Ігор Колихаєв: Необхідно продовжити мораторій на продаж землі ще мінімум на два роки

У Києві пройшов круглий стіл на тему «Продаж землі: українські реалії та литовський досвід». Організатором виступила громадська спілка «Всеукраїнська Аграрна Рада», -повідомив народний депутат України від Херсонщини Ігор Колихаєв:

...Під час круглого столу ми обговорили дуже важливе питання, від якого, на мою думку, залежить продовольча безпека та незалежність України.

Верховна Рада вже прийняла в першому читанні законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення" № 2178-10. Моя позиція з цього питання чітка і зрозуміла: Україна не готова до реалізації цього закону без втрат для власної безпеки.

Я вважаю, що необхідно продовжити діючий до кінця року мораторій на продаж землі ще мінімум на два роки. Для чого потрібна ця відстрочка?

В першу чергу, для наведення порядку в державному Геокадастрі. По-друге, ми повинні провести повну інвентаризацію і паспортизацію наявних земель не тільки сільськогосподарського призначення, а й усіх інших.

Також важливо навести лад у судовій системі, щоб уберегти власників паїв від рейдерства і судових тяжб. Четвертий крок - потрібно створити державний банк землі і забезпечити можливість викупу землі громадами, надавши їм можливість отримання довгострокових фінансових ресурсів на умовах пільгового банківського відсотка, для передачі її в подальшому в оренду через систему Прозорро.

П'яте - початок створення ринку землі можливий тільки після проведення всенародного референдуму, якому має передувати відкрита професійна дискусія між вченими, економістами та аграріями. Це сформує реальне уявлення, як і якими шляхами ми повинні рухатися далі.

Говорячи про ринок землі, ми повинні думати не про швидкі заробітки, а про майбутню економічну модель України та продовольчу безпеку держави.

Я вважаю, що законопроект в такому вигляді, в якому він існує сьогодні, не сприятиме зміцненню економіки України. Так само вважає і більшість аграріїв Херсонщини, з якими мені довелося спілкуватися останнім часом.

Хочу зазначити, що я звертався з проханням надати експертну оцінку законопроекту №2178-10 до науковців Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національної академії аграрних наук України, Національної академії наук України, Національної академії правових наук України, Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Всі висновки, які надійшли на мою адресу від вчених, викривають недосконалість запропонованого законопроекту і його ймовірний шкідливий вплив на економіку України в разі прийняття і вступу в силу.

На мою думку, ми стоїмо на порозі великої афери, яка здатна зруйнувати як сільське господарство в країні, так і похитнути саму основу державності України. Без обговорення особливостей майбутнього ринку землі (референдуму), без наведення порядку в системі реєстрів, без введення запобіжників, ми можемо відкрити не ринок землі, а скриньку Пандори.

Хочу нагадати, що Стаття 13 Конституції України визначає Землю, як об'єкт права власності Українського народу і саме тому приймати рішення про долю української землі можна лише на всенародному референдумі.

А ось відповідно до статті 121 Земельного кодексу України кожен громадянин, який досяг вісімнадцятирічного віку, має право на отримання двох гектарів землі у власність. Як бути з цим правом, коли ринок запрацює?

Я впевнений, що ми повинні розвивати державу і створювати економічно потужну Україну, в якій жити нам з вами, нашим дітям і онукам, - заявив Ігор КОЛИХАЄВ.

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон