Херсон в кінці рейтингу "Forbes": як змінити ситуацію

Сальдо, вибори, мер
Журнал «Forbes Україна» опублікував рейтинг українських міст, які найсприятливіші для ведення бізнесу. Із списку з 38 українських міст в п’ятірку ввійшли Івано-Франківськ, Вінниця, Львів, Київ, Тернопіль. Херсон майже в кінці списку - на 24 місці.

Позиція не з найкращих, при тому що з десяток років тому, за даними цього ж таки видання, наше місто входило в десятку кращих по Україні. Як було, як є та як буде, запитуємо у кандидата на посаду міського голови Херсона Володимира САЛЬДО.

До речі, про факти, саме за даними цього часопису, коли Сальдо працював мером, Херсон був на багато найсприятливішим містом для ведення бізнесу…

- Володимире Васильовичу, жителям Херсона точно набридла занедбаність і теліпання в кінці прогресу. Зрозуміло, що без розвитку бізнесу місто з колін не підніметься. Чи є шанс змінити картину?

Шанси є завжди. Почну з того, що окрім даних « Forbes Україна» мені нещодавно на очі потрапило детальне дослідження про конкурентну спроможність міст, що проводилась в рамках Програми «Конкурентоспроможна економіка України 2019/2020». Досліджувалась економіка 24 міст України. Херсон, на жаль, весь час замикає сходинку – 24. Це про реальність.

Про шанси – вони наразі дуже великі. І почнуться, як би це не парадоксально звучало, тільки зі зміни влади, і, звичайно, вдалого вибору. Пояснюю – і про це, до речі, йдеться в дослідженнях економістів. В умовах децентралізації роль місцевої влади в економічному розвитку зростає в рази.

У зв’язку з цим змінити ситуацію можна, якщо до влади прийде лідер. І як результат особливої ваги набуває фактор стимулювання місцевої влади у створенні сприятливих умов для розвитку бізнесу, усунення регуляторних бар’єрів та корупції. Це підвищить успішність бізнесу саме на місцевому рівні.

- Навіть пересічному мешканцю відомо, що аналіз даних державної статистики та адміністративних даних щодо економічного розвитку міст та діяльності міської влади у сфері економічного розвитку та регуляторної політики дозволяють отримати економічний «портрет» міста, а результати опитування – дізнатися думку бізнесу про стан справ. То в чому ж складність в реальності сформувати «успішний портрет» Херсона?

Повернемося до «Індексу конкурентоспроможності міст 2019/2020» (ІКМ 2019/2020). Зокрема, найнижче значення цього індексу зафіксовано в Херсоні. Наше місто продемонструвало найнижчі результати в рамках трьох компонентів: «Прозорість та відкритість даних», «Податки та збори», «Неформальні платежі та корупція».

Ситуація у Херсоні з елементарним виданням довідок прописки-виписки доводить жителів міста, що зветься «до сказу». Їм приходиться вистоювати в багатогодинній черзі на вулиці біля будівлі виконкому. Там знаходиться міський Центр адміністративних послуг. А можновладці, йдучи мимо до своїх кабінетів, вже багато років не звертають на це увагу.

Цю ситуацію потрібно терміново змінити. Треба розмістити такий центр у зручному приміщенні для відвідувачів та працівників. Зробити прозорою роботу фахівців, розмістивши їх в загальному залі. Для того, щоб наблизити адміністративні послуги до людей, необхідно створити філіали такого Центру у районах міста. Такі приміщення у міської влади є. Треба тільки проявити волю і організувати роботу, зручну для людей.

- Які інші «біди», що заважають бізнесу, необхідно ліквідувати?

Спростити оформлення і отримання документів на землю. Це не тільки значно поповнить бюджет Херсона. Це дасть підприємцям спокійно розвиватись і планувати свою роботу, а не залежати від настрою окремих депутатів, які вирішують продовжувати давати дозвіл чи ні на продовження оренди землі під магазином через кожні три-чотири роки. В тому числі, це і зупинить корупцію, коли чиновники спеціально не укладають договори з підприємцями, аби кошти йшли в їх карман, а не у гаманець міста.

Окрім того, якщо зайти на офіційний сайт міської ради, там не побачиш прозорих даних щодо місцевого бюджету, місцевих регуляторних актів та публічних закупівель. Дослідження економістів звертає увагу на занадто високий рівень корупції на міському рівні у Херсоні. Тому треба застосувати систему антикорупційних заходів з жорсткою відповідальністю чиновників.

До того ж, треба підвищити безпеку для бізнесу. Наразі підприємці нашого міста на заходи безпеки свого бізнесу витрачають 3,9% річного доходу. Це один з найбільших показників в Україні.

Щоб змінити ситуацію, треба забезпечити реальну співпрацю органів місцевого самоврядування з правоохоронними органами.

- На початку розмови ви говорили про «лідерство міської влади». Що вкладаєте в розуміння цього?

Ми всі різні: у кожного є свої проблеми і надбання. Але є одне, те, що всіх нас об’єднує. Це наше рідне місто. І всі ми хочемо, щоб Херсон був успішним. А успішне місто – це те, де є економічний розвиток, де підприємці мають можливість реалізовувати свої плани стабільно і спокійно.

Місто, де городяни мають можливість знайти собі роботу по душі з достойною зарплатою, де міський голова та депутати дбають, перш за все, для людей і працюють на підвищення можливостей і авторитету міста. Також, де діють зрозумілі соціальні програми для людей похилого віку і дітей. В Херсоні потрібно створити умови для гармонійного життя всіх його мешканців.

- Які ресурси для розвитку міста в Херсоні практично не використовуються зараз?

Ми будемо розвиватися набагато швидше, якщо будемо крокувати в одну ногу з часом. Подивіться на практику Львова, Івано-Франківська, Хмельницького. В цих містах вміло використовують «людські ресурси», «Фінансові та інфраструктурні ресурси», «Інфраструктуру підтримки бізнесу». Це практика успішних європейських міст, яка передбачає створення центрів підтримки підприємництва.

У нас це питання можна широко використовувати у сфері розвитку туризму, у розширенні будівництва, покращенню стану доріг, створення індустріальних парків. Ці заходи дадуть можливість збільшити ділову та економічну активність, створити нові робочі місця. До того ж, міська влада має ініціювати співпрацю між науковцями та підприємцями, що дасть можливість застосовувати на практиці найновіші досягнення.

В результаті вигідної співпраці городяни отримають збільшення якості послуг, бізнес – комерційну вигоду, а науковці і підтримку в дослідженнях, і ще й зможуть монетизувати свою інтелектуальну власність. Це поле робіт безмежне. Обере Херсон лідера, який знає і вміє ефективно організовувати співпрацю у всіх напрямках міського господарства, то і матиме реалізацію всіх цих ресурсів.

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон