Чи буде землеволодіння прозорішим?

Анатолій ЯЇЦЬКИЙ (Новий день № 12 (5059) 21.03.13)

З 1 січня 2013 року реєстрація землі та прав власності на неї розділена між двома відомствами — Державним земельним агентством та Українським державним реєстром. Однак на якості послуг це жодною мірою не позначиться. У цьому запевнили журналістів на прес-конференції в облдержадміністрації.

— Громадянам не потрібно ходити інстанціями. Усю належну інформацію фахівці передають за допомогою захищених систем зв'язку. Органи земельних ресурсів реєструють земельні ділянки в державному реєстрі земель, відкривають Поземельну книгу та видають витяги з цього документа, присвоюють унікальні кадастрові номери тощо, — повідомила заступник начальника Головного управління Держземагентства в Херсонській області Оксана Зінова.

Окрім того, державні кадастрові реєстратори землевпорядної служби відтепер здійснюють реєстрацію обмежень у вико¬ристанні земельних ділянок (водоохоронні зони, лінії електропередач, газопроводи) і видають безоплатно виписки з кадастру. З початку року державні кадастрові реєстратори органів Держземагентства прийняли від громадян 5483 заяви: 3454 — про здійснення державної реєстрації земельних ділянок та 2029 — про надання витяга з Державного земельного кадастру. Позитивно розглянуто 5266 заяв: зареєстровано 3244 земельні ділянки та видано 2022 витяги з земельного кадастру.

— До Укрдержреєстру відійшли функції реєстрації прав власності на земельні ділянки та постійного користування земельними ділянками, а також договорів оренди земельних наділів, — розповіла начальник відділу державної реєстрації земель Наталія Потапкіна. — Замість державних актів, які раніше видавали органи земельних ресурсів, Укрдержреєстр видаватиме свідоцтва на право власності на нерухоме майно. Однак усі державні акти на землю, видані відповідно до вимог раніше чинного земельного законодавства, вважаються дійсними. їх заміна на свідоцтва здійснюватиметься поступово — при продажу, даруванні, обміні та інших угодах із землею.

За словами фахівців, державна реєстрація земельних ділянок відбувається відтепер у кілька разів швидше, що практично зводить нанівець черги в органах земельних ресурсів, затягування з розглядом документів та інші незручності, з якими раніше зіштовхувалися громадяни при реєстрації землі. А запровадження сучасної високотехнологічної кадастрової системи суттєво зменшить зловживання у земельній сфері, зведе до мінімуму прояви корупції та земельних махінацій. За новим порядком кожна дія реєструється і відстежується. Перевірити інформацію про свою земельну ділянку в он-лайн режимі на офіційному веб-сайті Держземагентства України може кожен пересічний громадянин. У разі виявлення неточностей — заявити про них за допомогою зворотного зв'язку. Більшість помилок виправляється автоматично.

— Якщо ж з якихось причин громадянин не має можливості перевірити дані про свій наділ безпосередньо на карті, можна звернутися до територіального органу Держземагентства, де фахівці перевірять необхідну інформацію, — запевнила Оксана Зінова. — Якщо ділянки на карті не виявиться, піднімемо архівні дані, сформуємо обмінний файл і внесемо інформацію в систему. Головне, щоб громадянин мав державний акт на право власності.

Зазначимо: на відміну від інших розвинених країн нова кадастрова система України тримає в секреті дані про власників земельних ділянок. Тим часом у більшості країн ЄС та США вся історія кожної ділянки, з іменами колишніх і нинішніх власників, доступна кожному.