Херсонці, безкоштовних ліків не буде

Анонсована Урядом програма «Доступні ліки»... переноситься на невизначений термін.

Нагадаю, що кілька останніх місяців Уряд Гройсмана активно саморекламувався на темі Програма «Доступні ліки», яку обіцяли запровадити починаючи з 1 квітня.

Але, мабуть спрацювало таки повір'я, що «1 квітня – День дурня», а отже нікому вірити не можна.

Відповідно до рекламованої Програми, ті люди, які страждають від ряду серцево-судинних захворювань, діабету 2-го типу і бронхіальної астми, мали б змогу «купувати» ліки у аптеках або безкоштовно, або з доплатою.

Втім, як про це й говорили фахівці ще місяць тому, Програма не буде працювати, адже МОЗ у продовж всього цього періоду зволікав із виконанням відповідних умов.

Перша і головна умова, це Реєстр лікарських засобів, на які буде розповсюджено Програму і вартість яких держава буде відшкодовувати аптекам.

В останній раз до теми поверталися тиждень тому, тоді Міністерство суворо «гримало» і «брякало» на «винних» – виробників і дистриб'юторів, (а треба було б на себе), які де не де подали необхідну інформацію про лікарські засоби, які будуть включені до Реєстру.

Отже – Реєстр не сформований. Відтепер, починаючи з 25 березня, у продовж 10 днів список нарешті повинен бути спочатку сформований, а потім затверджений МОЗ. Чи буде так? Віриться мало, але можливо.

Втім, є куди більш суттєве питання, яке за 10 днів точно не вирішити, якщо на це не спромоглися у продовж кількох місяців.

Немає відповіді на головне фінансове питання: хто буде розпорядником бюджетних коштів? З ким аптеки повинні укладати договори на місцях? Хто це буде: обласні, міські, районні управління охорони здоров'я? А може це буде у кожному районі ЦРЛ? Як бути обласним, міськім лікарням?

Всі ці питання залишаються без відповіді. Поки фінанси «зависли у повітрі» аптеки не можуть ані заключати договори, ані приступити до процедури закупівлі необхідних ліків.

Поки не буде Договорів, аптеки не будуть закуповувати товар. Після того, як буде вирішено питання з фінансуванням, потрібен буде час на заключення договорів (уявляєте, як працює наша бюрократична машина).

Потім знадобиться час на укладання договорів з підрядниками на поставку певної групи товару. Потім виникне питання надходження грошей з бюджету на місця. Потім почне «пити кров» державне казначейство на місцях, і це буде найстрашніше, адже для них не існує «нічого святого». Тож, раніше середині літа... годі й чекати...

Крім того, фахівці не радять особливо покладатися на «безплатні» ліки, адже держава буде компенсувати вартість найбільш дешевих препаратів, які підходять далеко не кожному хворому.

Практика минулих років довела, що дешеві препарати, багатьом не тільки не підходять, але певній групі хворих від них стає навіть гірше. Компенсувати вартість дорогих, а от же якісних ліків, держава не буде.

Але тут виникне інше питання: як бути аптекам із закупленими ліками, які будуть введені у Програму як основні? Як бачимо питань безліч і поки на жодне відповіді ані МОЗ, ані КМУ не дають.

Що ж таке в решті-решт Програма «Доступні ліки»: «рекламна акція» Уряду чи насправді дієва «допомога хворим»?

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів