Прокуратура Херсонщини – проти заборони вирубки лісу?

Прокуратура Херсонщини – проти заборони вирубки лісу?

Останнім часом в херсонській пресі мала місце низка повідомлень про незаконність прийнятих на обласному рівні рішень стосовно заборони проведення вирубок в лісах Херсонщини.

Про правову оцінку цих рішень прокуратурою Херсонської області журналісти «Херсонців» спитали старшого прокурора з питань захисту прав громадян та інтересів держави в екологічній сфері Євгена Миколайовича Подоляка.

- Євгене Миколайовичу, наскільки відповідає законодавству «мораторій» на вирубку лісу, запроваджений нещодавно обласною владою?

- Прокурорською перевіркою встановлено, що рішенням XXVI сесії шостого скликання Херсонської обласної ради № 920 від 13 листопада 2013 року «Про тимчасову заборону проведення рубок деревини в області», а також розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 755 від 12 листопада 2013 року «Про призупинку проведення рубок деревини на території Херсонської області» заборонено проведення рубок деревини та лісових насаджень в області.

Водночас, при цьому не взято до уваги те, що фактично заборона проведення рубок позбавляє лісогосподарські підприємства можливості ефективно вести лісове господарство. Вказане може стати причиною виникнення патологічних процесів у лісі, розповсюдження шкідників, хвороб, виникнення стихійних природних явищ.

Прийняття органами влади вказаних документів викликає особливе занепокоєння на фоні актуальності питання боротьби з лісовими пожежами на території області, оскільки їх виконання практично паралізує діяльність відповідних підприємств у зазначеній сфері.

Враховуючи зазначене, допущені порушення вимог Лісового кодексу України, Санітарних правил в лісах та Правил пожежної безпеки в лісах України, прокуратурою області внесено документи реагування на адресу Херсонської обласної ради та обласної державної адміністрації з вимогою скасувати неправомірні рішення та розпорядження.

- Також у засобах масової інформації багато публікацій щодо самовільних рубок та порушень законодавства про охорону лісів, яке реагування органів прокуратури?

- Незважаючи на те, що у минулому році органами прокуратури вже зверталася увага на стан охорони лісових ресурсів, законність організації та здійснення санітарних рубок полезахисних смуг ДП "Херсонагроліс" до сьогодні належних заходів не вжито, вказаними питаннями як і раніше органи влади не переймаються.

Державне підприємство має сотні тисяч гривень боргу по заробітній платі, а відповідні проекти землеустрою не розроблено, правовстановлюючі документи на земельні ділянки не отримано. Полезахисні смуги через відсутність контролю, відповідального власника, який би забезпечував їх захист, систематично знищуються та пошкоджуються самовільними рубками.

Більш того, мають місце факти скоєння кримінально карних діянь самими посадовими особами органів місцевого самоврядування. Так, на підставі лісорубного квитка, виданого Райською сільською радою (м. Нова Каховка), незаконно зрублені понад 4 тис. дерев, чим завдано збитків на суму 6,6 млн. грн.

За фактом масової порубки 11 листопада 2013 року міським відділом УМВС України в області зареєстровано кримінальне провадження за ознаками складу злочину, передбаченого ст. 246 КК України. У кримінальному провадженні призначено групу прокурорів, яку очолює старший прокурор прокуратури міста Нова Каховка. Досудове розслідування на даний час триває.

- Чи приділяється зараз у роботі органів прокуратури достатня увага питанням охорони лісових ресурсів?

- Так, безумовно, це один з головних пріоритетів наглядової діяльності органів прокуратури області. 2012 рік «яскраво» засвідчив про наявність низки проблем на даному напрямку у роботі органів влади, які, на жаль, ще й до сьогодні продовжують мати місце. Як пам'ятаєте, у лісах області сталося майже 200 пожеж, якими знищено та пошкоджено понад 2 тисячі 600 гектарів лісів, а природним ресурсам завдано збитків на суму близько 50 млн.грн.

У цьому році саме дотриманню правил пожежної безпеки в лісах приділено першочергову увагу. На усунення виявлених порушень лісового законодавства органами прокуратури області внесено 47 документів реагування, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 82 посадові особи органів влади, з яких 73, або 89% - органів контролю, насамперед державних лісогосподарських підприємств.

Як результат – у 2013 році не допущено виникнення масштабних лісових пожеж, в лісах сталася 71 пожежа на площі 21 га, що відповідно вдвічі менше ніж у минулому році, а за площею - менше у понад 120 разів.

- Які подальші плани роботи прокуратури щодо захисту нашого «зеленого скарбу»?

- Як вже зазначалося, охорона лісових ресурсів та додержання вимог правил пожежної безпеки в лісах визначено одним головних пріоритетів наглядової діяльності органів прокуратури області, у тому числі і на наступний рік. У прокуратурі області створено робочу групу керівників правоохоронних та контролюючих органів, яка опікується першочерговими питаннями боротьби з пожежами в природних екосистемах.

Передбачено провести міжвідомчу нараду, організувати та здійснити відповідні прокурорські перевірки. Забезпечується постійне навчання та підвищення професійної кваліфікації прокурорських працівників, які здійснюють нагляд у вказаній сфері, з метою досконалого оволодіння останніми специфікою даного питання.

Зазначене надає впевненості, що органи прокуратури здатні забезпечити ефективний нагляд та недопущення порушень вимог лісового законодавства, діяльність органів влади та державного контролю у правових рамках.

Тетяна Сафонова