На Херсонщині виживають комунальны аптеки

аптека, район, гола пристань, рада, скадовськ
У Скадовській райраді Херсонської області розглянутий звіт про фінансово-господарську діяльність комунального підприємства закладу охорони здоров’я Голопристанської центральної районної аптеки №14 за 2020 рік, який представила завідувач аптеки Ольга Черкашенко.

Дане підприємство є прикладом комунальної аптеки, якій вдалося втриматися на плаву. Сьогодні мало в якому районі залишились такі заклади, на заміну їм прийшли приватні аптеки, багато з яких з'явилися шляхом банкрутства (інколи спланованого) державних та комунальних аптек. Та попри загальну тенеденцію Голопристанська центральна районна аптека працює і зберегла свою мережу. Це 12 аптечных закладів в усьому колишньому Голопристанському районі, де проживає 63 тисячі мешканців. Центральна аптека має ліцензію на право виготовлення ліків в умовах аптеки, відповідну матеріально-технічну базу та атестовані фармацевтичні кадри. Вона забезпечує ліками власного виробництва, що не виготовляються в заводських умовах, не лише населення, а також Олешківську та Скадовську лікарні.

Як розповіла завідувач аптеки Ольга ЧЕРКАШЕНКО, очолюваний нею заклад - це передусім заклад охорони здоров’я, а не бізнес-проект. Багато сил і терпіння вкладено було Ольгою Василівною та її колегами в те, щоб аптечна мережа в районі працювала так, як вона працює нині. Цього року виповнюється 35 років, як Ольга Черкашенко працює в аптеці, і 27 – як очолила заклад. За ці роки довелось багато зробити й багато пережити. Та завжди в пріоритеті роботи залишались люди – як клієнти, так і працівники. Фармацевтичний ринок в сільській місцевості непривабливий для приватних фірм. Аптеки, розташовані в таких місцях, низькорентабельні, їх утримання економічно невигідне. Голопристанська центральна аптека завжди підтримувала свої сільські філіали у скрутні часи. Працівників переводили на неповну ставку, але не скорочували. Приватні аптеки переважно не беруть участь у програмі «Доступні ліки», не беруть вони також на себе відповідальність реалізувати наркотичні та психотропні лікарські засоби, інсулін, не займаються виготовленням лікарських засобів, оскільки ці види діяльності ліцензовані та планово-збиткові.

Дбати про соціально-незахищені верстви населення – обов’язок комунальної аптеки. Як розповіла у приватній розмові Ольга Василівна, працівники аптеки йдуть назустріч своїм клієнтам. Ліки за пільговими рецептами вони відпускають в борг, отримуючи відшкодування від місцевиго бюджету із значним запізненням. «Бувало й таке, що через це працівники не могли вчасно отримати заробітну плату, але не жалілись», - каже Ольга Черкашенко. Звичайно, великих прибутків центральна аптека не має, але не має й збитків, хоча конкурувати з комерційними аптечними структурами, які займають майже 50 відсотків фармацевтичного ринку Голопристанщини (наразі таких аптек налічується 11), дуже важко.

Нажаль, за словами керівника аптеки, ефективність діяльності підприємства залежить від органу місцевого самоврядування, якому воно підпорядковується. А господарі бачать у закладі охорони здоров'я лише джерело прибутку. «Наше підприємство госпрозрахункове, воно виживає лише за рахунок своєї діяльності, не отримуючи ані копійки державних коштів. Ми заробляємо і сплачуємо податки. Але від нас хочуть більше. Та ми працюємо не для прибутку, а для людей», - запевняє Ольга Черкашенко.

Розширювати мережу наразі теж немає можливості. Сільські аптеки потребують ремонту, нового обладнання та фармацевтичних кадрів. Хоча останню проблему у Голій Пристані все ж вирішують самотужки. У колективній угоді та Статуті підприємства передбачено готувати власні кадри. На даний час за допомогою підприємства профільну освіту отримало семеро дівчат, одна з них – вищу. І всі вони залишились працювати в аптечній мережі районної аптеки.

Сьогодні доля Голопристанської центральної аптеки остаточно не вирішена. Як й інші комунальні підприємства, в процесі адміністративної реформи її спочатку планували передати Голопристанській міській раді. Потім на позачерговій сесії Скадовської районної ради було прийнято рішення про вилучення підприємства з переліку об’єктів комунальної власності, що передаються. Та Голопристанська міська рада ще хоче поборотися за аптеку, що розташована на її адміністративній території.

Керівництво та колектив Голопристанської центральної аптеки та усієї її мережі в сільських населених пунктах, всі 88 чоловік, не бачать різниці, як буде називатися офіційно їх підприємство. Вони хочуть бачити лише розуміння і підтримку, і не тільки бачити, а й відчувати. Хочуть, щоб побоювання про те, що їх комунальне підприємство спіткає доля багатьох комунальних аптек, які «перетворили» на приватні, не стало жорстокою реальністю.

Вони не просто вважають, а знають, що комунальні аптеки при фельдшерських пунктах і сільських амбулаторіях потрібні, навіть незважаючи на їх збитковість. До того ж і збитковості немає. А могла б бути, адже відсутність пільг на податки, що сплачуються до місцевих бюджетів, для комунальних аптек, що виконують державні соціальні програми та виготовляють ліки в умовах аптеки, жорстке та неконтрольоване конкурентне середовище заважає стабільності роботи комунального підприємства. В таких умовах потрібен не тиск, а підтримка з боку місцевої влади, підтримка людей, що виконують найважливіше соціальне завдання - дарують людям здоров’я.

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів