Курс національної валюти впаде ще на 10 – 12 гривень!?

У Програмі діяльності Уряду, яку так голосно і пафосно презентували у парламенті минулого четверга, з кожним днем відкриваються все нові й нові «підводні камені».

І один з головних виплив з проекту державного бюджету, у швидкому порядку внесеного Кабміном до Верховної Ради і в такому ж швидкому порядку – відкликаному тим самим Кабміном. «Таємниця» швидкості стала зрозумілою сьогодні, коли ЗМІ повідомили гучну новину: проект головного фінансового документа, що пропонується Урядом, передбачає зростання курсу долара до 22 гривень при «заморожуванні» зарплат і пенсій.

Своє бачення ситуації навколо дій «реформаторського» Уряду А.Яценюка висловив народний депутат України VII скликання, кандидат економічних наук Володимир САЛЬДО.

З огляду на події, що відбуваються, Володимир Васильович прогнозує здешевлення національної валюти. Але при цьому наголошує, що парламент не має погоджувати Кабмінові подібні пропозиції, адже падіння курсу національної валюти неминуче тягне за собою падіння рівня життя кожного з українців. І найбільше це торкнеться пенсіонерів, бюджетників, соціально незахищених громадян.

«Парламентська більшість не повинна підтримувати «авантюри» Яценюка. При розгляді проекту держбюджету в Комітетах депутати мають вимагати від членів Уряду пояснень та економічних обґрунтувань щодо причин падіння національної валюти. І лише після опрацювання у Комітетах та внесення відповідних змін – виносити бюджет на розгляд у зал пленарних засідань», - наголошує В.Сальдо.

Така позиція політика зрозуміла, адже, за ініціативою Кабміну, у порівняні із сьогоднішнім днем гривня упродовж наступного року втратить ще, щонайменше, 50 – 70% своєї вартості (а за найгіршими прогнозами до 90%).

«Протягом 2014 року гривня втратила 80% своєї вартості, – продовжує В.Сальдо. – І подальше її «падіння» - це не балачки, це прогнозні розрахунки фахівців, з якими зголосилися в Кабінеті Міністрів України. Можливо, що падіння слід чекати до рівня 25 – 27 грн/$. При цьому кабмінівці вважають, що реальний курс гривні у наступному році може скласти до 22 грн/$.

Якщо такими є планові прогнози Кабміну, враховуючи політичну складову, можу припустити, що економіка і рівень життя людей стане ще гіршим, ніж зараз про це наважується казати урядовці. Крім того, наступного року, у зв'язку із продовженням прямих державних запозичень, Україна змушена буде гасити кредитні відсотки і частково повертати борги; продовжувати закуповувати не тільки газ, нафту, але й вугілля та електроенергію, а отже її витрати у цьому напрямку будуть тільки збільшуватися, а золотовалютні резерви – меншати.

При проведенні політики подальшого запозичення з іноземних джерел, скороченні виробництва всередині держави, зменшення торгівлі на зовнішніх ринках (у зв'язку із відмовами торгувати на теренах країн СНД), збільшенням витрат на утримання армії, «заморожуванням» соціальних виплат, пенсій, заробітних плат – ситуація в країні не може бути стабільною. Вона, на жаль, ставатиме ще більш складною. Такими будуть наслідки «реформаторської» політики і минулого, і сьогоднішнього Уряду під керівництвом А.Яценюка», - вважає В.Сальдо.

Минулого тижня, у п'ятницю, до Верховної Ради України було подано проект державного бюджету на 2015 рік, але вже у суботу його відкликали. Це вказує на неминучість суттєвих змін у головному фінансовому документі країни.

Наступного тижня, коли Верховна Рада повернеться до пленарних засідань, депутати планують розглянути держбюджет у контексті змін до податкового законодавства, реформування ЄСВ та децентралізації.

Володимир Сальдо вважає, що прийняття цих законопроектів буде вкрай складною справою. Навіть, не зважаючи, що у парламенті існує Коаліція, створена, аби беззаперечно та без зайвих запитань і обговорень підтримувати всі ініціативи Порошенка та Яценюка. «Аналіз подій перших тижнів роботи новообраної Верховної Ради, дає підстави сумніватися, що запропоновані законопроекти будуть проходити «легко». Тим більше, багато питань буде до бюджету-2015", - наголошує експерт.

Що ж стосується бюджету, то наступний рік буде не кращим за теперішній.

Володимир Сальдо прогнозує, що вперше в історії незалежної України з'явиться новий термін «супердефіцитний бюджет». «Якщо його дохідна частина планується на рівні – 432,3 мільярда, то витратна запланована у 485,3 мільярди гривень. Тобто, тільки плановий дефіцит складає – 53 мільярди. Аналізуючи ситуацію останніх років, думаю, що насправді дефіцит буде ще більшим – щонайменше на 20 – 25%», - каже він.

Крім того, В.Сальдо наголошує: «Немає жодного фактору, який би підтверджував, що Уряду вдасться стабілізувати гривню, економіку і налагодити зростання виробництва у якій завгодно галузі».

Довідково:
Уряд планує встановити у 2015 році новий рівень ПРОЖИТКОВОГО МІНІМУМУ. На початку року він повинен становити – 1 214 грн, а з 1 грудня його планують підняти на 26 грн.

У поточному році прожитковий мінімум є таким:
Діти віком до 6 років – 1032 грн. Діти віком від 6 до 18 років – 1286 грн. Працездатні особи – 1218 грн. Особи, які втратили працездатність – 949 грн.
Загальний показник – 1176 грн.

Що стосується МІНІМАЛЬНОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ, то якщо на початку року вона складе 1 257 гривень, наприкінці Уряд планує її збільшити аж на 27 грн і довести до 1 284 гривень.

У поточному році розмір мінімальної заробітної плати був встановлений на відмітці 1 218 грн. і не змінювався у продовж всього року.

Зміниться і ПОГОДИННА СТАВКА оплати. З 1 січня, наступного року, працівник повинен отримувати не менше як 7 грн 53 коп за годину роботи, а з 1 грудня, ціна робочої години збільшиться до 7,69 гривень, тобто зростання складе всього 16 коп.

Зараз мінімальна ставка складає 7 грн 30 коп, розмір якої було встановлено з 1 грудня 2013 року. Її розмір не переглядався упродовж всього поточного року.

Що стосується МІНІМАЛЬНОЇ ПЕНСІЇ, то вона, як відомо, рівно як й інші соціальні виплати, у наступному році збільшенню не підлягає.

Мінімальний розмір пенсії у 2014 році становить 949 грн. (у травні вона була проіндексована на 3% «урядової» інфляції, і склала 977, 47 грн.). При цьому планувалося, відповідно до Закону «Про Державний бюджет на 2014 рік», прийнятого попередньою Радою, рівень пенсії протягом 2014 року повинен був підвищуватися на 8% і скласти 971 грн.

Натомість, відповідно до Закону, прийнятого у березні цього року за ініціативи Прем'єра Яценюка, підвищення, які повинні були б відбутися з липня тa жовтня, відмінені.

Нажаль не тішать на наступний рік і прогнозні ПОКАЖЧИКИ ІНФЛЯЦІЇ. Уряд розраховує, що вона не повинна перевищити 3 – 6% (приблизно ті ж показники що й цього року). Але аналіз показує, що причин до такого оптимізму просто не існує...

Василь КУРУКІН

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів