Херсонці, ви повинні знати!

Сьогодні, майже кожний 40-й мешканець Херсонської області хворіє на рак. Хвороба прогресує і ми повинні їй протистояти.

На теперішній час на обліку в Херсонському обласному онкологічному диспансері перебуває 27 тисяч 152 онкологічних хворих. Погодьтеся, що це дуже велика кількість хворих людей, як на нашу область.

Рак став забирати життя людей, не питаючи при цьому їхнього дозволу. Ця хвороба стала гостем майже кожної родини і тільки в поодиноких випадках вона так і залишається гостем, на превеликий жаль, частіше вона стає постійним супутником життя.

Після того, як лікарі ставлять людині діагноз – рак, більшість сприймає його, як вирок. Але, підкреслимо, що це не так, що рак – це не вирок, і з ним можна і потрібно боротись. Ви мабуть знаєте, що рак має чотири стадії, тому, якщо людина прийде до лікарні на початкових стадіях раку, вона швидше отримає шанс перемогти хворобу, аніж людина, яка матиме 3, чи 4 стадію раку.

Але і тут все не так просто. Рак – це така підступна хвороба, яка може довго не давати про себе знати, при цьому вже давно живучи в вашому організмі. Тому, досить часто в медичній практиці зустрічаються випадки, коли рак починає давати про себе натяки вже на останніх стадіях, тоді, коли людина й уявити не могла, що в середині неї живе «тихий вбивця».

В таких випадках лікарі кажуть, треба дуже слідкувати за своїм здоров'ям, вчасно робити медогляди, навіть тоді, коли нічого не турбує. Хоча і тут, нажаль, є що додати. Розповім на власному прикладі. Не так, давно, знайомій мені людині лікарі поставили діагноз – рак, при чому одразу на четвертій стадії. Але, ця людина завжди вчасно робила медогляди і як ніхто інший, слідкувала за своїм здоров'ям. Тобто, за якихось пів року, чи рік ця хвороба встигла перерости до останньої, четвертої стадії, при цьому не даючи про себе знати.

В цій ситуації, вчасні медогляди не допомогли. Але, це таке, це випадок. Адже випадки бувають різні, у кожного свої. У когось з сумним, а у когось зі щасливим кінцем. Випадок, підпорядковується долі, яка приймає рішення, відносно кожного з нас.

Але ми можемо вплинути на свою долю і в таких випадках. Лікарі запевняють, для того, щоб до мінімуму знизити можливість захворіти раком, потрібно вести нормальний, здоровий спосіб життя. Назавжди викреслити з нього цигарки, алкоголь, наркотики, які дуже впливають на появу даної страшної хвороби.

Для того, щоб ви, наші читачі, змогли якомога більше захистите себе та свою родину, журналіст ІА «Херсонці» відвідала першу Таврійську школу онкології для журналістів, яка сьогодні, 5 вересня, провела секцію для журналістів з питань ранньої діагностики і профілактики онкологічних захворювань.

Бесіду з журналістами проводили: заступник директора Департаменту охорони здоров'я – начальник управління з організації медичної допомоги населенню Херсонської обласної державної адміністрації Бондарева Ліна Володимирівна, доктор медичних наук, головний лікар Херсонського обласного центру здоров'я та спортивної медицини Ромаскевич Юрій Олексійович, головний лікар комунального закладу Херсонської обласної ради «Херсонській обласний онкологічний диспансер» Сокур Ірина Володимирівна, заступник головного лікаря КЗ «ХООД» Жердзицький Валентин та головний позаштатний онкогінеколог Департаменту охорони здоров'я Салтишева Валентина.

Спеціалісти Херсонської області розповіли журналістам ті речі про рак, які необхідно знати кожному, і якими ми з вами ділимось.

Спочатку зазначимо, що у 2013 році в Україні виявлено 163 455 нових випадків злоякісних новоутворень. У Херсонській області виявлено 4 412 нових випадків злоякісних новоутворень. В 2013 році в Україні виявлено 20 460 випадків раку шкіри і 3 278 випадків меланоми – 603 і 78 у Херсонській області. У 2013 році в Україні виявлено 16 382 нових випадки раку легень, в тому числі у херсонській області - 460. Найчастіше хворіють чоловіки, співвідношення захворілих чоловіків і жінок складає 4:1. В Україні кожен третій, а в Херсонській області – кожен другий хворий виявляється у занедбаній стадії, в результаті чого майже 70 % хворих помирає протягом року з моменту встановлення діагнозу.

В 2013 році у Херсонській області виявлено 371 випадок раку простати. Завдячуючи впровадженню обстеження чоловічого населення на ПСА (скринінг за допомогою оцінки простат специфічного антигена) понад 60 % хворих виявляються у ранніх стадіях.

У минулому році по Херсонській області виявлено 411 випадків раку молочної залози у жінок. Спеціалісти кажуть, що має шанс захворіти одна жінка з 1 173 жінок Херсонської області у віці старше 18 років. На теперішній час на обліку в Херсонській області перебуває 4 179 жінок, які перенесли рак молочної залози, таким чином одна з 137 жінок мешканок Херсонської області перехворіла на рак молочної залози. Найчастіше хворіють на рак молочної залози міські мешканки порівняно з сільськими – 2,6:1.

Спеціалісти Херсонської області звертаються до всіх мешканців: «Будь ласка – не страждайте вдома, а відразу йдіть до лікаря. Ні в якому разі не сподівайтеся на так звану «народну медицину». В Херсонській області ще не має ні одного випадку, коли онкохворого вилікували «народною медициною». Краще одразу, на перших стадіях раку прийти до лікарні, для того щоб позбавитись від нього. Слідкуйте за своїм здоров'ям, не дайте хворобі забрати його до своїх рук».

Давно відомо, що здоров'я людини на 10-20 % залежить від спадковості, на 10-20% від навколишнього середовища, на 8-12 % - від рівня охорони здоров'я та на 50-70 % - від способу життя.

Пам'ятайте, що здоровий спосіб життя – це дотримання правил санітарії, гігієни житла та екології, дотримання гігієни тіла, раціональне харчування, заняття спортом та фізкультурою, гігієна фізичної та розумової праці, гігієна особистого життя. Це також чіткі знання про шкідливі фактори та звички (куріння, алкоголь, наркотики) та свідоме негативне відношення до них.

Це свідоме та відповідальне відношення до свого здоров'я! Будьте здорові!

Тетяна БОЙКО

© 2023 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архівТеатр Куліша, Херсон