В Херсоні впроваджується проект утеплення будинків за рахунок Фонду енергоефективності

Не 37, а 18 грн за квадратний метр сплачуватимуть за опалення мешканці херсонського ОСББ «Садова, 9» завдяки участі в пілотному проєкті "Перші ластівки" від Фонду енергоефективності (Фонд ЕЕ).

Фонд енергоефективності - єдина в Україні державна установа, створена для підтримки ініціатив щодо енергоефективності будівель та енергозбереження, зокрема, в житловому секторі, зменшення викидів двоокису вуглецю для забезпечення дотримання Україною міжнародних зобов'язань у сфері енергоефективності.
У проєкті «Перші ластівки» беруть участь п'ятнадцять об'єднань з усієї України. На їх будинках протестують Програму термомодернізації Фонду ЕЕ. За це ОСББ отримують знижку в 70% від всіх витрат. Потім взяти участь у програмі запропонують іншим об'єднанням, але допомога у фінансуванні буде меншою

ОСББ, які беруть учать у проєкті «Перші ластівки». Інфографіка Фонду енергоефективності

Важливо те, що профінансують саме комплексні енергоефективні заходи, бо раніше підтримка від державних і донорських організацій надавалася здебільшого для проведення окремих заходів, які лише частково зменшували енерговитрати у будинках і не давали істотної економії.

Як передбачається, 50 % витрат будуть компенсовані з Фонду ЕЕ, ще 20 % покриє грант від Німецької компанії GIZ. Органи місцевого самоврядування відшкодують ще 20%. На плечі мешканців лягає лише 10% витрат.
«Так, певну суму грошей необхідно вкласти, - каже голова цього об'єднання та директор КП «Херсонська енергосервісна компанія (ХЕСКО)» Лариса Леонова, - вкладені кошти повернуться мешканцям уже в наступному опалювальному сезоні, а далі — суцільна економія. До того ж вартість квартир в утепленому будинку значно зросте на ринку нерухомості»

Голова ОСББ «Садова, 9» Лариса Леонова. Фото Юлії Лук'яненко

Перший етап – енергоаудит

У програмі є покрокова інструкція, в ній прописаний порядок впровадження проєкту. Першим кроком є проведення енергетичного аудиту.

Енергоаудит - це процедура, за допомогою якої можна з'ясувати, як використовується енергія в будинку, які існують способи для її економії та як можна зменшити споживання енергії будинком. Аудит для ОСББ «Садова, 9» робили фахівці підприємства КП «ХЕСКО». Енергоаудит повністю фінансується Німецькою компанією GIZ.

«Енергоаудит має виявити, скільки енергії споживає будинок на 1 кв метр. По факту велика кількість будинків недостатньо опалюються через нерівномірне розподілення тепла. Є норми в житлових приміщеннях і у тих нежитлових приміщеннях, які є у будинку, і для цього будівельного об'єму, розраховується скільки будинок повинен споживати енергії для комфортного життя» - розповіла Лариса Леонова.

Енергоаудит показує фізичний стан будинку на даний момент. Досліджуються всі огороджувальні (захисні) конструкції, всі інженерні мережі. Для цього є певні методики і виконуються вони енергоаудитором, який має спеціальний сертифікат.

Також в енергоаудиті можна побачити статистику споживання газу, електроенергії, води за декілька років і планувати інші заходи з модернізації мереж будинку.

У висновках енергоаудиту пропонується перелік заходів, спрямованих на підвищення енергоефективності. Також розраховується повна інвестиційна оцінка проєкту (скільки коштуватиме впровадження цих заходів) з вказанням терміну окупності та робиться прогноз на економію, якої можна досягти.

«Ще одне, при енергоаудиті необхідно звертати увагу на так звані «неенергоефективні заходи». Наприклад, ззовні будинку прибудовані кабельні скриньки, які заважатимуть утепленню, їх необхідно перенести в інше місце і це коштує грошей. Ми оцінюємо енергоефективні заходи, а нижче вказуємо всі заходи, які не є енергоефективними, але вони потрібні. Кваліфікований енергоаудитор має це бачити» - додала пані Лариса.

Кожен енергоаудит реєструється на сайті Мінрегіонбуду. ОСББ надається Сертифікат енергоефективності, в якому встановлюється клас будинку. Клас енергетичної ефективності будинку позначається латинськими літерами від «A» до «G». Клас А відповідає будинкам з найкращими показниками ефек­тивності, а G - будинкам, що мають найгірші показники.

Після проведення енергоаудиту його результати мають буди презентовані на загальних зборах жителів будинку.

Що далі?

«Поки що результат – невтішний: будинок має клас енергоефективності G, тобто щорічно сумарно споживає енергоресурсів – понад 150 кВт.год/кв.м. Це, звісно, забагато. Це – проблема, яку потрібно терміново вирішувати», - повідомила мешканцям голова ОСББ під час презентації результатів енергоаудиту.

Загальні збори мешканів, на яких презентували результати енергоаудиту. Фото з архіву «Вгору»

Понад 60 % енергоресурсів будинок споживає на опалення. Тому основні заходи щодо енергоефективності будуть стосуватися саме цієї системи. Результатом має стати суттєва економія грошей, які мешканці будинку витрачають на оплату послуг ЖКГ, зокрема, – на опалення. Також люди житимуть у більш комфортних умовах.

За підрахунками, термореновація всього будинку коштуватиме 4,5 мільйона гривень. Мешканцям однієї квартири в середньому довелося б заплатити за це біля 40 тисяч гривень. Але завдяки участі у проекті вони заплатять лише 5,5 тисяч, а точніше - 120 гривень за квадратний метр.

На встановлення індивідуального теплового пункту з погодним регулюванням піде 500 тисяч гривень;

утеплення фасаду будинку - 1.8 мільйона гривень;
теплоізоляція трубопроводу - 216 тисяч гривень;
утеплення підвалу - 671 тисяча гривень;
перекриття горища - 802 тисячі гривень;
балансування системи опалення - 140 тисяч гривень;
теплоізоляція цоколя - 160 тисяч гривень;
промивка системи утеплення - 65 тисяч гривень.

Решта буде витрачена на заміну тамбурних дверей та вікон під'їзду.

«Після встановлення індивідуального теплового пункту, утеплення підвалу і горища мешканці будинку не будуть, як кажуть у народі, опалювати вулицю, живучи у теплі дні з цілодобово відкритими кватирками. Також буде вирішена проблема розбалансування системи опалення, внаслідок якої частина мешканців будинку живе у комфортних температурних умовах, а у частині квартир прохолодно. Але люди сплачують за опалення однаково, тож повинні жити усі в комфортних умовах», - розповіла Лариса Леонова.

Далі для виконання проєкту необхідно пройти наступні кроки: підготувати заявку до банку та Фонду, де вказується скільки коштує проєкт (кошторис), після підписання грантової угоди на цю суму робиться проєктна документація, яка також фінансується на 75%, проводиться її держекспертиза. Далі ОСББ подає заявку на отримання кредиту в «Укргазбанк» та починає підбір підрядника, який буде виконувати тепломодерацію будинку. Після завершення та перевірки якості виконаних робіт Фонд ЕЕ компенсує витрати.

Що гальмує процес?

Як зазначила пані Лариса, глобальна програма утеплення будинку зачіпає системно всі мережі будинку. Програма Фонду ЕЕ не фінансує капітальний ремонт, і це є проблемою, бо не можна, наприклад, утеплювати дах, якщо він протікає.

«Складнощі з'явилися майже одразу, коли подавали заявку необхідно було надати реєстр співвласників, який, як виявилося, зроблений неправильно і довелося його переробляти. Також гальмує процес те, що гроші банком виділяються під 21% - це дуже велика сума» - каже голова ОСББ.

Але головною проблемою вони назвала ставлення мешканців будинку:

«Проблема в тому, що вони не відчувають себе співвласниками. Вони не розуміють, що від них залежать виконання проєкту. Для них це «хтось там робить, не ми». Також є проблема з комунікацією: на збори ходить 35 мешканців з 120 співвласників (116 квартир). Після зборів я ходила по решті квартир і всім пояснювала одне й те ж. Ну і останнє – це рівень обізнаності і мислення людей, найчастіше я чую фрази: «Кредит? Ні, ніхто нам грошей не дасть, а у нас позабирають квартири», «Я заплачу, а мій сусід - ні, чому я маю за всіх платити», «Не вигідно» і тому подібне. Особливо важко з тими, у кого 2 квартири, бо треба вкласти певну суму коштів. І хоча все окупиться за один опалювальний сезон, а потім - велика економія, вони не можуть дивитися на перспективу, їм важливі гроші, які вони мають зараз», - розповіла пані Лариса.

Все ж пані Лариса впевнена, що у них вийде зібрати всю необхідну суму та навесні провести всі роботи, щоб наступного опалювального сезону жити у комфорті та не платити зайве.

Вгору

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон