У Херсонському держуніверситеті спілкувалися з мовним омбудсменом

Херсон, зустріч, ХДУ
Сьогодні, 6 травня, у Наукової бібліотеки Херсонського державного університету відбулася зустріч студентів факультету української й іноземної філології та журналістики та прежставників місцевих ЗМІ з українським політиком, науковцем, громадським діячем, народним депутатом VIII скликання, Уповноваженим із захисту державної мови Тарасом Кремінем.

Херсонський державний університет має потужну базу, відомих науковців, які зробили внесок у розвиток, популяризацію та підтримку української мови. «Цілком природньо, що ми готові стати майданчиком, де будуть підхоплені ініціативи офісу Уповноваженого із захисту державної мови», – наголосив ректор ХДУ Олександр Співаковський.

Херсонщина спробує стати першою південною областю, яка затвердить регіональну програму розвитку та опанування української мови. І без наукового та методичного, ресурсного потенціалу Херсонського державного університету з потужним факультетом української, іноземної філології та журналістики впоратись буде неможливо.

Вже зараз в університеті розроблені програми, які дозволяють державним службовцям, працівникам сфери обслуговування, керівникам різних рівнів підтягнути свої знання української мови, яка є обов’язковою для публічного спілкування.

Також Олександр Співаковський підтримав ідею створення представництва Офісу у Херсоні саме у Херсонському державному університеті, щоб фахівці кожен на своєму рівні співпрацювали та наглядали за виконанням державної мовної політики у регіоні.

«Це сприятиме створенню певного середовища популяризаторів української мови як мови спілкування у побуті, а не тільки у офіційному просторі. Тут дійсно є над чим працювати, бо ми ж бачимо, що відбувається у соціальних мережах, основними користувачами яких є молодь, тобто й наші студенти», – наголосив Олександр Співаковський.

Свій виступ Тарас Кремінь розпочав із короткого екскурсу у законодавство України, яке стосується державної мови й мови в освіті зокрема. Також він коротко розповів молоді про себе, свій шлях від випускника Миколаївського державного педагогічного університету до обрання на посаду Уповноваженого із захисту державної мови, про наукову та літературну працю. До речі, його батько був також письменником. Тож подарунком від гостя були книги – «Українська Атлантида Дмитра Кременя» (Тарас Кремінь, Людмила Старовойт) та ювілейне історико-біографічне та методичне видання «Таємини буття Валерія Бойченка».

«Перша книга – це монографічне дослідження про мого батька, про його літературний шлях, просвітницьку діяльність, журналістику тощо. А друга книга, вийшла до ювілею Валерія Бойченка. Це уродженець Миколаївщини, але письменником він став завдяки Херсонщині, був активним учасником обласного літературного об’єднання», – повідав гість.

Не залишилася поза увагою і діяльність Тараса Кременя на посаді Уповноваженого із захисту державної мови. Але за його словами максимум роботи відбувається дистанційно – зручна форма надсилання звернень і скарг, оперативне опрацювання порушень.

Наразі розпочалася активна робота щодо імплементації нових статей до мовного закону України, триває підготовка до іспитів для державних службовців, які повинні дотримуватися законів і норм: «Ми скрізь вимагаємо від посадовців і закликаємо всіх спілкуватися українською мовою не тільки у публічній сфері, а й у сфері обслуговування, побуті. Також ми працюємо над тим, аби збільшити присутність уповноваженого секретаріату регіонів. Хочемо аби наш представник був у кожному регіоні», – наголосив Тарас Кремінь.

«Україна має молоду демократію. Конституційну основу – українську мову – треба продовжувати захищати так само рішучо, як ми захищаємо нашу територіальну цілісність. Сподіваюся, що років через 10-30 років посади уповноважених стануть не потрібні. Тому що більшість громадян будуть володіти мовою, поважати її та себе, інвестувати у свою країну і дотримуватися законодавства, – зазначив Тарас Кремінь.

- Також сьогодні у рамках візиту відбулися змістовні зустріч Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя з керівництвом облдержадміністрації, обласною радою. «Я дякую вашому ректору Олександру Співаковському за те, що створені такі прекрасні умови. У перспективі на нас чекає плідна співпраця», – відмітив Тарас Кремінь.

Та додав: «Я завжди готовий підтримувати південь та сприяти будь-яким ініціативам, які лунатимуть на підтримку української мови. Підтримуйте нашу діяльність, сприяйте тому , аби українське слово було не тільки у сфері обслуговування, застосовуйте українську мову у побуті та спілкуванні з однолітками, українізуйте соціальні мережі».

Пресцентр ХДУ
© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів