Найдоступніша рибка на Херсонщині залишається недоступною

Херсонзина, риба, Яновський
На Херсонщині у пониззі Дніпра зривається путина з вилову тюльки, яка завжди була найдоступнішою рибою для незаможних споживачів. Вилов не те що поганий – його просто немає!

- Наші дві фелюги та дванадцять рибалок ось уже третій тиждень сидять на березі – марно чекають тюльки. У листопаді виходили на воду п’ятнадцять разів, але в сітки щоразу попадалося від трьох до восьми тонн тюльки – в рази менше, ніж у минулі роки. Загальний вилов на всю бригаду склав шістдесят тон, а це дуже й дуже мало, навіть за прийнятної оптової ціни у три-чотири гривні за кілограм.

Гадали, що рибка пішла з лиману до Бугу. Телефонували з цього приводу до рибалок на Миколаївщині, де промисел зазвичай ведуть до двох десятків мотофелюг. Але картина та сама: тюлька й туди не прийшла. Залишається сподіватися лише, що згаяне вдасться надолужити: адже наші документи на лов дійсні до кінця року, — розчарований бригадир і капітан фелюги з села Станіслав Білозерського району Херсонщини Андрій Яхно.

То де ж поділася тюлька – невже й ця дрібна рибка не витримала обміління Дніпра та екологічних катаклізмів? Втім, експерти просять за стан популяції тюльки не турбуватися. Вона не зникла: причина зриву путини радше пов’язана із змінами клімату.

- Тюльки в пониззі Дніпра цілком достатньо – відсутні підстави говорити, що її запаси тут підірвані. Недарма на її вилов навіть окремої квоти не встановлюють. Однак у щільні накопичення, достатні для промислового лову, вона починає збиратися тоді, коли температура води падає нижче восьми градусів Цельсію, і тоді тримається біля дна на глибинах у вісім-дванадцять метрів. Кінець осені й початок зими на Херсонщині цьогоріч видалися досить теплими, тому тюлька досі «розпорошена» по всій акваторії, — пояснює старший науковий співробітник Інституту рибного господарства (Київ) Костянтин Гейна.

То чи є ще надія на гарні улови тюльки для рибалок нинішньої зими? За даними обласного Гідрометцентру, температура води в пониззі Дніпра ще 3 грудня сягала восьми градусів Цельсію. Надалі вона потроху почала знижуватися, і станом на 17 грудня впала до 3-4 градусів. Начебто рибалкам можна знову продовжувати перервану путину.

Але, за прогнозом синоптиків, після 24 грудня на Херсонщині знову очікується потепління з підйомом температури повітря до десяти градусів Цельсію, а можливо, й вище. А якщо прогріється атмосфера, потеплішає й вода у річці, й примхлива тюлька знов розсіється по всьому лиману.

Сергій ЯНОВСЬКИЙ
© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон