На Херсонщині жителів не влаштовує нова назва їхнього села

На Херсонщині жителів не влаштовує нова назва їхнього села

Образливою для місцевого населення називають нову назву села Червоний Перекоп Каховського району самі його жителі. В рамках декомунізації Верховна Рада України перейменувала його на Зелений Під. Тепер у громаді вимагають перейменувати село ще раз.

— До мене звернулися депутати Червоноперекопської сільради з проханням клопотати перед Херсонською обласною радою про перейменування Зеленого Поду в Перекоп, — зазначив депутат Каховської райради від Юрій Міхалевич. — Таке рішення прийняли на громадських слуханнях у селі і на сесії сільради.

За словами голови сільради Галини Лобунько, рішення про перейменування села було прийнято в травні п. р. «Люди не прийняли нової назви, оскільки вона образлива для них, — прокоментувала вона «Новому дню». — Раніше громада виступала з пропозицією взагалі не пере­йменовувати Червоний Перекоп, однак їх не послухали. Нещодавно ми виходили на Київ, і там нам сказали, що ми можемо пройти процедуру зворотного перейменування. Люди хочуть, щоб село перейменували назад у Перекоп, тому що цілі поко­ління звикли до цієї назви. Причому на поверненні слова Червоний у старій назві ми не наполягаємо».

Натомість в Українському інституті національної пам'яті стверджують, що для чергового перейменування Зеленого Поду немає жодних підстав.

За словами його директора Володимира В'ятровича, відповідно до ст. 5 ЗаконуУкраїни «Про географічні назви» перейменування географічних об'єктів здійснюється у випадку «повторення назв однорідних геогра­фічних об'єктів у межах однієї адміністративно-територіальної одиниці, необхідності повернення окремим географічним об'єктам їхніх історичних назв, істотної зміни функції або призначення геогра­фічного об'єкта, необхідності приведення назви географічного об'єкта у від­повідність із вимогами декомунізаційного законодавства».

Оскільки сіл Зелений Під у Каховському районі більше немає, а сама ця назва не підпадає під процес декомунізації, повторне перейменування колишнього Червоного Перекопа неможливе — наголошують в інституті національної пам'яті.

Не зможуть жителі Зеленого Поду скористатися і нормою в Законі «Про географічні назви», де зазначено, що «перейменування географічних об'єктів здійснюється з урахуванням думки більшості населення, яке проживає на території, де розташовані ці об'єкти, відповідно до закону про референдуми», оскільки сьогодні проведення будь-яких місцевих референдумів в Україні неможливе через відсутність спе­ціального закону.

Такої ситуації в Зеленому Поді не виникло б, якби місцева громада вчасно за­пропонувала свою назву села. Натомість до 21 листопада 2015 року вона цього не зробила, наполягаючи на збереженні старої назви, що суперечило Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Село Червоний Перекоп засноване в 1929 році. Воно було назване на честь наступальної операції Південного фронту більшовицької армії в листопаді 1920 року проти армії Врангеля з метою прориву на територію Криму. З цієї операції на Перекопі, фактично, бере свій початок тривала окупація південної частини України комуністичними угрупованнями.

Олег БАТУРІН
"Новий День"