Херсонський школяр «подорожчав»

Ось воно – 1 вересня, такий радісний і сумний день водночас... Діти йдуть до школи...

Хтось «Перший раз – у перший клас», і для цієї малечі все нове і яскраве, все життєрадісне і таке захоплююче. Все вперше! Все нове: друзі, ситуація, обов'язки, підручники, портфель, одяг...

Для тих, хто почує «перший» дзвоник в останнє, для – випускників, настає найскладніший рік – час прийняття першого самостійного рішення: ким стати, куди піти вчитися? А цей навчальний рік, стає роком прощання із шкільним життям, з таким звичним життєвим ритмом: школа – дім – школа... а ще цей рік – рік вищого напруження: підготовка до ЗНО, випускні іспити, вступ у виш... У школярів все попереду, а от для їхніх батьків «іспити» розпочалися ще тижні два тому – їм треба було «правильно» відповісти на одне питання: «Як підготувати дитину до школи, і не «підірвати» остаточно домашній бюджет?».

На те, що діти йдуть до школи традиційно відреагували й продавці шкільного краму та одягу – ціни не заставили себе довго чекати, вже з середні липня вони невпинно піднімалися, а цими днями досягли апогею.

Давайте поглянемо разом, а скільки сьогодні коштує «піти до школи» у місті Херсоні.

Навіть на перший погляд видно, що ціни, у порівнянні із минулими роками, «виросли», а детальний аналіз просто «вбиває»: по окремих позиціях ціни збільшилися на 50 – 100%, і це при тому, що офіційно заробітна плата зросла всього на 3 – 7%. Цьогоріч «1 вересня» суттєво «вдарило» по батьківським гаманцях.

Не можна сказати, що ціни не «росли» минулі роки, але ж не так стрімко! Цей рік б'є всі рекорди! Якщо минулого року «перший день у школі» коштував батькам від 1252,00 до 5328,00 гривень, то цього року... рахуємо разом...

Насамперед слід констатувати, що деяким батькам, для того, аби хоч якось та все ж зібрати дитину у школу, довелося пригадати, що таке «шкільні базари» їхнього дитинства, коли певні речі купували на «вторинному» ринку.

Ситуація з «підготовкою» до школи особисто у мене викликала кілька запитань до міського голови Херсона Володимира Миколаєнко, який так старанно «бореться» за права громадян на полях «люстрацій» та «сепарацій»:

«Володимире Васильовичу, а чому б Вам не було проявити справжню турботу про громадян, і не організувати у мікрорайонах міста (або в якомусь одному місці) майданчик (без стягування податків), на якому б люди мали можливість продати ті речи, що були у вжитку, але з яких їх діти виросли? Уявляєте яка б була користь і тим, хто продає, і тим, хто купує (і яким би добрим словом згадували Вас).

Хтось заробив би кілька копійок на продажі того, з чого виросла його дитина. А хтось, натомість, відправив би свою дитину може й не у такому вже «новому», але все ж по кишень придбаному вбранні».

Прикро, що ані міський голова, ані його профільний заступник, ані начальники відповідних управлінь виконкому навіть не подумали, що така торгівля стала б суттєвою підтримкою для бюджету сотень, якщо не тисяч херсонців.

Горлати слово «люстрація» – багато розуму не треба. Проблема у тому, щоб насправді відповідати займаній посаді... за розумовим розвитком...

Отже, «пішли» «скуплятися»?

З огляду на те, що школи чим далі, тим більше вимагають від дітей ходити на навчання у «фірмовому» одязі (далеко не завжди якісному і тим більше дешевому), то можемо припустити, що основним шкільним одягом стане:
для хлопчика – костюм, сорочка, шкарпетки, туфлі;
для дівчинки – костюм (можливо й брючний), сукня, або сарафан з блузкою, туфлі.

Для того, аби було зручніше порівнювати, я зробив відповідні таблиці, у яких звів ціни за останні 8 років (всі по Херсону).

ХЛОПЧИНА
Костюм – цього року ціна на нього коливається від 450 до 1 000 грн.
Якщо «костюм» для вас неприйнятний – купуйте «жилет», який на херсонських ринках коштує від 300 до 500 грн., а до нього брюки 180 – 800 грн. (в середньому ціна костюму).
Одна сорочка обійшлася батькам у 120 – 300 грн. (ціна піднялася на 58%!).
Якою б акуратною не була ваша дитина, але, менше ніж двома сорочками на тиждень не обійтися, то ж суму подвоюємо.
Ще один елемент одягу і мамин «жах» – шкарпетки! «Вони горять немов у полум'ї», - жаліється більшість жінок, і мають рацію. Особливо, звичайно ж, це стосується хлопчиків. Як так стається? Хто його знає, але дірки на шкарпетках з'являються із завидною сталістю. Що поробиш... Добре, якщо пари вистачить на місяць, а якщо ні? Штопати? Так, штопати. Але, вічно це продовжуватися не може. Що ж тоді? Купувати нові. Ой, не «накупуєшся», ціна на шкарпетки цього року зросла на 400%. Якщо найдешевші минулого року коштувати 5 грн, то цього нижче 20,00 грн годі й шукати. Верхня границя зросла на 100% з 20 до 40 грн.
Менше ніж двома парами на тиждень не обійтися, то ж і тут суму подвоюємо.
І, нарешті, взуття...
Тут ціни починаються від 250 (шкірозамінник), 450 (шкіра) і біжать «за хмари» до 1200 грн. І це осіннє взуття, для «зими» треба мати ще бодай одну пару, ціна за яку збільшується щонайменше на 50%.
Таким чином, одягнути хлопчика на осінній сезон нового навчального року «коштує»: 1000,00 – 2920,00 грн.


ДІВЧИНА
Ох, ці красуні... ох, ці модниці... як же вони дорого коштують. Якщо хлопця ще якось та можна переконати у тому, що «скромність» прикрашає «чоловіка», і що він не повинен щодня приходити у новому вбранні, то з дівчинкою такий аргумент не «проканає». Тут, буз сумніву, батькам приходить на «допомогу» шкільна форма та вимоги щодо стриманості у «параді» вбрання, яким страждають окремі дівчата.
Отже, порахуємо «стандарт».
Жакет: 250 – 700 грн.; спідниця: 150 – 450 грн.; брюки: 250 – 450 грн.; блуза: 90 – 400 грн.; колготи: 30 – 85 грн.
Всього дівчинка «коштує» (на осінь), з урахуванням всіх позицій по 1 одиниці: 1020,00 – 2835,00 грн.
Якщо на 1 вересня та інші свята батьки бажають одягнути дитину особливо «святково», то за це довелося до платити на 150 – 400 грн більше (метелики, краватки, бантики, заколки тощо).
Останнім часом з'явилася нова «мода» – «вишиванки». У них одягають здебільшого першокласників, але й діти старшого віку не проти «щегольнути»... Справа не з дешевих, за машинну, «ширпотребовську» вишивку доведеться викласти від 150 до 300 грн, натомість «ручна», або на замовлення обійдеться у 450 – 900 грн.

СПОРТ – ЦЕ ЖИТТЯ
Уроки спорту в школі є обов'язковим предметом, і викладачі вимагають аби дитина на уроці була відповідним чином одягнута... хоч у першому, хоч в одинадцятому класі.
Спортивний костюм від 250 до 700 грн.; майка від 35 до 60 грн.; труси від 35 до 80 грн.; футболки від 40 до 300 грн.; взуття від 150 грн. до 700 грн.
Спорт встане у «копійчину»: 510,00 – 1840,00 грн (всіх товарів по одній одиниці).


КАНЦЕЛЯРІЯ
А тепер про те, що буде головним болем для батьків у продовж всього навчального року: то «закінчилося», то «вкрали», то «загубив»... одним словом «витратні матеріали» без яких навчальний рік обійтися просто не може: зошити, ручки, фарби і прочая, прочая, прочая...

Ціни перед вами, а коментарі, як кажуть, зайві.

Всього за канцелярію (з урахуванням всіх предметів по 1 одиниці) доведеться викласти: 239,00 – 1391,90 грн., і це тільки приблизна ціна, адже тільки зошитів треба щонайменше зо два десятки одразу...

Підбиваючи невтішні підсумки маю констатувати, що сьогодні школяр «коштує» значно дорожче ніж торік, і що далеко не кожен з батьків може дозволити собі таку «розкіш».

І у вас все ще немає відповіді на запитання: «Чому в Україні зменшується народжуваність»? А от тому й зменшується, що вартість «першого дзвоника» у 1749,00 – 6151,90 грн., можуть собі дозволити далеко не всі пересічні громадяни України.

Може б нашим «політикам», які так ратують за те, що б Україна була «єдина» було б не погано бодай раз взяти та й замислитися, а що вони зробили аби нація була «єдиною» не тільки за духовно, але й за економічно?

Особисто я за те, аби ми єдналися з Президентом, Прем'єром, Головою Верховної Ради, Міністрами та Головами адміністрацій не на «майданах», а у продовольчих та промислових магазинах.

Адже тільки невеличка частинка українців – тих, хто непогано заробляє на «війні» може дозволити собі червону ікру їсти поварською ложкою,

більшості ж доводиться сьорбати «супець» поварською виделкою...

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон