Бути інакшим - це нормально!

аутизм, інформування, дата
Щорічно 2 квітня світова спільнота відзначає Міжнародний день інформування про аутизм. Мета цієї дати - підкреслити необхідність допомоги людям з аутизмом і підвищення рівня їхнього життя.

Центр з контролю й профілактики захворювань США опублікував у 2020 році нову статистику: розлади аутистичного спектру (РАС) зустрічаються у кожної 54-ї дитини. У хлопчиків аутизм діагностується в 4-5 разів частіше, ніж у дівчаток.

Аутизм - це не захворювання, а стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії і спілкування, що має біологічну природу.

Насправді, як показують дослідження, люди з таким розладом дуже різні. Наприклад, в однієї людини з аутизмом може бути багато сенсорних проблем, включно з підвищеною чутливістю до гучності та високого тону звуків, у той час як в іншої людини може взагалі не бути сенсорної чутливості. Тому вчені говорять про групу порушень, а всі пов'язані стани називають "розладами аутистичного спектру".

На нього не можна захворіти і його не можна вилікувати, проте з часом можна скоригувати й адаптувати людину до соціального життя. Щоб зрозуміти і розпізнати наявність аутизму у дитини, батькам треба уважно стежити за її поведінкою, помічати незвичайні ознаки, які не властиві віковій нормі, звернути увагу на комплекс симптомів. Для сімей, які отримали діагноз аутизм, в Україні перекладено посібник «Перші 100 днів для родин, діти яких отримали діагноз аутизм».
На картинці зображені лише деякі з можливих симптомів аутизму, їх комбінація і ступінь проявів може бути різною у кожної окремої людини.

Отже, у людей з аутизмом бувають проблеми з соціальними та емоційними навичками, часто вони не здатні вести діалог, іноді повторюють одну й ту ж послідовність дій, не люблять змін в розпорядку дня, не вміють прикидатися і вважають за краще грати на самоті. У більшості випадків ці стани проявляються у перші 5 років життя. Діагностувати ризик розвитку аутизму можна вже в 1,5 річному віці дитини за допомогою спеціального скринінгового тесту.

Якщо говорити про причини аутизму, ми все ще не знаємо, чому виникає цей стан. Є багато факторів, що підвищують ймовірність появи у дитини РАС, у тому числі фактори навколишнього середовища і генетики. Але світ наблизився до дуже важливого розуміння: ми повинні перестати сприймати людей з аутизмом як погіршені версії "нормальних" людей. Щоб бути щасливим, не обов'язково вписуватись у загальноприйняті норми. Бути інакшим - це нормально.

Коректним вважається говорити про людину з аутизмом, а не про "аутистів". У даному випадку ми дотримуємося принципу "спочатку людина" (people first). Коректна термінологія неймовірно важлива для будь-якої людини. Те, як ми говоримо про людей, визначає те, як ми до них ставимося. Адже в першу чергу маємо бачити людину з її унікальними особливостями і потребами, а вже потім - діагноз. Це допомагає пам'ятати про те, що люди з порушеннями розвитку мають такі ж права - жити в сім'ї, вчитися, грати, займатися улюбленими справами - як і всі інші люди.

Для створення в Україні дружнього суспільства до людей з аутизмом Асоціація «Child.ua» третій рік поспіль реалізує програму «Autism Friendly Space» (далі AFS). В рамках програми проводяться тренінги для бізнесу, державних і громадських організацій на тему «Якісне обслуговування клієнтів з аутизмом». Також наповнюється карта AFS, куди вносяться організації, які працюють з широким загалом і готові надавати послуги клієнтам з аутизмом. Зараз на карті більше 80 точок і їх кількість постійно росте. Докладніше за посиланням https://cutt.ly/CcwbX8f.

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів