Херсонські фермеры – за «круглим столом»

Зібралися 2 квітня в рамках круглого столу на тему «Розвиток ринкової інфраструктури в Херсонській області. Пошук нових каналів збуту продукції» за участю представників міжнародного проекту «АгроІнвест».

У засіданні прийняли участь заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації Михайло Мельник, директор Департаменту агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації Віталій Ярмак, керівник проекту з міжнародного розвитку «АгроІнвест» Ерік Блайх, керівник напрямку «Розвиток ринкової інфраструктури» проекту з міжнародного розвитку «АгроІнвест» Микола Гриценко, представники органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівники сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, об'єднань малих і середніх виробників, фермери та інші ключові особи, що зацікавлені в подальшому вдосконаленні системи збуту продукції фермерських та особистих селянських господарств.

Основною метою зібрання стало обговорення перспективних планів спільних дій всіх зацікавлених сторін у створенні ефективних каналів збуту сільськогосподарської продукції на 2014 рік.

Розвиток сільських територій тісно пов'язаний із сільським господарством, яке є базовою галуззю для сільської місцевості, але позитивні зрушення у сільськогосподарському виробництві в останні роки поки що не вирішили соціальні проблеми на селі.

Одним із пріоритетних напрямів розвитку в області є підвищення рівня життя усіх верств населення за рахунок підприємницької ініціативи на селі, розвитку виробничого потенціалу сільських громад через об'єднання дрібних та середніх товаровиробників.

В умовах соціально-економічного розвитку сільських територій, доцільно формувати обслуговуючі кооперативи щоб забезпечити доступ усіх суб'єктів господарювання на селі до аграрного ринку.

Заступник голови обласної державної адміністрації Михайло Мельник зазначив: «Сьогодні ми зібралися для того, щоб обговорити питання розвитку ринкової інфраструктури та перспективні напрямки діяльності з проектом «АгроІнвест» Агенства США з міжнародного розвитку (USAID) в розвитку сільськогосподарської обслуговуючої кооперації в області. Адже нині основна увага приділяється залученню технічної допомоги для розбудови кооперативних структур. Підготовча робота вже проведена,сформовані соціальні паспорти кожного села, окреслені основні завдання та проблеми. Тому сьогодні разом з керівництвом проекту «АгроІнвест» визначимо умови надання грантової підтримки проектам у цьому році та наступному, а також скоординуємо наші спільні дії».

Розвиток кооперації є логічним станом розбудови ринкової економічної системи у сільському господарстві. Важливою складовою здійснення аграрних перетворень є розбудова кооперативного руху на селі. Це стає можливим завдяки утворенню значної кількості незалежних приватних товаровиробників - власників, які мають спільні економічні інтереси у здійсненні ринкової діяльності.

Враховуючи сучасний фінансовий стан в державі, а також з метою уникнення ризиків розбалансування місцевих бюджетів областей у процесі їх виконання та створення умов економного та раціонального використання бюджетних коштів відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 01 березня 2014 року № 156 – р», в цьому році пріоритет надано проведенню семінарів, нарад, круглих столів, надання консультацій з питань створення та діяльності сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів в рамках вищезазначеної програми.

Для надання допомоги по формуванню сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів в області з 2012 року залучено технічну допомогу Проект «АгроІнвест» з міжнародного розвитку (USAID).

За словами, керівника проекту з міжнародного розвитку «АгроІнвест» Еріка Блайха, компанія працює по всій Україні, але пріоритетними регіонами впродовж усіх років спільної співпраці завжди були Херсонська область та Автономна Республіка Крим.

«Сьогодні ми продовжуємо працювати у вашій країні, але припиняємо роботу на півострові. Тому стоїть питання про розширення діяльності компанії на території Херсонщини. Сподіваємось почути від вас про цікаві проекти, за реалізацію яких міг би взятися «АгроІнвест», - зазначив Ерік Блайх.

Протягом 2012 року Проектом «АгроІнвест» надано технічну підтримку та грантове заохочення організацій виробників та самостійних фермерів в створенні заготівельно – збутових кооперативів у Білозерському, Голопристанському та Цюрупинському районах, та створення локальних логістичних потужностей для зберігання, передпродажної підготовки та первинної переробки плодоовочевої продукції на оптових ринках.

Проведені семінари з питань самоорганізації сільськогосподарських обслуговуючих виробників в обслуговуючі кооперативи, юридичного підгрунття їх формування, механізмів оподаткування сприяли об'єднанню одноосібників та створенню в області за два останніх роки 12 обслуговуючих кооперативів.

По відношенню до 2012 року в 2013 році створено 7 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, що дало можливість для окремих територіальних громад вирішити питання збуту продукції, вирощеної фермерами, особистими селянськими господарствами та фізичними особами, підвищити їх конкурентоспроможність, поліпшити соціально-економічний стан та створити нові робочі місця. Сьогодні в області діє 41 сільськогосподарський обслуговуючий кооператив.

Директор Департаменту агропромислового розвитку обласної державної адміністрації Віталій Ярмак зауважив, що «В нашій області щороку проводиться конференція «Нові можливості реалізації сільськогосподарської продукції. Інфраструктурний розвиток агропромислового комплексу», під час якої Проектом «АгроІнвест» Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в цьому році підписано протоколи про наміри з 3 сільськогосподарськими обслуговуючими кооперативами по створенню овоче-фруктосховищ та оптового ринку, це СОК «Чорняночка», СОК «Берислав Агро», СОК «Овочівник». Херсонська область завжди відкрита для нових ідей та починань стосовно створення нових кооперативних структур і логістичних центрів»,- зазначив Віталій Олександрович.

У ході обговорення директор Департаменту агропромислового розвитку звернув увагу присутніх на деякі питання, що турбують наших дрібних товаровиробників.

Враховуючи сучасну політико – економічну ситуацію в державі, і можливості, які відкриваються товаровиробнику в умовах входження до ЄС департаментом АПР опрацьовані наступні пропозиції по розширенню співпраці з проектом «АгроІнвест» на поточний 2014 рік:

1. Створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу за ініціативою фермерського господарства «Вікторія Асканія» по переробці худоби та первинної мийки вовни.

2. Створення логістичного центру, як оптового ринку за ініціативою фермерського господарства «Лена» Великолепетиського району.

3. В Генічеському районі на території Новогригорівської селищної ради, в Бериславському районі на територіях Тягинської та Червономаяцької сільських рад, в Білозерському районі на території с. Музиківка, на території Нижньосірогозького району створити сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи з молочного напрямку.

4. На території Новотроїцького району є пропозиція створити один багатогалузевий сільськогосподарський обслуговуючий кооператив на базі Чкалівської сільської ради із числа засновників СФГ «Колос», ФГ «Матрос» та МПП «Ісан».

5. На території Цюрупинського району в поточному році планується створити два сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи на території Тарасівської сільської ради (заготівельно – збутовий, молочарський) та Новомаячківської селищної ради (заготівельно – збутовий, плодоовочевий).

Тому було прохання до представників Проекту збільшити обсяги надання грантової підтримки для створення і розбудови сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів м'ясо – молочного напрямку та, враховуючи необхідність пошуку нових ринків збуту сільськогосподарської продукції, надати технічну допомогу з розробки та впровадження методик щодо забезпечення міжнародних стандартів якості та безпеки продукції, яка виробляється малими і середніми виробниками для внутрішнього та зовнішнього ринку.

Також, враховуючи специфіку ведення сільськогосподарської діяльності кооперативів вважати за доцільне видати методичні рекомендації з оподаткування, звітності та ведення бухгалтерського обліку в сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах.

Зі свого боку, Департамент АПР зобов'язався забезпечити надання допомоги по спільній роботі в організації семінарів, консультацій, нарад, навчань з тих питань, що потребують та цікавлять кооперативні структури.

Сьогоднішня зустріч виявилася цікавою та продуктивною, учасниками круглого столу розглядалися результати реалізації пілотних проектів за технічної підтримки проекту «АгроІнвест». Також обговорювалися питання щодо перспективних пропозицій сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів стосовно розбудови логістичних потужностей в Херсонській області, та бачення органів державної влади та місцевого самоврядування, виробників сільськогосподарської продукції - керівників СОК, фермерів та їх об'єднань щодо вирішення в подальшому заходів, які направлені на розбудову сільської громади.

Соломія Кваско

По матеріалам Департаменту АПР ХОДА

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон