Профілактичні заходи під час роботи в умовах підвищеної температури повітря

Херсонщина, температура, попередження
Протягом останніх днів температура повітря в Україні сягає понад + 30 ºС у затінку. В таких умовах є небезпека перегрівання організму людини і виникнення теплового удару. Причинами цього стану можливо недотримання норм охорони праці при роботі на відкритому повітрі (сільськогосподарські, будівельні роботи тощо).

Тепловий удар розвивається досить швидко. У легкий формі він проявляється у вигляді загальмованості, млявості, хворий скаржиться на нудоту, можливо блювота. Дихання часте, пульс прискорений. З’являється різкий головний біль, слабкість, блідість шкіри. Хворий може знепритомніти на пару секунд, шкіра волога, підвищується температура тіла до високих цифр. При важкому тепловому ударі свідомість може бути відсутня. Можуть з’являтися показники ураження мозку у вигляді галюцинацій. З’являється ураження серця, в крові відбувається накопичення шкідливих речовин. У 30% випадків важкий тепловий удар може закінчитися фатально.

Слід нагадати, що верхньою межею температури на постійних робочих місцях є температура +28 ºС. Робота при температурі повітря більше 37 ºС відноситься до небезпечних (екстремальних). За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі.

Профілактикою теплового удару є дотримання раціонального режиму праці та відпочинку, носіння просторого одягу з натуральної тканини , збереження водного балансу організму. Перебуваючи під прямими сонячними променями, одягати легкий головний убір.

Роботодавцям необхідно організувати оптимальний режим праці та відпочинку, аби не допустити перегріву працівників, вжити заходи з нормалізації мікрокліматичних умов, а також відкоригувати час роботи працівників у спекотні дні.

Засоби і заходи з нормалізації мікрокліматичних умов можуть бути різними: це і влаштування жалюзі або світловідбиваючих плівок на засклених поверхнях, максимальне використання природної вентиляції, влаштування систем кондиціювання, використання спеціального одягу та засобів захисту.

Так, для захисту від надмірного теплового випромінювання необхідно використовувати спеціальний одяг або одяг з натуральних тканин. З метою профілактики зневоднення організму потрібно правильно дотримуватися питного режиму. Рекомендована температура питної води, напоїв, чаю + 10-15 ºС. Для оптимального водозабезпечення рекомендується також відшкодовувати втрату солей і мікроелементів, що виділяються з організму з потом, за рахунок вживання підсоленої води, мінеральної лужної води, молочно-кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків. Пити воду слід часто і потроху, щоб підтримувати хорошу гідратацію організму. При температурі повітря більше 30 ºС і виконанні робіт середньої тяжкості, потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину — приблизно один стакан кожні 20 хвилин.

Крім того, для підтримки імунітету і зниження інтоксикації організму фахівці рекомендують вживати фрукти і овочі.

Проте всі ці заходи є недостатньо ефективними при роботах на відкритих площадках. Тому слід організувати раціональні режими праці та відпочинку. Тривалість періодів праці та відпочинку при проведенні ремонтних робіт виробничого устаткування при температурі повітря вище 28 ºС є, в середньому, 1 до 1. Сумарна тривалість робіт при температурі більше 28 ºС не повинна перевищувати 5 год за зміну. Іноді навіть необхідно змінити розпорядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час.

При появі цих ознак потрібно надати першу допомогу, в іншому випадку тепловий удар може перейти в наступну стадію.

При легкій формі теплового удару достатнім заходом може виявитися заповнення втраченої рідини. Треба напоїти хворого холодною водою. Треба охолодити людину: включити вентилятор, окропити водою, покласти на голову міхур з льодом. Добре, якщо будуть охолоджені місця магістральних судин: пахвові западини, ліктьові згини, область шиї, паху. Ці області можна намочити напівспиртовим розчином або горілкою. Швидке випаровування етилового спирту з поверхні шкіри приводить до охолодження. Після надання долікарської допомоги, хворий повинен бути обов’язково оглянутий лікарем.

При тепловому ударі середнього ступеня тяжкості проводять ті ж заходи, але охолоджують хворого більш радикально. Можна занурити потерпілого в прохолодну воду, накласти на згадані вище області великих судин шматочки льоду. Хворого потрібно якнайшвидше транспортувати в найближчий медичний пункт, або викликати швидку допомогу.

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів