Що буде в Херсоні з протитуберкульозною поліклінікою

Днями дуже палко дискутували в Херсоні стосовно протитуберкульозної поліклініки: на розгляд міських депутатів було винесено рішення про її ліквідацію або подальше фінансування з міського бюджету.

Ми вивчали питання і детально розповідаємо, що відбувається із закладом.

Херсонщина — один із лідерів на захворювання туберкульозом

Ми звернулись до статистики Державної установи «Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України». У регіонах України спостерігається значне коливання захворюваності на туберкульоз (від 41,1 до 127,9 на 100 тис. населення). Найвищі показники захворюваності на туберкульоз зареєстровані у Одеській (127,9), Херсонській (92,9), Київській (79,0) областях; найнижчі – Чернівецькій (41,1) області, в м. Києві (50,0), у Вінницькій (50,2) та Харківській (51,0) областях.

Найвищі рівні поширеності туберкульозу реєструвались в Одеській (156,1 на 100 тис. населення), Миколаївській (115,0), Херсонській (107,3), Житомирській (106,2) областях.

Міські жителі Херсонщини наразі під вищим ризиком, аніж сільські. Статистика свідчить, що практично в усіх областях України захворюваність на туберкульоз (нові випадки + рецидиви) сільських жителів на 20 – 30 % вища ніж захворюваність міських жителів (Сумська область – 44,4 %, Житомирська область – на 52,8 %, Чернігівська область – на 54,7 %). Виключення становлять Дніпропетровська, Закарпатська та Херсонська області, в яких рівень захворюваності на туберкульоз міських жителів вище сільських.

Найбільш високі показники захворюваності на мультирезистентний туберкульоз також зареєстровано зокрема і в нашій області. Сумнівні «лідери» цього рейтингу наступні: в Миколаївська (29,3), Херсонська (25,7), Дніпропетровська (27,8), Одеська (24,8 на 100 тис населення) області. Мультирезистентний туберкульоз — одна із форм хвороби, яка дуже важко піддається лікуванню. На сьогодні Україна входить до п'ятірки країн світу з найвищим показником мультирезистентного туберкульозу. Протягом останніх років спостерігається зростання кількості випадків мультирезистентного туберкульозу з 3482 у 2009 р. до 7778 — у 2016 р.

По одному протитуберкульозному диспансеру зі стаціонаром мають Вінницька, Волинська, Житомирська, Миколаївська, Рівненська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька області та місто Київ.

Із зазначеними показниками Херсон підійшов до того, що виникло питання... про закриття (ліквідацію) протитуберкульозної поліклініки.

Закриють чи ні: думки експертів

Наразі на сайті Херсонської міської ради є кілька проєктів рішення, винесених на сесію 20 грудня 2019 року про затвердження статутів та передавальні акти. Серед них — і міський протитуберкульозний диспансер. Подібні проєкти розроблено в рамках реформи вторинної ланки медицини в Україні.

Двома місяцями раніше Херсонська міська рада вже перетворила протитуберкульозну поліклініку на некомерційне підприємство. Тобто ліквідовувати поліклініку начебто ніхто не збирався, але в депутатських колах почались розмови про те, що будівля занадто стара, потребує негайного ремонту і фінансувати її утримання начебто недоцільно.

Зокрема Галина Коваль, головна експертка зі фтизіатрії, повідомила, що приміщення Херсонської міської протитуберкульозної поліклініки не відповідає жодному з критеріїв Нацслужби здоров'я, тому не зможуть укласти з нею відповідні угоди. За словами Галини Коваль без договору поліклініка не отримає фінансування. Через це сімейні лікарі не зможуть направляти туди пацієнтів для діагностування і лікування. Рішення цієї проблеми, говорить Галина Коваль, — перенесення поліклініки до обласного тубдиспансеру.

Ми також запитали коментарі у іншої експертки — Тетяни Паршикової, голови правління благодійної організації «100 відсотків життя. Херсонський регіон», щодо реорганізації поліклініки та її можливої подальшої долі.

— Чим саме відрізнятимуться колишня та нинішня структура закладів?

Насамперед, голова міськради повинен буде провести відкриті конкурси на Директорів цих комерційних неприбуткових підприємств (КНП): розвести функціонал директора та медичного директора. Регулюються ці конкурси і порядок їх проведення Постановою КМУ. В конкурсной комісії плвинна бути 1/3 представників громадськості від пацієнтів або антикорупційних. Директор КНП затверджується. Як вони спланують послуги і які їм відділення та спеціалісти знадобляться — все залежить від їх планування. Бо за якісь послуги буде платити держава, тобто через НСЗУ, а якісь буде треба дофінансовувати місцевим бюджетом. Наприклад, Якщо ми кажемо про стоматологичні послуги, то вони не входять в пакети, за які буде платити держава (стоматологічну поліклініку так само реорганізують — ред.). Але, можливо, вони планують утримувати цю КНП за рахунок місцевого бюджету і платних послуг стоматології. Тому передбачити, кого планується скоротити або додати, без плану розвитку та фінансового плану нереально.

— Чи загрожує працівникам закладу звільнення?

— Так, звільнення можливі, але вони не можуть відбуватися без плпередження працівників за 60 днів про істотні зміни в умовах поаці або скорочення штату. Але ж це має відбуватися заплановано, аби провести рестуктурізацію.

— Які наслідки того, що ці проєкти рішень не затвердять раптом на сесії?

Якщо не затвердять — не встигнуть підготуватися на 1 квітня і не підпишуть договір с Національною службою здоров'я України. Відповідно, коштів в рамках медичної реформи не отримають, а це ой як боляче.

Отже, наразі закриття поліклініки або її подальше ефективне функціонування залежить від рішення Херсонської міської ради та подальшого планування діяльності закладу. Між тим, кулуарні розмови про можливе закриття продовжуються. За повідомленнями наших джерел — виключно через вдале розташування закладу: фактично у центрі міста. Це вже не перші спроби «оптимізації» бюджетних установ таким чином.

Кавун-City

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон