Ось чому зростають ціни у Херсоні!

Ось чому зростають ціни у Херсоні!
У тому, що ростуть ціни винні херсонці, які їдуть на заробітки за кордон!

Національний банк України (НБУ) переконаний, що саме українці винні утому, що у нас постійно зростають ціни і сповільнюється економічне зростання.

Тієї миті коли громадяни віддають перевагу роботі у країнах де платять більше, вони наражають нашу економіку не просто на кризу, а у перспективі на крах.

В НБУ нарешті з'ясували, що в країні бракує працівників, а підприємці бідкаються, що кваліфіковані кадри «поїхали у Польщу».

Невже? Відкриття?

«Один з основних ризиків базового сценарію – продовження відтоку робочої сили з України. Це буде високими темпами створювати подальше підвищення диспропорцій між попитом і пропозицією на ринку праці», - прогнозує НБУ в «інфляційному звіті».

Там переконані, що «нарощувати темпи виробництва, в тому числі, заважає трудова міграція». Найбільша проблема з кадрами у галузях: будівництва, промисловості, сільському господарстві, на транспорті та у зв'язку.

«За даними обласних служб зайнятості в Польщі, майже 50% трудових мігрантів з України подали в 2017 році заяви на працевлаштування саме в цих видах діяльності», - йдеться у звіті НБУ.

А от у звіті який розповсюдили у Міжнародній організації праці, йдеться, що більшість українців їде на заробітки в Польщу, де працевлаштовуються на низькокваліфіковану роботу, працює нелегально, а, отже, втрачає право на отримання пенсійного забезпечення в Україні.

Втім, питання «пенсійного забезпечення» само по собі сьогодні вже нікого не лякає. Ситуація, що склалася із виплатою пенсій показує, що більшості з тих, хто вийде на пенсію через 5 – 10, а тим більше 15 – 20 років розраховувати на те, що вони будуть отримувати хоч якусь пенсію – не доводиться.

Що повинно статися аби люди не їхали шукати «щасливої долі» за межами держави? Експерти переконують: заробітна плата повинна складати щонайменше 500 євро, або 15 тис. грн. (в Києві вже є ряд організацій, які платять таку зарплатню – банківська система та комп'ютерні технології).

На онлайн-платформі, яка не так давно з'явилася в Україні, можна у реальному часі побачити як люди їдуть з держави та оцінити масштаби трудової міграції. Цифри шокують. Кожної хвилини країну залишає дві людини.

Якщо так триватиме, то через 15 років Україна стане державою-пенсіонером.

Дані ООН: населення України до 2050 року може скоротитися ще на 18%.

Український Інституті демографії та соціальних досліджень: в Україні 5-річних дівчаток менше, ніж 75-річних бабусь. Співвідношення працюючих і пенсіонерів постійно змінюється – перших все менше.

Міністр закордонних справ Павло Клімкін «пробовтався»: кожного місяця з країни на заробітки виїжджає близько 100 тис. громадян.

Міністр соцполітики Андрій Рева заявив, що в міграції знаходяться 3,2 млн осіб. Його слова спростовують і незалежні експерти, і прикордонники.

Експерти переконують: за межами України щорічно перебуває до 9 мільйонів працездатного населення.

Дані Держстату: у 2017 році кордон перетнули 26,5 млн осіб: «Польща – 9,9 млн, Росія – 4,3, Угорщина – 3,1 млн, Молдова – 1,68, Білорусь і Туреччина – по 1,2 млн».

Динаміка виїзду за кордон: 2013 рік – 23,8 млн осіб; 2014 – 22,4; 2015 – 23,1; 2016 – 24,7; 2017 – 26,4 (як туристи тільки 0,46%, або 120,9 тис. осіб)!

Більш детально про це у матеріалі «Що дав херсонцям «безвіз»? Рік потому...»

В останні 3 роки українці стали більше їздити до Польщі (там живеться краще). Якщо медики в Україні отримують за кваліфіковану роботу до 5 тис, то там, за низькокваліфіковану – 15 – 20 тис. грн. Їдуть в першу чергу кращі. Нас лікує – те, що залишилося. Фахівців одиниці.

Більшість співвітчизників з вищою освітою і кваліфікацію їдуть до Польщі, Чехії, Словаччини і працюють на фабриках і полях. 39,2% – виконує чорнову роботу, 24,7% – займаються ремеслом, 16,5% – працюють у сфері продажів і послуг. Всі наші мігранти – заробляють менше, ніж місцеві.

Найстрашніше, констатують фахівці це те, що «трудова міграція переростає у еміграцію».

Через те, що офіційної статистики не існує (прикордонники фіксують тільки акт перетину кордону, а одна людина може це зробити за рік десятки разів), про реальні масштаби міграції можна тільки здогадуватися.

Чи є шанс врятувати ситуацію?

Так, якщо людина тут буде отримувати дохід не менше 15 000 грн. Тоді як прем'єр-міністр Гройсман переконаний, що повернутися в Україну трудових мігрантів надихне зарплата вже у 10 тис. грн.: «Вважаю, що середня заробітна плата в країні повинна дорівнювати не менше 10 тис.грн. Я думаю, що в цьому році ми зможемо досягти таких показників. Тоді люди будуть повертатися».

Про «середню зарплату» ми вже не раз говорили, як і про «середню пенсію»: у когось 1 300, а у когось 13 000, на двох «серденя» – більше 7 тис 150 грн.

Тут ми виходимо на новий якісний рівень, - вважають експерти: роботодавцям аби утримати кадри, доведеться змагатися не тільки з колегами в Україні, а й з роботодавцями інших країн.

Трудова міграція стала катастрофою для України – про це пишуть ЗМІ, говорять фахівці, але мовчать в Уряді. Там звітують про «напрацювання» і вдалі переговори з МВФ. Але не говорять жодного слова щодо кількості нових робочих місць. Відповідь відома – нуль. Всі кивання головою у бік малого та середнього бізнесу ні до чого доброго не приведуть.

Поки не буде державної політики підтримки того самого бізнесу на ділі, а не на словах, з одного боку, а з іншого боку Урядової програми створення нових підприємств, а відповідно й робочих місць – Україна й далі втрачатиме трудову частину населення, а отже все далі відкочуватиметься у світовій табелі «країни, що розвиваються».

Ще рік і цей Уряд піде у небуття. Україна залишиться з ще більшими проблемами. Коли стануть відомі всі тонкощі зобов'язань які набралися «атикорупціонери», «реформатори» і «революціонери» нам стане не перелюбки.

Сподіваємося, що «Заграница нам поможет», «12 стульев» Ильф и Петров (с).

А поки дякуючи «заробітчанам» держава хоч якось та виживає.

Центробанк Польщі повідомляє: тільки у першому кварталі поточного року українці перевели в Україну $790 млн.

І це офіційні дані однієї країни. Неофіційна цифра у 2 – 3 рази більша.

Ви збираєтеся на заробітки за кордон? Тоді ви «Зрадник Батьківщини!», адже тим самим ви підриваєте міць нашої держави! І вам не соромно?.. Особисто мені ні, хоча на заробітки поки не збираюся... Втім: «від суми і від в'язниці»...

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів