Горілка стане дешевшою

Як і прогнозували фахівці, нескінченне підняття ціни на алкоголь призвело до того, що його стали купувати менше. Натомість, зросло самогоноваріння. А от бюджет грошей отримує все менше й менше.

Саме про це, не сказавши прямо, заявив Прем'єр Яценюк, відкриваючи засідання Кабінету Міністрів, у середу, 19 листопада.

Звичайно, що визнавати свої помилки публічно нікому неприємно, а тому знайшли іншу форму, як про це сказати: «Ми підтримуємо пропозицію Міністерства фінансів по зниженню вартості акцизної марки на алкогольні напої, оскільки вартість акцизної марки була надумано збільшена для того, щоб платити роялті й для того, щоб не контролювати переміщення підакцизних товарів, а дати можливість комусь заробити», - сказав Прем'єр.

Крім того, пан Яценюк спробував зробити хорошу міну при поганій грі, і перекласти відповідальність на третіх осіб, заявивши, що різні бізнес-асоціації представляли Уряду різні бачення цієї проблеми, але Уряд наполягає на зниженні податкового навантаження на громадян.

От така турбота. Чого б це? Все просто – бюджет недоотримує гроші... А то б звідки така турбота: «У нас бачення одне – нічого витягати гроші з кишень громадян і переводити їх в офшорні зони». Це так Прем'єр про виробників. А ось відвертість: «... Дорогі друзі, податки платимо! Уряд свою роботу робить, ви також робіть свою». Яку й як робить свою роботу Уряд, народ України відчуває через те, чого й скільки він вже не може купити...

Ситуацію коментує кандидат економічних наук, народний депутат України VII скликання Володимир САЛЬДО: «Для початку нагадаю, що не так давно було заявлено, що Державна фіскальна служба не планує ініціювати підвищення акцизів у 2015 році. Невже! А як же бути з пропозицією Уряду, яка викладена у законопроекті № 4335а, поданому до Верховної Ради? Йшлося про те, що з 1 січня 2015 року споживачі будуть змушено платити додатково 2% акцизу при роздрібній покупці всіх підакцизних товарів – алкогольних і тютюнових виробів, пива та нафтопродуктів.

Чим виправдовували таке рішення? Тоді керівник Державної фіскальної служби України Ігор Білоус розповідав, що спочатку думали ввести двовідсотковий податок на продаж взагалі всіх товарів, мовляв, такий податок є у США. Хоча це не зовсім так. Такий податок у США насправді є, але він діє не на території всієї країни, а тільки в окремих штатах».

Трохи подумавши і, мабуть, збагнувши, що платники податків цього не витримають, вирішили обмежитися лише підакцизними товарами. Цей податок, до речі, буде йти до місцевих бюджетів.

Чи буде це вигідно місцевим бюджетам?

Володимир Сальдо: «Безумовно, будь-яке збільшення надходжень, місцевому бюджету вигідно. Але є й інший бік «медалі». Добре тоді, коли це насправді нове джерело. А чи є цей напрямок новим? За формою – так, а за суттю? Давайте рахувати. На мою думку, на жаль, збільшення акцизу може призвести до того, що реальні прибутки того ж місцевого бюджету, за іншими статтями, можуть скоротитися. Якщо скажімо, того ж алкоголю чи тютюну будуть продавати менше – слід очікувати закриття торговельних точок, а отже місцевий бюджет буде недотримувати гроші, які надходять за реалізацію дозволів на торгівлю. От і виходить, що, з одного боку, грошей стане начебто більше – суто декларативно. Але, з іншого боку, ми втратимо. І перш ніж приймати таке рішення, треба уважно дивитися на баланс. Чи буде він позитивним?

Не так давно в Уряді говорили, що місцеві бюджети можуть отримати «додатково» від 2 до 4 мільярдів гривень на рік. Але, як бути із від'ємним сальдо по інших статтях? Цього в Уряді не врахували».

Слід також нагадати і про інше питання до цього Уряду, який під керівництвом цього ж самого «європейського» Прем'єра ще у березні поточного року звернувся до Верховної Ради із законопроектом № 4576 «Про запобігання фінансовій катастрофі й створення передумов для економічного росту в Україні», яким пропонував підвищити ставки акцизного податку на алкогольні напої й тютюнові вироби на 25%, а на пиво – на 42,5%. Невже забулося? А ще й року не минуло. Дивно: і тоді про народ турбувалися, і сьогодні. Коли ж більше?

Нагадаємо, у червні 2014 р. Уряд України підвищив мінімальну роздрібну ціну 0,5-літрової пляшки горілки на 32,6%.

Крім того, з 1 вересня 2014 року в Україні підвищилися ставки акцизного податку на сигарети з фільтром і без фільтра.

Навіщо піднімають?

Думка нашого експерта Володимира Сальдо: «А це, як заявляли в Уряді, метод боротьби з «тіньовим» бізнесом. Але, думаю, не так треба це робити. Сьогодні, за різним підрахунками, у «тіні» знаходиться від 20 до 30% всього виробництва, а, отже, й реалізації. Чи є «тінь», у розвинених країнах світу? Так, тіньовий ринок алкоголю і тютюну є й там, але він становить не більше 10%. Чому б нам не почати «боротися» за «найкращі» світові показники у цьому напрямку? Адже, якщо вивести із тіні хоча б 10 – 15% прихованого виробництва та реалізації, то й піднімати акцизи та нарощувати навантаження на людей відпаде потреба».

Так, важно не погодитися.

Може треба владі все ж почати із себе: з'ясувати, хто «кришує» той самий «тіньовий бізнес»? Гучні заяви про люстрацію «прибиральниці тьоті Глаші», яка колись там при комусь працювала, щось результатів не дають.

Експерти вважають: якщо держава із цим боротися не буде, такі дії з «тіні» фальсифікат не виведуть, а от промисловість загублять.

Володимир Сальдо: «Хто постраждає від таких дій у першу чергу? Ті, хто працює чесно, відкрито, «по-білому», хто й так платить всі податки. Натомість, «тіньовики» зароблять, адже вони як не платили податки, так і не будуть платити. А їх кримінальні прибутки зростуть на ті ж самі 2%.

Давайте згадаємо ще одну річ. Не так давно, коли в черговий раз піднімалося питання про ще одне підвищення акцизу, Міністр фінансів України Олександр Шлапак заявив «відкритим текстом»: позитивного сумарного ефекту від цього не буде. Він тоді прямо сказав, що «давити» підакцизні галузі більше неможна, що бюджет, за сумою всіх відрахувань, лише втрачає.

Щоб не бути голослівним, наведу факт: у I півріччі минулого року броварники показали 13,1% падіння виробництва. Підприємства вже тоді стояли на межі закриття. А в міжсезоння (осінь 2013 – весна 2014 року) завантаження виробничих потужностей складало всього 40%. При цьому самі виробники неодноразово підкреслювали зростання кількості фальсифікату і складність конкурувати у такій ситуації. Виробництво тютюнових виробів вже знизилося на 8%, а горілки – майже на 20%. В результаті, ми й маємо ситуацію, коли після підвищення акцизів реальні надходження до бюджету зменшуються».

То, може, вирішення проблеми слід шукати у недолугості цього «талановитого» «проєвропейського» Уряду, а не в тому, що хтось «турбується» про український народ?

Василь КУРУКОВ

© 2023 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архівТеатр Куліша, Херсон