування онлайн або перевіряється в ручному режимі, якщо голосування паперове.

4. Як рахують голоси: щодня чи наприкінці строку голосування?
Результати голосування онлайн з'являються майже одразу: оновлення займає до 3-х хвилин. Результати паперового голосування додаються наприкінці доби. Після завершення голосування також тривають погоджувальні процедури — зарахування чи відхилення голосів.

5. Де слідкувати за інформацією про громадський бюджет?

У Фейсбук створена сторінка Громадський бюджет Херсона. Там висвітлюють свіжу інформацію щодо бюджету участі, а також корисні поради, досвід інших міст тощо. Офіційна інформація — на сайті міської ради.


Евгенія Вірліч

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів