Скадовська майстриня, яка "заквітчує" життя

Скадовськ, творчість, Корсунська
Ольга Корсунська – знана скадовська художниця та народна майстриня. Усе своє життя жінка присвячує творчості, спочатку працюючи художницею розпису по кераміці, а згодом і по дереву.

В інтерв'ю для сайту Скадовськ.City Ольга Корсунська розповіла про щасливий випадок із життя, який вирішив її долю, любов до своєї справи, а також про те, хто з відомих українців має її роботи.

Майбутня майстриня народилася в Скадовську в родині працівників типографії: "Дитинство в мене було найщасливіше! Дітлахами бігали до моря, а там була камка по 6-7 метрів від берега, і ми у черевиках лазили там навесні. А потім нас за це сварили, – пригадує жінка. – Батьки питали: "Що, знову на море ходила?". А я відповідала, що ні. А вони: "Подивися у тебе сіль на черевиках проступила". І ця сіль мене весь час здавала". (Сміється)

Тоді ж, із дитячих років, дівчина почала малювати: старанно виводила орнаменти, які народжувала її власна фантазія. У художню школу не ходила, відточувала вміння на уроках образотворчого мистецтва.

Влітку в родині Алєщенко (дівоче прізвище Ольги Корсунської - Авт.), зазвичай, гостювали відпочиваючі. І от одного разу приїхав чоловік із Коростеня, який працював головним художником на місцевому керамічному заводі. Побачивши малюнки дівчини, спитав чи не хотіла би вона вивчитися на художника з розпису порцеляни. Чоловік обіцяв працевлаштування на завод, у разі якщо би вона обрала запропоновану професію.

"Усе так складалося, ніби хтось по життю вів.... Незабаром тато поїхав на курси підвищення кваліфікації у Львів і там познайомився із директоркою типографії з Миргороду – якраз з того міста, де був керамічний технікум. Поцікавився, чи не знає вона когось із викладачів закладу. І виявилося, що такі знайомі були", – говорить жінка.

Із викладачем вдалося сконтактуватися. Дівчина відправляла йому поштою роботи, а той критично оглядав їх, писав зауваження та надсилав назад у Скадовськ. Це допомогло їй покращити художні вміння та згодом вступити до омріяного закладу. До слова, конкурс у нього був чималеньким – 6 чоловік на 1 місце.

Після закінчення Миргородського керамічного технікуму Ольга Корсунська влаштувалася художником із розпису порцеляни на Світловодський керамічний завод. Мала неабияку любов, жагу та хист до роботи та розробила близько 60 авторських зразків, за якими працював завод. Кожен із них був затверджений на художній раді. Наприклад, це сервізи "Бузинка" та "Барвінок", які досі зберігаються в майстрині.

У спокійний плин життя раптом втрутилася робота чоловіка, яка вимагала частих переїздів. Керамічних заводів в Україні було обмаль, тому Ольга Олександрівна була змушена шукати роботу та заняття, на яких би могла реалізувати свої вміння.

"Коли звільнялася з керамічного заводу я не знала чим буду займатися, як я буду без цього, як буду без розпису існувати. Потім, дякувати Богу, зрозуміла, що можна розписувати дерево", – пригадує жінка. Із розпису дерева відкрився новий етап у її творчості, який триває і донині.

Цікаво, що в 90-х роках жінка працювала керівником класу образотворчого мистецтва в Скадовському будинку культури. Певний час її уроки відвідував відомий скадовський фотограф та художник Олександр Довгій.

Розпис майстрині зазвичай флористичний, багатоколірний та багатий на складні елементи. На перший погляд, він схожий до петриківського. Але це хибна думка. Її підтвердили самі майстри петриківки, яким Ольга Олександрівна показувала свої роботи.

Сама мисткиня назву своєму стилю не придумала, однак зізнається, що всі малюнки народжуються в уяві, бо їй "складно підглядати в когось". Розмальовує роботи гуашшю, а потім покриває лаком.

На дерев'яних виробах, які розписує скадовчанка життя завжди квітує. Не залежно від того яка погода чи пора року за вікном. Серед них дерев'яні набори для десерту, вази для фруктів та квітів, бочки для меду та квасу, писанки, куманці, ложки тощо.

У 2005 році Ольга Корсунська представила персональну виставку робіт у Херсонському краєзнавчому музеї. Тоді вперше й продала свої роботи – покупцями були скадовський фотограф Олексій Бєлоус зі своєю дружиною Ольгою. Після цього майстриню помітили та почали запрошувати на виставки по всій Україні.

Роботи скадовчанки неодноразово вручали іноземним делегаціям як подарунок від Херсонської області. Окрім того витвори мистецтва зберігаються в колекціях відомих українців – дружини другого президента України Людмили Кучми, третього президента України Віктора Ющенка, екс-губернаторів Херсонської області Бориса Сіленкова та Андрія Путілова, колишнього міністра культури України В'ячеслава Кириленка та багатьох-багатьох інших відомих українців.

Але й це ще не все. "Заквітчаний" посуд також є у Фінляндії, Туреччині, Японії, Кувейті, США, Франції, Іспанії, Великобританії, Німеччині, Італії, Чехії, Швейцарії тощо.

Практично всі свої роботи жінка фотографує та зберігає в окремому альбомі. Про кожну може розповісти цікаву історію. "За свої роботи знаєш як за дітей: знаєш де вони і що вони", – зізнається Ольга Корсунська. Нині роботи експонуються в Скадовському музеї.

"Мені казали: Олю, полиш ти це, навіщо воно тобі потрібно. Говорили: візьми дітей, навчи їх розмальовувати. А я відповідаю: а мені від цього яке задоволення? Я хочу сама отримувати задоволення. Буду займатися. Не можу без цього", – каже майстриня.

Жінка зізнається, що з віком працювати стає все важче й важче. Бо ж розпис - це фактично ювелірне заняття, що потребує хорошого зору. Не дивлячись на це вона продовжує творити та днями порадувала своєю новою роботою.

Олена ВОВК

Фото Ірина Бульгак
© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів