Віталій Булюк про бюджет Херсонщини: Пріоритет - життя людей

Булюк, сесія, бюджет
У минулий вівторок, 22 гpудня, Xepcoнcькa oблacнa paдa бiльшicтю гoлociв уxвaлилa бюджeт oблacтi нa 2021 piк.

Про головний фінансовий документ Херсонщини ми запитали у лідера фракції «НАШ КРАЙ» в облраді Віталія БУЛЮКА:

- Прийняття бюджету Херсонщини на 2021 рік розділило депутатський корпус області на рівнозначні у своєму завзятті половини: одні запекло його відстоювали, інші не з меншою пристрастю знаходили в ньому вади. Тож опісля, сесійну залу задоволеними полишили не всі. Віталію Вікторовичу, ви себе до кого прирахували б?

Бюджет Херсонщини на 2021 рік складає 2 мільярди 278 мільйонів. Більша частина цих коштів, десь до 90% – це захищені статті – зарплати, комунальні послуги і т.д. Головним чином задоволення чи незадоволення стосується статей розходів, передбачених на регіональні програми, які щороку приймає депутатський корпус.

Якраз навколо цих грошей і йшли спори. На зарплату ніхто не замахувався. А ось, наприклад, у виділенні 1 млн 200 тисяч гривень на висвітлення діяльності органів влади в ЗМІ, депутати побачили певні зловживання. Якщо вже виділяти кошти на такі цілі, то треба їх беззаперечно аргументувати. Ми ж виразних аргументів, не почули.

- Хто визначає, на які програми і скільки треба виділити?

Ключове питання. Гроші, які йдуть на програми розвитку визначають органи виконавчої влади - зокрема, Департаменти ОДА. Обласна рада затверджує лише загальні цифри. Тому й маємо спори в бюджетній комісії, які переносяться в сесійну залу.

- Департамент здоров'я ОДА на 2021 рік отримав 210 мільйонів. Це справедливо?

З цієї суми на реалізацію обласних програм планується направити 78 мільйонів гривень. Пройдемося побіжно по сумах. 900 тисяч гривень виділяємо на програму запобігання серцево-судинним захворюванням, чимала сума з них піде на купівлю кардіостимуляторів. Потрібно. Розвиток і підтримка комунальних закладів охорони здоров'я - 67 мільйонів на купівлю різноманітного медобладнання. Яке саме, визначатимуть Департамент охорони здоров’я разом із керівниками лікарень. 2,5 млн гривень ми запланували на підтримку комунальної установи пансіонат «Медик», де проживають понад 100 медпрацівників, в тому числі інтерни, рівень зарплати яких не дозволяє купити житло чи винаймати його. Зараз ми можемо підтримати їх тільки таким чином.

Але в програмі є такі прогалини, з якими фракція "НАШОГО КРАЮ» не погоджується. На боротьбу із COVID-19 спрямовується тільки 10 мільйонів гривень від суми. Цього занадто мало - наступний рік, і такий прогноз для всього світу, на жаль, буде складним щодо пандемії.

Ризикую наразитися на демарш працівників культури, але не зовсім на часі їх профільні заходи, на які з бюджету планують виділяти кошти. Спочатку життя людей, потом все інше.

- Але ж можна переграти кошти облбюджету у разі необхідності?

У цьому році так і було, коли ми купували апарати ШВЛ на 20 мільйонів гривень. Та все ж можна було б обійтися без деяких пропозицій ОДА і одразу розподіляти кошти на боротьбу із коронавірусом. Такою "загадкою" для мене є 800 тисяч гривень на проведення форуму «Таврійські горизонти».

Зацікавлений бізнес має голосувати власними грошима за участь у подібних заходах, тоді і побачимо їх реальну ефективність. Інакше, до ініціаторів виникають запитання, які ми називаємо незручними.

- У сесійній залі ви підняли питання стосовно Херсонського аеропорту...

У попередній каденції ми прийняли рішення про передачу злітно-посадкової смуга, яка потребує капреконструкції, у власність держави. Обласний бюджет таку суму не потягнув би, а держбюджет може виділяти кошти лише на власність, яка належить державі. Тому довелося піти на такий крок. Загалом очікуємо кілька траншів на виконання обсягу робіт - це близько 600 млн.грн. Але їх виділення неможливе без прийнятої в регіоні програми, на чому я і наполягав. Питання було принципове.

Відзначу, що облбюджет також буде фінансувати програму розвитку аеропорту в наступному році. Там потрібна загорожа, а спочатку виготовлення проєкту, також завершення робіт на світлосигнальній смузі. Зрозуміло, що знову через коронавірус це комунальне підприємство не зможе бути на самозабезпеченні. У 2021 рік очікуємо на обмеження польотів, тому ми прийняли рішення підтримати аеропорт фінансово – це близько 3 мільйонів гривень.

Стосовно аргументів на його користь, додам, що робота цієї комунальної установи в попередні 5 років значно облегшила діяльність нашого бізнесу, дала можливість швидких контактів і перельотів жителів області в будь-яку точку через 2 хаби – Стамбул і Київ.

- Як ви оцінюєте роботу ОДА і обласної ради на спільну справу? Що треба для їх більш конструктивної роботи?

На мою думку, депутатська більшість в Херсонській обласній раді з гострих питань, у тому числі і бюджетних, поки не голосує розумом. У більшість увійшла фракція "Слуг народу", представники якої займають ключові посади в ОДА.

Зрозуміло, для них краще, коли депутати ставлять менше питань і голосують за той бюджет, який вони склали. Тому вони і їх партнери по коаліції не поспішають прислухатися до розумних правок і зауважень.

- Тепер таку ситуацію на сесіях матимемо щоразу?

Подібне в обласній раді я спостерігаю не вперше. Зараз це можна пояснити нещодавнім завершенням виборів, нагальною бюджетною сесією та списати депутатську незрілість на те, що 80% депутатів обласної ради отримали мандат уперше, і елементарно, не розуміються як формується облбюджет та на інших юридичних і регламентних особливостях. Ті ж, хто пройшов депутатську школу не одного рівня й були тими, хто піддавав сумніву чи не кожен пункт бюджету і вносив пропозиції.

Але досвід, то справа наживна. Наступний бюджет, думаю, прийматиметься ще прискіпливіше та буде більш збалансованим, бо розумітимуться в цьому питанні вже більше депутатів.

- На яких питаннях фракція "НАШОГО КРАЮ", зосереджуватиме свою увагу найперше?

Наша фракція складається із 7 депутатів, які мають значний досвід роботи на керівних посадах. Серед представників нашої партії - аграрії, медики і освітяни, - тому це і є пріоритети нашої роботи.

Партія "НАШ КРАЙ" була ініціатором і вже створила в Херсонській обласній раді, до речі, як і в минулому скликанні, аграрну групу, в яку увійшли 25 депутатів. Керівником її обрано знову нашого однопартійця Сергія Рибалко. Тому ми маємо додаткове представництво в Президії обласної ради.

Стосовно медичної галузі, у нашій фракції Ірина Сокур - керівник Херсонського облонкодиспансеру та Світлана Межерицька - керівник управління охорони здоров'я м. Херсон. 60% населення області їдуть лікуватися саме до обласного центру, тому розвиток комунальних закладів охорони, ми також ставимо собі за завдання й будемо відстоювати розвиток комунальних установ міста і тих, які входять у компетенцію облради.

А щодо освіти, то рівень знань, який мали б отримувати наші діти, не відповідає заявленим реформам. Тому будемо на це впливати.

- Бюджетна сесія показала, що "НАШ КРАЙ" не збираєтеся замовчувати гострі питання. Окремі члени фракції активно демонстрували свою позицію на бюджетній сесії...

Усі члени нашої фракції були активні в прийнятті бюджету, а до того - в роботі депутатських комісій. Всі наші депутати вміють відстоювати й аргументувати свою думку, що допомагає нам разом швидко приймати зважені рішення.

Запитувала Оксана КОРІННА

Фото ХОР
© 2023 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архівТеатр Куліша, Херсон