«Засекречені» захисні споруди

Нещодавно відбулося засідання колегії Херсонської облдержадміністрації, на якому обговорювався стан захисних споруд на території Херсонщини.

Як з'ясувалося, за останні 4 роки було перевірено188 із 642 захисних споруд в області, з яких лише 21 повністю готова до експлуатації. Такий низький показник аж ніяк не може задовольнити, враховуючи ситуацію, що склалася в нашій країні. Тож голова ХОДА Андрій Путілов визнав роботу щодо приведення до належного стану захисних споруд незадовільною і зобов'язав керів­ництво Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій надати повну інформацію про приміщення, які потребують інвентаризації та ремонту.

Здавалося, що справа зрушила з мертвої точки. Але тут виникає риторичне запитання: скільки потрібно часу для того, аби упорядкувати решту споруд? Редакція газети «Новий день» вирішила поцікавитися, чи знають жителі Херсона, де у місті можна знайти укриття на випадок надзвичайної ситуації.

Вирішили почати з центру міста, з місць масового скупчення людей. Як показали результати опитування, багато херсонців і гадки не мають, де знаходяться бомбо­сховища.

У парку Ленінського комсомолу перехожі відповідали по-різному: хтось говорив, що десь тут є сховище, але у якому воно стані, невідомо; дехто чи то пожартував, чи сказав серйозно, що ховатися у випадку НС треба на кладовищі.

Лише одна людина із опитаних поблизу Центрального ринку знала, що сховище є на бульварі Мирному, і навіть вказала, де. Однак ні на дверях споруди, ні поблизу ми не знайшли жодних розпізнавальних знаків, які б повідомляли про розташоване сховище. У торговельному павільйоні ринку деякі продавці та покупці відповідали, що не знають, де можна укритися у випадку небезпеки. Комусь взагалі тема укриття у сховищах поки що не здається актуальною.

Один чоловік у ЦУМі відповів: «Та ми ж у підвалі!». Хтось стверджував, що у випадку військових дій слід бігти до військкомату, брати зброю та захищатися, а не ховатися в укриттях. А от покупець одного із супермаркетів сказав, що шукав би укриття у підвалі школи, що розташована неподалік. Однак директор цієї школи розповів, що будівля не має власного підвалу: за­клад закріплений за іншими найближчими захисними спорудами.

Подібна ситуація і в одному з дитячих садочків. У випадку НС персонал з дітьми ховався б у підвалі однієї зі шкіл, оскільки свого підвального приміщення не має.

Траплялися серед опитаних люди, які нібито знали, що у їхніх багатоповерхівках є укриття, але не бачили жодних покажчиків у самому будинку або не знали, у якому стані це укриття.

Деякі громадяни запевнили нас, що вони — немісцеві, тож знати, де і що знаходиться в Херсоні, вони не зобов'язані. Інші розповіли, що колись нібито бачили якесь бомбосховище, але навіть точно не можуть сказати, у якому воно зараз стані.

Результати опитування, погодьтеся, шокують! Виходить, люди просто погано поінформовані? Ми звернулися до управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради з проханням пояснити нам, яким чином херсонці можуть дізнатися про наявність у місцях масового скупчення людей захисних споруд. Заступник начальника управління Олег Головатий переконав, що інформування громадськості відбувається належним чином, і в разі НС за допомогою засобів масової інформації населенню будуть надані відповідні вказівки, як слід діяти в цьому випадку. Перелік же діючих захисних споруд можна отримати, звернувшись безпосередньо до управління міської ради чи районних виконавчих комітетів.

Утриманням ЗС у багатоквартирних будинках, на думку Олега Головатого, повинні займатися житлово-експлуатаційні контори, як і повідомляти мешканцям цих будинків про їх стан. У випадку, якщо ЗС стає приватною власністю, то відповідати за неї повинен цей власник, а не держава. Саме управління, за словами Олега Головатого, уже подавало до місцевих засобів масової інформації списки із переліком ЗС у місті.

У Херсоні налагоджена система оповіщення: у випадку НС у всьому місті повинен звучати сигнал про небезпеку, а населенню слід увімкнути радіо та телевізори і слухати інструкції.

Складається враження, що необі­з­на­ність жителів міста щодо стану захисних споруд пояснюється тим, що більшість з них просто не знає про те, де реально можна сховатися на випадок НС. Проходячи центром Херсона, ми не помітили жодного напису «Бомбосховище» чи щось подібне.

Єдине, що радує: на території більшості навчальних закладів, заводів та фабрик, підприємств є підвали чи інші захисні споруди, які дозволять укритися в них на короткий час у разі НС. Зокрема, в Херсонському державному університеті сховище розраховано на 3000 осіб. Однак, деякі школи не мають навіть більш-менш обладнаного підвалу. А ось на ринках, у супермаркетах, парках, на центральних вулицях тощо люди справді не мають можливості знайти певне укриття.

Володимир КОВГАН,
Євгеній ПАСЕКА

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів