Херсон залишиться без світла і тепла?

Уявіть собі картинку...Сутінки. На дворі завиває вітер... Вулиці темні – неосвітлені.

У вздовж нескінченно темних доріг, стоять закутані у темряву житлові буди, які зовні здаються ніби мертвими, через те, що жодне віконце не світить теплим промінцем, а ті поодинокі свічки, які іноді проблискують у склі, ще більше доповнюють картину покинутого цвинтаря...

У підворіттях завиває вітер...

У здовж пустинних вулиць, під нескінченне скавчання бездомних собак, пробігають поодинокі перехожі, які жахаються навіть власних коротких тіней, які час від часу ложаться на землю, коли крізь чорні хмари пробивається нестійкий промінець заблукавшого десь на чорному небосхилі холодного Місяця...

І гулка луна, змішана у крещендо з вітром, що розгулявся... І нескінченна природна туга...

Ні, панове, це не жахлива картина апокаліпсису із романів Брейдбері, це наша з вами реальна перспектива, яку слід очікувати вже найближчими тижнями у Херсоні. Ні, ми не очікуємо захоплення нас прибульцями з іншої Галактики, все це буде рукотворне, все це станеться за прогнозами гуманоїдів з Кабінету Міністрів України, які нас офіційно попередили: попереду «планово-аварійні» відключення електрики.

Цими днями Міністерство енергетики і вугільної промисловості України офіційно повідомило громадян України, що їм слід бути готовими до того, що вранці та ввечері у будинках, як і у 90-ті роки минулого століття, буде знову темно. Нажаль не тільки.

Тих громадян, які опалюють квартири конвекторами або електричними приладами очікує куди більш гірша ситуація – у їх оселях буде ще й холодно.

Те, про що забули за останні 20 років, доведеться пригадати знову.

І хоча у Міністерстві завірили, що відключення торкнеться виключно побутових споживачів, а підприємства будуть отримувати електрику у повному обсязі та насправді життєва правда у іншому, і вона ще більш драматична. Побутових споживачів це торкнеться у повному обсязі. І крім того, що у них не буде світла, тепла, вони залишаться ще й без води.

І все через те, що у переважній більшість будинків, особливо багатоповерхових холодну та гарячу воду (якщо вона буде взагалі), а так само як і теплоносій підкачують «підвищуючи насоси», які змонтовані на дахах або у підвалах будинків, які теж будуть відключені, адже «побутове» знеструмлення будинку призведе до того, що насоси зупиняться (у нас немає системи окремого підключення по «виділених ступеневих лінях», всі підключення відбуваються по звичайних, «побутових»).

Отже, херсонці готуйтеся, нас чекає: холод і темрява...

Тимчасові відключення електроенергії, як пояснюють у Міністерстві пов'язані із тим, що в Україні існує реальний дефіцит потужностей, які виробляють електрику, і які працюють у «об'єднаній енергосистемі України».

Крім того, у повідомленні Мінелектровугілля, зазначається, що «віяльні» відключення будуть також пов'язані із тим, що запропоновані «графіки обмеження споживання електричної енергії не дають бажаного результату».

Нагадаю, що з 26 серпня 2014 діє розпорядження, яке прийняв Кабінет Міністрів України «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії», у якому зокрема йдеться про те, що: «встановлюється тимчасові обмеження виробництва електричної енергії, зокрема виробникам з альтернативних джерел енергії; забезпечення дотримання встановлених лімітів потужності; встановлення тимчасових обмежень по пропускній здатності міждержавних електричних мереж України, а також визначення умов здійснення й обсягів міждержавного перетікання електричної енергії».

Система «перетікання» діяла у нашій державі до останнього часу. А народилася така система ще у Радянському Союзі, коли частина електричної енергії, яка вироблялася у тій частині де ніч – «перетікала» у ту, де був день. Саме у такий спосіб відбувалася компенсація тієї частини електрики, якої не вистачало на певній території. Саме наявність такої системи давала можливість замість будування кошторисних додаткових потужностей по виробництву, замінювати їх «вільним» залишком невикористаної енергії і покривати дефіцит. Саме по такій схемі працює сьогодні і частина Європи, і всі Сполучені Штати Америки (які «географічно» розкидані по кількох «часових поясах»).

Сьогодні Україна, у процесі розривання стосунків із Росією, починає все більше й більше відчувати нестачу потужностей для виробництва, адже держава ніколи не переймалася питаннями будівництва «зайвих» потужностей. Система була розрахована таким чином, що у денний час, коли на частині території Росії була ніч – електрика «перекачувалася» в Україну, і навпаки.

Є ще один чинник, який впливає на відсутність електрики – виробництво. Україні не вистачає власних виробництв, а ті що є, залишаються без елементів «живлення» - газу та вугілля.

Якщо минулий рік держава закінчила із запасами вугілля, яке придатне для у вироблення електрики, у кілька мільйонів тон, то зараз, вперше за кілька десятиліть, ми почнемо імпортувати енергетичне вугілля, яке буде використовуватися для забезпечення потреб електростанцій.

Через бойові дії, які відбуваються на Сході, де розташована подавляюча більшість діючих шахт, з яких 80% зараз закриті, виявилося, що забезпечити генеруючи станції вугіллям власного видобутку сьогодні практично неможливо.

Атомні електростанції, які побудовані на території України виробляють тільки 47% електроенергії, решту виробляють саме ЕГС, які працюють на газі та вугіллі.

Що ж стосується гідроелектростанцій та так званої «зеленої» енергетики, то на їх долю припадає малозначна частка енергоринку, яка не покриває навіть 10% споживання.

Проблеми із покупкою газу в Росії, зупинки вітчизняних шах у зв'язку із неоголошеною війною Росією – є результатом того, що Херсонщина, як і більша частина України опиняться у темряві та холоді.

Аварійний графік відключень, який пропонується Міністерством торкнеться двох часових відрізків доби, у так звані годині «пік»: вранці з 9 до 11 та ввечері з 20 до 22 години.

При цьому у Міністерстві зазначають, що відключення, які поки стосуватимуться тільки побутових споживачів із часом можуть торкнутися і промислових об'єктів.

Міністерство енергетики й вугільної промисловості зазначає, що вже сьогодні розроблено і затверджено ліміт споживання для кожної області конкретно, і якщо вона його перевищить, то буде обмежена у постачанні, і до неї будуть застосовані графіки «аварійних відключень».

Сьогодні енергетики звертаються до громадян із проханням використовувати електроприлади, особливо у періоди пікового навантаження, із максимально можливим мінімумом.

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів