Херсонщина очікує рекордний врожай рису

Херсонщина очікує рекордний врожай рису
Цікаву історію почула від рисоводів Херсонщини: якось до них, знавців білого злаку, звернувся власник одного з ресторанів, що спеціалізуються на східній кухні.

Мовляв, шеф-кухар дуже невдоволений імпортним рисом, ну не виходять з нього суші такі, як хотілося б, і все тут. Чи не можна щось вдіяти?

Так от перед скадовськими науковцями постало нестандартне завдання: ви­вести сорт рису, який би влаштував таких примхливих майстер-шефів і просто хороших господинь.

І що ви думаєте? В Інституті рису Національної академії аграрних наук України такий вид злакової культури створили.

Кажуть, кухар той, приготувавши фірмові суші, одразу видав: от видно ж, коли своє, вирощене на рідному полі, бо якісне!

Цьогоріч науковці та фермери Херсонщини очікують рекордних врожаїв рису, бо ж такої сприятливої погоди для даної культури давно не було. У регіоні засіяно близько 7 тисяч гектарів рису, з них 1,5 тисячі гектарів — посіви Інституту рису НААН України, розташованого на Скадовщині.

- Рис - культура вимоглива до тепла. Про це говорить її походження — південно-східна Азія. Херсонщина ще за радянських часів освоїла техніку вирощування цієї непростої культури, а з часу окупації Криму, коли втрачено десь близько 50% рисових чеків, регіон став рисовим лідером в Україні. Зараз є тенденція до вирощування рису на крапельному зрошенні. Це не вимагає таких великих витрат для будівництва сис­тем рисових, але фактично дає змогу вирощувати культуру всюди, де посушливий клімат, — розповів завідувач відділу селекції Інституту рису Дмитро Шпак.

Між іншим, наразі саме завдяки Херсонщині Україна посідає 22-е місце у рейтингу країн-виробників рису. З огляду на те, що всього таких 118, виходить, ми — серед основних його виробників! А на кілька наступних років науковці разом з аграріями поставили амбітну мету: збільшити врожайність рису ще на 30%. І тоді Україні вистачить власного врожаю білого злаку, а рис, дорогий і менш якісний, не знадобилося б завозити з-за кордону.

Що цікаво, на Херсонщині розташований єдиний в Україні Інститут рису. Щороку на селекційному майданчику закладу, згідно з державними програмами, виводять все нові сорти рису, здебільшого, через потребу кліматичної адаптації культури. Іншими словами, науковці створюють скоростиглі види, врожай з яких можна збирати вже в середині вересня, а ще — менш боязкі до різкого перепаду температур, що для наших країв стає нормою. Наразі в Україні більш ходові 9 сортів рису, які вивели скадовські науковці. Всього ж за час існування інституту, себто з 1963 року, виведено майже півсотні видів рису. А ви кажете — японські суші...

Марина САВЧЕНКО
Новий день

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів